TOP Multikino

TOP | "Polowanie"czyli ŁOWY NA LUDZI

Najniebezpieczniejsza zwierzyna

Produkcja w atmosferze skandalu, termin premiery przekładany kilkukrotnie, pełna jadu opinia z ust samego prezydenta USA, Donalda Trumpa - "Polowanie" nie miało łatwego startu. Gdy film trafił wreszcie na lokalne ekrany, to zawitał na nich zaledwie tydzień. Tymczasem z powodu pandemii koronawirusa premiera ogólnoświatowa została odwołana. A szkoda, bo całość jest ostrą jak brzytwa satyrą wyśmiewającą polityczne poglądy, poprawność polityczną oraz amerykański styl życia. Fabuła opiera się na perypetiach przypadkowych osób, które pewnego dnia budzą się na pewnej polanie i dość szybko odkrywają, że stali się zwierzyną łowną. Obcy ludzie prują do nich z pistoletów, karabinów i kusz, ale nasze stale pomniejszające się stadko postanawia nie być dłużnym. Zaczyna się śmiertelna gra w kotka i myszkę! Dla wszystkich fanów kina spod znaku survivalu mamy dobrą wiadomość: "Polowanie" zawita do Multikina już w lipcu. Wkrótce możecie spodziewać się naszej recenzji, a tymczasem mamy dla Was kilka przykładów filmów, w których ludzie polują na ludzi. Niech rozpocznie się gra!

Ludzie polujący na ludzi? No to wiadomo, "Battle Royale" albo "Igrzyska śmierci"! Ten drugi tytuł, powielający część pomysłów z "Battle Royale", stał się najpierw międzynarodowym bestsellerem, a później także kinowym hitem windującym Jennifer Lawrence na szczyt aktorskiej kariery. Oto świat przyszłości i zrodzone z gruzów USA państwo Panem. To w nim rok w rok organizowane są "Głodowe igrzyska", w którym przedstawiciele poszczególnych dystryktów walczą na śmierć i życie. Wśród nich dzierżąca łuk Katniss, piękna i odważna, rzucająca wyzwanie bezdusznemu systemowi.

Seria "Noc oczyszczenia" opiera się na wyjątkowo diabolicznym pomyśle: podczas jednej nocy w roku wszelkie przestępstwa i zbrodnie są dozwolone. Efekt? Grupy żądnych krwi obywateli (nie tylko statecznych) urządzających sobie polowanie na ludzi (nie tylko z marginesu), W pierwszym filmie oglądaliśmy te wydarzenia z perspektywy jednej rodziny broniącej się w swoim domu przed napastnikami. Druga i trzecia część przenosiły nas na ulice miasta pogrążonego w chaosie. Ostatni film (jak dotąd!) pokazywał nam genezę oraz pierwszą odsłonę tytułowej nocy. Już wkrótce obejrzymy finalną odsłonę zatytułowaną "The Forever Purge". Jesteście gotowi?

"Zabawa w pochowanego" to nie tylko jeden z bardziej pomysłowych tytułów ostatnich lat, ale także świetna czarna komedia, w której pewna panna młoda musi wziąć udział w śmiertelnej zabawie. Ot, wysoki próg wejścia do bogatej rodziny, która stawia na konkretny odsiew co słabszych kandydatów. Na widza czeka cała masa zabawnych i krwawych scen włącznie z fenomenalnym finałem, od którego gęba widza sama wykrzywia się w pełnym satysfakcji uśmiechu. Genialna jest Samara Weaving w głównej roli panny młodej, która uparcie przeciwstawia się rodzinnej tradycji i wciąż na nowo wymyka swoim prześladowcom. 

Gdy lwy i słonie nie wystarczają, to ludzcy łowcy żądni krwi zwracają się ku swojemu gatunkowi. Zarówno "Gra o przeżycie" z Rutgerem Hauerem oraz jej nieco bardziej znany bliźniaczy tytuł "Nieuchwytny cel" z Jeanem-Claudem Van Damme'em opierały się na pomyśle polowania na najbardziej niebezpieczną zwierzynę, jaka występuje na Ziemi. Film z Hauerem to cała masa znanych nazwisk w obsadzie oraz specyficzny klimat filmów z wypożyczalni kaset wideo. Tytuł z Van Damme'em to zaś klasyk w reżyserii Johna Woo. W obu produkcjach główny bohater ucieka przed ścigającą go bandą po kolei eliminując swoich zbyt pewnych siebie przeciwników. Pomyśleć że zarówno "Gra o przeżycie", jak i "Nieuchwytny cel" powstały na bazie stareńkiego opowiadania, o którym wspomnę już za chwilę.

Kończymy na absolutnym klasyku i pierwowzorze wszystkich wymienionych wyżej filmów. Najpierw była prawdziwa historia Johna Coltera, podróżnika i odkrywcy, który nagi uciekał przed żądnymi krwi wojownikami Czarnych Stóp*. Później było zainspirowane tym wydarzeniem klasyczne opowiadanie Richarda Connella pt. "The Most Dangerous Game", a wreszcie kinowa ekranizacja z 1932 roku. "Hrabia Zarow" kręcony był równocześnie z "King Kongiem", więc i tutaj w rolach głównych wystąpili Fay Wray i Robert Armstrong jako nieszczęśnicy ścigani przez znudzonego bogacza.

* co samo zaowocowało filmem "Naga zdobycz" z 1965 roku.

"Polowanie" już w lipcu obejrzycie na ekranach Multikina. Do zobaczenia i... miłych wrażeń!

Polowanie

Polowanie

Akcja

Więcej o filmie ZAREZERWUJ/KUP BILET
Igrzyska śmierci

Igrzyska śmierci

Akcja Dramat Science-Fiction Od lat: 12 142 min

Więcej o filmie
Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1

Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 123 min

Więcej o filmie
Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2

Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2

Akcja Przygodowy Od lat: 12 137 min

Więcej o filmie
Pierwsza noc oczyszczenia

Pierwsza noc oczyszczenia

Thriller Horror Od lat: 15 97 min

Więcej o filmie
Noc oczyszczenia

Noc oczyszczenia

Science-Fiction Thriller Od lat: 15 85 min

Więcej o filmie
Noc oczyszczenia: czas wyboru

Noc oczyszczenia: czas wyboru

Thriller

Więcej o filmie
Noc Oczyszczenia: Anarchia

Noc Oczyszczenia: Anarchia

Horror Od lat: 15 102 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do TOP | "Polowanie"czyli ŁOWY NA LUDZI

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.