Newsy

„Poradnik pozytywnego myślenia”: Wszyscy jesteśmy wariatami

Film Davida O. Russella to czarny koń tegorocznej edycji Oscarów.

Mimo, że komediodramat reżysera „Fightera” jest rewelacyjnie wprost zagrany, dowcipny, a przy tym zawiera masę interesujących i mądrych spostrzeżeń na temat ludzkich zachowań, nikt nie przypuszczał chyba, że zdobędzie aż osiem nominacji do Oscara, w tym w najważniejszych kategoriach, czyli: najlepszy film, reżyser, scenariusz adaptowany i dla odtwórców głównych ról. Jestem jednak pewien, że to nie koniec niespodzianek. Nie zdziwiłbym się, gdyby podczas 85. ceremonii wręczenia Oscarów „Poradnik pozytywnego myślenia” pokonał faworytów którejś z kategorii. Amerykanie bowiem wprost uwielbiają obrazy, w których - mimo falstartu – urzeczywistnia się upragniony, mitczny amerykański sen. Film co prawda opowiada historię niewesołą, od początku jednak wyczuwa się nutkę optymizmu, a niemal każda scena okraszona jest szczyptą czarnego humoru. Wszystko to sprawia, że już na samym początku nabiera się przeświadczenia, iż happy endu po prostu zabraknąć nie może.

Pata Solitano (Bradley Cooper – „Kac Vegas”) poznajemy, gdy opuszcza szpital psychiatryczny. Decyzję podejmuje jego matka (Jacki Weaver), gdyż leczenie nie dobiegło jeszcze końca. Mężczyzna jest jednak święcie przekonany, że pobicie kochanka żony do nieprzytomności było tylko jednostkowym incydentem. A tym, który ma problemy z opanowaniem emocji jest jego ojciec (w końcu dobrze obsadzony Robert De Niro). Osobą, która może pomóc Patowi wyjść z dołka jest... niestabilna emocjonalnie Tiffany (Jennifer Lawrence – „Igrzyska śmierci”), która straciła niedawno męża. A ukojenia postanowiła szukać w łóżku, do którego zaprosiła wszystkich znajomych z pracy, niezależnie od płci. Szybko okazuje się, że żadnego z bohaterów filmu nie można nazwać zdrowym psychicznie, bo tak naprawdę – zdaje się mówić reżyser – wszyscy jesteśmy wariatami. Każdy z nas jednak - niezależnie od sytuacji, w której się znajduje – ma szansę wyjść na prostą. Musi tylko umieć dostrzec światełko w tunelu. I ten optymizm właśnie - zdaje się - podbił serca członków Akademii. Na końcu można jedynie westchnąć i żałować, że u nas takich obrazów się nie produkuje.

„Poradnik pozytywnego myślenia”, reż. David O. Russell, wyst. Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver, Anupam Kher, Chris Tucker, Julia Stiles, John Ortiz

Jerzy Wasowski

Poradnik pozytywnego myślenia

Poradnik pozytywnego myślenia

Komedia Dramat Od lat: 15 122 min

Więcej o filmie
Back2Music Fest: Maraton Foo Fighters

Back2Music Fest: Maraton Foo Fighters

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Poradnik pozytywnego myślenia”: Wszyscy jesteśmy wariatami

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

malina

malina

01.03.2013, 22:57:59

Film super, naprawdę godny polecenia ;)

mmn

mmn

14.02.2013, 17:33:23

m

keks

keks

14.02.2013, 02:06:45

BARDZO DOBRY!

Marzena

Marzena

08.02.2013, 23:50:17

Zajebistyyyyyyy,juz dawno nie bylam na tak dobrym filmie. A bradley cooper OM G!!!!!!! Swietny.