Newsy

Szanowni Państwo, MORDERCA jest WŚRÓD NAS!, czyli POIROT na WIELKIM EKRANIE

Kryminały i kryminałki

Kryminały i kryminałki

Choć wiadomo, że mordercą zawsze jest ogrodnik, to i tak kochamy czytać i oglądać kryminały. Wszystko zaczęło się od opowiadań Edgara Allana Poego, w których detektyw-amator C. Auguste Dupin rozwiązywał najbardziej dziwaczne ze zbrodni. Postać Dupina była bezpośrednią inspiracją dla Sir Arthura Conana Doyle'a przy kreowaniu wizerunku najsłynniejszego śledczego w historii, Sherlocka Holmesa. Z kolei Holmes zainspirował Agathę Christie do stworzenia Herkulesa Poirota. Wydedukowaliście już, kto będzie bohaterem niniejszego tekstu? Dla porządku dodam, że nie chodzi o Sherlocka, tylko o niskiego dandysa ze starannie wypielęgnowanymi wąsami i smykałką do rozwiązywania zagadek. Już niedługo wrócimy do kina i obejrzymy "Śmierć na Nilu". Ale zanim nastąpi ponowne otwarcie kin, to przypomnijmy sobie słynne filmowe wcielenia Herkulesa Poirota!

Na wielkim ekranie Herkules Poirot zadebiutował w "Alibi" z 1931 roku, w którym w słynnego detektywa wcielił się Austin Trevor. Co ciekawe była to adaptacja sztuki Michaela Mortona, którą ten napisał w oparciu o "Zabójstwo Rogera Ackroyda". Trevor powtórzył rolę jeszcze dwa razy: W "Black Coffee", także na podstawie sztuki oraz "Lord Edgware dies", adaptacji powieści Christie. Dziwny był to Poirot, bo bez wąsów i jakiś taki... za szczupły. 

Śmierć na Nilu

W 1965 roku do kin wszedł brytyjski  film "A... B... C..." z Tonym Randallem w roli Poirota. Nie spodziewajcie się jednak wiernej adaptacji "A.B.C.". Randall zagrał Poirota jako bufoniastego narcyza, zaś sam film jest bardziej parodią gatunku, niż rasowym kryminałem. Jedyna ciekawostka jest taka, że w tej produkcji nasz ulubiony belgijski detektyw spotkał się z... panną Marple!

Trochę ponad rok przed śmiercią Agathy Christie na ekranach ukazała się pierwsza "nowożytna" adaptacja jednej z jej najsłynniejszych powieści. "Morderstwo w Orient Expressie" z 1974 roku z Albertem Finneyem w roli Poirota to jedna z najsłynniejszych i najlepszych produkcji o słynnym detektywie. Reżyserował Sidney Lumet, obsadę zasiliły same gwiazdy (Lauren Bacall, Ingrid Bergman, Sean Connery, Vanessa Redgrave, Michael YorkAnthony Perkins), zaś film otrzymał aż sześć nominacji do Oscara, w tym za rolę główną. Statuetka trafiła na ręce Ingrid Bergman, która mistrzowsko wcieliła się w rolę Grety Ohlsson.

Albert Finney po pełnej udręk pracy nad "Morderstwem..." (nieznośne upały, długa charakteryzacja) zrezygnował z roli Poirota, a w kolejnych trzech filmach o belgijskim detektywie główną rolę przejął Peter Ustinov. Aktor wystąpił w "Śmierci na Nilu" z 1978 roku (Oscar za kostiumy!), "Zło czai się wszędzie" (1982) oraz "Rendez-vous ze śmiercią" (1988). Wyborem Ustinova przerażona była Rosalind Hicks, córka Agathy Christie. "To nie jest Poirot!", rzuciła podczas przesłuchań aktora. "Teraz już jest", odparł niewzruszony Ustinov.

W międzyczasie Ustinov występował jako Poirot także w filmach telewizyjnych, by w końcu przekazać tę rolę Davidowi Suchetowi. Suchet, nazywany przez fanów "prawdziwym Herkulesem Poirotem", wystąpił w 70 odcinkach kultowego serialu "Poirot" nadawanego od 1989 do 2013 roku. Na wielki ekran belgijski detektyw powrócił dopiero w 2017 roku za sprawą nowej wersji "Morderstwa w Orient Expressie". Film wyreżyserował oraz obsadził siebie w głównej roli Kenneth Branagh, który przed kamerą zebrał aktorską śmietanką porównywalną do tej, którą Lumet zgromadził przy okazji produkcji z 1974 roku. W nowej odsłonie klasycznej opowieści zagrali Penélope Cruz, Willem Dafoe, Judi Dench, Johnny Depp, Josh Gad, Derek Jacobi, Michelle Pfeiffer i Daisy Ridley. 

Na kolejny film z Herkulesem Poirotem nie trzeba będzie długo czekać. Już w październiku obejrzymy "Śmierć na Nilu", także w reżyserii Kennetha Branagha oraz z nim w roli głównej. W pozostałe postacie wcielili się Gal Gadot, Letitia Wright, Armie Hammer, Annette Bening i Russell Brand. Na film zapraszamy do Multikina wszystkich miłośników dobrego kryminału!
Śmierć na Nilu

Śmierć na Nilu

Kryminał

Więcej o filmie
Morderstwo w Orient Expressie

Morderstwo w Orient Expressie

Kryminał Od lat: 15 114 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Szanowni Państwo, MORDERCA jest WŚRÓD NAS!, czyli POIROT na WIELKIM EKRANIE

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.