TOP Multikino

„Podatek od miłości”: Grzegorz Damięcki czyli jak stać się gwiazdą w wieku 50 lat

Lepiej późno niż później. Od wielu lat uchodził za najbardziej tajemniczego członka aktorskiego klanu Damięckich, ale dziś mówi o nim cała kinomańska Polska.

Wszystko dzięki kreacji Molendy, szemranego biznesmena, który trząsł w „Belfrze” serialowymi Dobrowicami. Damięcki świetnie nakreślił na ekranie charakterystyczną postać drobnego cwaniaczka z wielkopańskimi zapędami i - mimo wszystko - słomą w butach. Jego Molenda był motorem napędowym pierwszego sezonu „Belfra”, a polskie kino nagle się obudziło: mamy pod ręką bardzo zdolnego aktora. Gdzie był do tego czasu?

W pobliżu. Damięcki jest wierny scenie stołecznego Teatru Ateneum, gdzie występuje od momentu ukończenia nauki w PWST, czyli 1991 roku (od tamtej pory pojawił się na deskach Ateneum w blisko 40 spektaklach). Na dużym ekranie widywaliśmy go rzadko i krótko; owszem, grał w „Chopinie. Pragnieniu miłości”, „Liście Schindlera” czy Jasminum”, ale za każdym razem na drugim planie. Szerszą rozpoznawalność zaczął odnosić dopiero w telewizji. Przełomem okazał się „Czas honoru”, gdzie grał Bociana, czyli majora Zwonariewa. Pokazał się też w „Pakcie” i „Watasze”, ale dopiero rola w „Belfrze” sprawiła, że ludzie zaczęli go kojarzyć na ulicy.

Nic zatem dziwnego, że szybko upomniało się o niego kino. W „Ataku paniki” gra pana młodego, natomiast „Podatek od miłości” to już pierwszoplanowa rola Mariana, seksualnego guru, który wplątuje się w masę perypetii, z których najpoważniejszą wydaje się relacja z pewną urzędniczką… Postawienie na zwyczajnie wesołą historię i niezgrane twarze (obok Damięckiego na ekranie pojawiła się Aleksandra Domańska) zaprocentowało; film zyskuje świetne recenzje krytyków i widowni. Będzie z tego hit roku?

Prywatnie Damięcki, ojciec trójki dzieci, żoliborzanin i zapalony fan muzyki z płyt winylowych, nie ma w sobie nic wspólnego z playboyem Marianem. Jest świadom tego, że sława przyszła nagle, ale nic nie stało się przypadkiem: to efekt wielu lat pracy na scenie. Ile potrwa jego 5 minut? 10? 15? Niezależnie od tego, Grzegorz Damięcki już jest dobrym przykładem dla wszystkich aktorów, którzy nawet po dekadach w branży nie stracili wiary w sukces. Ich Molenda też może czaić się gdzieś za rogiem.

Podatek od miłości

Podatek od miłości

Komedia romantyczna Od lat: 15 101 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Podatek od miłości”: Grzegorz Damięcki czyli jak stać się gwiazdą w wieku 50 lat

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.