Newsy

Patriotyzm w 24 klatkach na sekundę,

czyli Akademia Filmowa w listopadzie

Nadchodzący miesiąc, uświetniony obchodami 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, będzie wyjątkowy – także w Akademii Filmowej Multikina. Dostarczy ona swoim uczestnikom wielu okazji do zastanowienia się nad różnymi obliczami patriotyzmu. Wierzymy, że dzięki seansom filmów oraz towarzyszącym im prelekcjom pojęcie to uda się odświeżyć – tak, by stało się dla uczniów zrozumiałe, przydatne i atrakcyjne.

Rozważania w duchu patriotyzmu proponujemy nawet najmłodszym uczestnikom Akademii – uczniom klas I-III szkoły podstawowej. Oczywiście, w tematykę szacunku do ojczyzny wtajemniczymy ich w przystępny i ciekawy dla nich sposób – chcemy przede wszystkim zainteresować ich rodzimą kulturą i tradycją. Pięknie zekranizowane przez Poznańskie TV Studio Filmów Animowanych „Baśnie i bajki polskie” okażą się skarbcem wartości, ale i skarbem kultury. Zachęcą dzieci do poznawania regionalnych tradycji. Refleksje poświęcone pięciu animacjom skoncentrują się wokół pytania: co robić, żeby pokazać, że kocha się swój kraj? Wspólnie udowodnimy, że nawet najmłodsi obywatele Polski mogą decydować o jej losach!

Od nieco innej strony patriotyzmem zajmą się uczniowie klas IV-VI. Odbędą oni podróż do Holandii czasów II wojny światowej. Poznają tam trójkę swoich rówieśników. Za ich sprawą przekonają się, że wojna toczyła się nie tylko na froncie. Zakłócała spokój także w każdej małej, nawet najodleglejszej od niego miejscowości, gdzie potrafiła podzielić najlepszych przyjaciół, a pozornie drobnemu nieporozumieniu przynieść tragiczne konsekwencje. Stąd już blisko będzie do refleksji na temat burzliwej przeszłości Polski, ale i do własnego rachunku sumienia: jak my kształtujemy własne poglądy? Co na nie wpływa? Czy jesteśmy podatni na manipulacje, czy też potrafimy obronić swoje zdanie?

W inne czasy przeniosą się również uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych oraz gimnazjów. Portalem do przeszłości okaże się najnowsza, niesłychanie atrakcyjna popkulturowa produkcja – „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”, której akcja rozgrywa się w XX-leciu międzywojennym. Młodzieżowa publiczność będzie świadkiem narodzin i rozwoju niebezpiecznej ideologii opartej na segregacji magicznych i niemagicznych istot oraz wywyższeniu czarodziejów. To właśnie ten aspekt filmowej fabuły pozwoli połączyć pełną magii przygodę z refleksją w duchu patriotycznym. Uczniowie nie tylko odnajdą paralele między fantastycznym uniwersum a historią Europy, ale również pochylą się nad tematem często tragicznej w konsekwencjach siły oddziaływania niebezpiecznych idei.

Podobne rozważania towarzyszyć mogą uczniom szkół ponadgimnazjalnych, które pokrewną problematykę – choć w zdecydowanie bardziej realistycznym ujęciu, odnajdą w „Combat Girls” (rekomendacja wiekowa: od 16 lat) – filmie opowiadającym historie dwóch młodych dziewczyn uwikłanych w kontakty z neonazistami. Choć wsparcie silnej grupy daje im pewność siebie, poczucie akceptacji i oparcie w wyrazistym światopoglądzie, przypadkowe spotkanie z obcym chłopakiem, może wytrącić je z przekonania o słuszności swojego postępowania. Czy zdołają zweryfikować przekonania?

To tylko jedna z kilku propozycji Akademii Filmowej Multikina dla szkół ponadgimnazjalnych, która przykuje uwagę uczniów do zagadnień związanych z postawą obywatelską. W ramach cyklu historyczno-profilaktycznego „Kto Ty jesteś? Tożsamość i narodowość wobec wyzwań współczesności”, proponujemy aż trzy polskie filmy najwyższej próby.

Święcąca międzynarodowe triumfy „Zimna wojna” (wierzymy, że największy sukces jeszcze przed nią!) będzie punktem wyjścia do rozważań, jak wielka historia pogmatwać może prywatne życiorysy. Niełatwe okoliczności, w których rozwija się burzliwa historia miłosna, skierują rozważania młodych widzów ku motywowi granicy w literaturze, filmie i muzyce.

Inne objawienie polskiego kina ostatnich sezonów, „Cicha noc”, pozwoli spojrzeć na zagadnienia patriotyzmu przez pryzmat kategorii rodziny – nie zawsze przecież zgodnej, wspierającej, przykładnej. W dziele Piotra Domalewskiego każdy rozpozna coś znajomego. Czy będzie to echo polskiej literatury? Czy bliska sytuacja rodzinna? Podobne emocje związane z wkraczaniem w dorosłe życie? Warto poddać to wspólnej refleksji.

Specjalnie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przypominamy wielki tytuł sprzed prawie trzydziestu lat – „Lawę. Opowieść o ‘Dziadach’ Adama Mickiewicza”. Seans służyć może nie tylko poszerzeniu omawiania szkolnej lektury o dodatkowe konteksty, lecz także przywołaniu ważnych pytań o naród. Co oznacza przynależność do niego w naszej indywidualnej perspektywie? Czy rzeczywiście czuję się jego częścią? Czy da się wskazać cechy narodu – a jeśli tak, to jakim narodem  Polacy?

Jesteśmy bardzo ciekawi efektów rozważań sprowokowanych przez nasze propozycje filmowe. Dlatego zachęcamy odwiedzające Multikino klasy do wzięcia udziału w konkursie na jednominutowy film - Patriotyzm 3.0, czyli miłość do ojczyzny w kadrze smartfonu.

Agnieszka Powierska

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda

Fantasy Familijny Od lat: 12 134 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Patriotyzm w 24 klatkach na sekundę,

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.