Newsy

Poznaj filmy nominowane do Oscara

W nocy z 24 na 25 lutego po raz 85. rozdane zostaną Oscary, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. W dniach poprzedzający tę ceremonię (już tradycyjnie od lat) przybliżamy nominowanych w najważniejszych kategoriach.

Dzisiejsza prezentacja dotyczy filmu "Wróg numer jeden".

O FILMIE

Próba schwytania Osamy Bin Ladena przez ponad dekadę zajmowała uwagę całego świata, w tym administracji i sztabów wywiadowczych dwóch Prezydentów Stanów Zjednoczonych. Była to jedna z najszerzej zakrojonych operacji w nowożytnej historii, a przysłowiową kropkę nad "i" postawiła elitarna jednostka specjalna, która wytropiła i uśmierciła jednego z najsłynniejszych terrorystów świata. Dosłownie każdy, najmniejszy nawet detal ich misji owiany był tajemnicą. Część szczegółów operacji została ujawniona publicznie, jednakże cała historia trafia na ekrany kin dopiero teraz dzięki twórcom "The Hurt Locker. W pułapce wojny", zdobywcom najważniejszych Oscarów: reżyserce Kathryn Bigelow oraz scenarzyście Markowi Boalowi. Nakręcona przez nich opowieść o pościgu i późniejszym schwytaniu bin Ladena została stworzona z myślą o widzu, jest więc barwna pod względem dramaturgicznym, aczkolwiek całkowicie wierna faktom. Bigelow i Boal zabierają publiczność w sam środek tajnej operacji, sprawiając, że każdy będzie mógł odczuć na własnej skórze napięcie związane z pojawiającymi się informacjami wywiadowczymi oraz doświadczyć emocji towarzyszących atakowi na tajemniczy podziemny kompleks budynków w Pakistanie, w którym ukrywał się Osama bin Laden. Nie sama operacja jest natomiast najważniejsza we "Wrogu numer jeden", lecz to, w jaki sposób doszła ona do skutku. Poszukiwania bin Ladena wiązały się od samego początku z niezliczonymi niebezpieczeństwami, a wielu amerykańskich agentów nie doczekało zakończenia całej sprawy. Niektórzy eksperci od wywiadu twierdzili, że zadanie to jest niemożliwe do wykonania, lecz grupa zdeterminowanych analityków oraz śledczych podjęła ogromne ryzyko i udowodniła wszystkim, że się mylili. Historia ich zmagań z odszukaniem bin Ladena zostaje po raz pierwszy opowiedziana w tak elektryzujący i realistyczny sposób.
 
NOMINACJE DO OSCARA:
Najlepszy Film - Mark Boal, Kathryn Bigelow, Megan Ellison
Najlepszy Scenariusz Oryginalny - Mark Boal
Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa - Jessica Chastain
Najlepszy Montaż - William Goldenberg, Dylan Tichenor
Najlepszy Montaż Efektów Dźwiękowych - Paul N.J. Ottosson OSCAROWE POWIĄZANIA Reżyserka filmu Kathryn Bigelow ma na swoim koncie dwa Oscary: za reżyserię i produkcję filmu "The Hurt Locker: W pułapce wojny" (2009). Podobnie scenarzysta, Mark Boal Oscarami nagrodzony został trzy lata temu. Zdobył statuetki za scenariusz oryginalny oraz za produkcję najlepszego filmu.

Rok po nominacji za drugoplanową rolę w filmie "Służące" swoją drugą nominację w tym roku zdobyła Jessica Chastain. Nie są to również pierwsze nominacje dla montażystów. William Goldenberg nominowany był także za "Niepokonanego Seabiscuit" (2003), "Informatora" (1999), a także tegoroczną "Operację Argo". Dylan Tichenor poprzednią nominację zdobył za "Aż poleje się krew" (2007). Dwa Oscary (za dźwięk i efekty dźwiękowe do filmu "The Hurt Locker") oraz nominację za "Spider-Mana 2" (2004) zdobył wcześniej dźwiękowiec Paul N.J. Ottosson.

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY DLA FILMU
- Złote Globy - nagroda dla najlepszej aktorki w dramacie oraz nominacje dla najlepszego dramatu, reżysera oraz za najlepszy scenariusz
- BAFTA - 5 nominacji (najlepszy film, aktorka, reżyseria, scenariusz, montaż)
- Critics Choice Awards - nagroda dla aktorki oraz za montaż, nominacje za reżyserię, scenariusz oraz dla najlepszego filmu
- Stowarzyszenie Aktorów - nominacja dla Jessiki Chastain
- Stowarzyszenie Producentów- nominacja dla najlepszego filmu
- Stowarzyszenie Scenarzystów - nominacja za najlepszy scenariusz oryginalny
- Złote Satelity - nagrody dla najlepszego filmu i aktorki
- Liczne nagrody krytyków dla najlepszego filmu oraz najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej

NASZA RECENZJA
"Zakończenie tej historii jest nam wszystkim dobrze znane. Kathryn Bigelow potrafiła jednak stworzyć wciągającą narrację z pogranicza thrillera i dobrego kryminału z wątkiem detektywistycznym" - czytamy w recenzji w Stopklatce.

PRZEWIDYWNE OSCARY
Szanse najnowszego filmu Kathryn Bigelow z dnia na dzień wydają się coraz mniejsze. O Oscarze dla najlepszego filmu producenci mogą już chyba spokojnie zapomnieć. Mark Boal ponownie bój o statuetkę stoczy z Quentinem Tarantino i tym razem temu drugiemu daje się znacznie większe szanse. W kategorii Najlepszy Montaż z wielkim prawdopodobieństwem Oscara otrzyma William Goldenberg - choć w tej chwili wydaje się, że statuetkę przyniesie mu raczej "Operacja Argo" niż "Wróg numer jeden". W kategoriach dźwiękowych film Bigelow również nie znajduje się w gronie faworytów. To sprowadza nas do największej oscarowej szansy filmu - Jessici Chastain. To znakomita kreacja, która jak najbardziej zasługuje na statuetkę, ale walka o Oscara będzie w tym roku niezwykle zacięta i ani Jennifer Lawrence, ani Emmanuelle Riva nagrody Akademii łatwo nie oddadzą.

Blaise Grisson

 

News ze Stopklatki

Obrazek - Stopklatka-WIECEJ_30.png