Newsy

Polskie filmy, które obejrzymy jesienią

Wszyscy ustawiają się w kolejkach „Botoks”, a my sprawdzamy, na jakie inne krajowe produkcje warto wybrać się w najbliższych miesiącach.

Przede wszystkim „Twój Vincent”. Przede wszystkim, ponieważ to ten film jako pierwszy wchodzi do kin. Animowaną historię życia Vincenta Van Gogha obejrzycie od 6 października i gwarantujemy, że dzięki temu tytułowi już nigdy nie powiecie, że słynny malarz był szalony. Przeciwnie, film polsko-brytyjskiego duetu Dorota Kobiela-Hugh Welchman ukazuje Van Gogha w ciepły sposób, a opowiadają o nim… postacie z jego obrazów. Brzmi nietypowo, bo taki właśnie jest ten film. Jeśli wasze pociechy mają już naście lat i zaczynają interesować się sztuką, zafundujcie im koniecznie bilet na „Twojego Vincenta” - pani od plastyki będzie zaskoczona!
Andrzej Chyra jako szwarccharakter - my wchodzimy w to w ciemno. Film „Ach śpij kochanie” w reżyserii Krzysztofa Langa ma dwóch bohaterów: młodego śledczego Karskiego, który bada sprawę zaginionych ludzi i jest przekonany, że w okolicy grasuje seryjny morderca, oraz niejakiego Mazurkiewicza zwanego Pięknym Władkiem - krakowskiego bon vivanta, zamożnego i szanowanego obywatela. Tak, dobrze podejrzewacie, Piękny Władek kryje niejedną mroczną tajemnicę. Ubiegłoroczny „Jestem mordercą” pokazał, że to dobry czas dla polskich kryminałów. Przekonajmy się o tym od 20 października.
Jeśli listopad to „Pewnego razu w listopadzie”, czyli najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego, twórcy „Sztuczek” i „Zmruż oczy”. Tym razem Jakimowski sięga po dramat społeczny i opisuje życie dwójki ludzi - studenta i jego schorowanej matki - którzy pozbawieni dachu nad głową zmuszeni są do tułaczki po warszawskich noclegowniach dla bezdomnych. Kłopoty spiętrzają się, gdy podczas noclegu na squacie atakuje ich grupa agresywnych chuliganów. Film otwarcia tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego - widzowie w całym kraju będą mogli pójść na niego od 3 listopada. 
Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że „Botoks” zanotował najlepsze otwarcie roku - na film Patryka Vegi w pierwszy weekend wyświetlania wybrało się ponad 700 tysięcy widzów. No to teraz obstawiamy: czy „Listy do M 3” Tomasza Koneckiego przebiją ten wynik, czy może nie? Ulubiona świąteczna seria Polaków powraca - Melchior, Wojtek czy Lisieccy znowu będą na przemian rozbawiać i wzrusza. Zabraknie za to Mikołaja i Doris (a przynajmniej tak sugeruje zwiastun). Ale nic to, na niegłupie komedie zawsze chętnie - na tę wybieramy się od 10 listopada. 
Swoimi „Bogami”, czyli filmową biografią Zbigniewa Religi, Łukasz Palkowski wygrał w 2014 roku festiwal w Gdyni, a przy okazji dał się poznać jako niezwykle sprawny twórca świetnego, polskiego kina środka z hollywoodzkim oddechem. I ten status podtrzymuje równie dobrze przyjętym „Najlepszym”, historii życia Jerzego Górskiego, triathlonisty, który aby zdobyć szczyty, musiał najpierw wejść na nie z głębokiej, życiowej dziury; Górski był bowiem ciężko uzależnionym narkomanem. Nagroda Publiczności na tegorocznej edycji festiwalu w Gdyni mówi w zasadzie wszystko: Polska pokocha „Najlepszego”. Premiera: 17 listopada.
I wreszcie „Cicha noc”, czyli - jakby nie patrzeć - lekko sensacyjny zwycięzca festiwalu w Gdyni. Sensacyjny, ponieważ mało kto obstawiał, że pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego zgarnie główne laury, tymczasem ta opowieść o spotkaniu rodzinnym przy wigilijnym stole została fantastycznie przyjęta przez krytyków i widzów. O filmie wiemy bardzo mało, poza tym, że to trzymający w napięciu i niepozbawiony humoru portret polskiego społeczeństwa a.d. 2017, potrafiącego się zjednoczyć tylko przy tak podniosłym wydarzeniu jak Wigilia. A może nawet wtedy będzie to niemożliwe? O tym przekonamy się 24 listopada.