Newsy

PRL-owska sensacja

Waldemar Krzystek, zdobywca Złotych Lwów za „Małą Moskwę” w 2008 roku na festiwalu w Gdyni, robi światowej klasy film sensacyjny osadzony w czasach PRL-u.

W końcu doczekaliśmy się w XXI wieku filmu o czasach peerelowskich na poziomie realizacyjnym amerykańskiego, czy – mówiąc ogólniej - zachodniego kina. Zaskoczenie tym większe, że reżyserem oraz współautorem scenariusza „80 milionów” jest Waldemar Krzystek, którego poprzednim dziełem był tandetny melodramat p.t. „Mała Moskwa”, nieoczekiwany zdobywca Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni w 2008 roku.

Do tej pory obrazy dotykające czasów komuny przypominały laurki, a ich bohaterowie ciosane z kamienia posągi. Twórcy nie skupiali się na fabule. W dwie godziny chcieli opowiedzieć jak najwięcej o bohaterskich czynach Polaków, rezygnując ze spójności i przejrzystości obrazu. Tak jakby zapominali, że kręcą film fabularny, a nie dokument. Inspirowane prawdziwymi wydarzeniami „80 milionów” jest dokładnie czymś przeciwnym. Przede wszystkim posiada sprawny scenariusz, który konsekwentnie zmierza w jasno określonym kierunku. Do tego historia opowiedziana jest w dobrym tempie, dzięki czemu widz od początku do końca skupiony jest na dużym ekranie, a nie na jedzeniu nachosów.

Bohaterami filmu są ludzie z krwi i kości, a nie wspomniane posągi. Kapitan SB Sobczak, brawurowo zagrany przez Piotra Głowackiego, to szczwany prostak z charyzmą, który próbuje znaleźć haka na młodych działaczy Solidarności, Józka (Krzysztof Czeczot), Staszka (Wojciech Solarz) i Piotra (Maciej Makowski). Akcja filmu rozgrywa się we Wrocławiu, tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego. Wszystko zmierza do nieuniknionej konfrontacji z władzą, która prowokuje związkowców. Trójka odważnych przyjaciół wie, że zablokowane zostaną wszystkie konta bankowe, a pieniądze zarekwirowane, w tym tytułowe 80 milionów należące do Solidarności. Muszą więc szybko zacząć działać. Gorąco polecam!

 „80 milionów”, reż. Waldemar Krzystek, wyst. Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz, Maciej Makowski, Marcin Bosak, Piotr Głowacki, Agnieszka Grochowska, Sonia Bohosiewicz, Jan Frycz, Krzysztof Stroiński, Mirosław Baka, Adam Ferency, Krzysztof Globisz

Jerzy Wasowski

80 Milionów

80 Milionów

Sensacyjny 105 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do PRL-owska sensacja

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Krzychu

Krzychu

28.11.2011, 11:02:16

Może dlatego, że wcale nie jest główną postacią? Gra tam dosłownie 5 minut

BAJKA

BAJKA

26.11.2011, 18:01:08

JEŻELI JEDNĄ Z GŁÓWNYCH POSTACI TEGO FILMU JEST wŁADYSŁAW FRASYNIUK TO DLACZEGO W OPISIE WYSTĘPUJĄCYCH TAM AKTORÓW BRAK NAZWISKA AKTORA KTÓRY ODTWARZA TĘ POSTAĆ? WSTYD