Newsy

PasCudne wady.

Jak pomóc dzieciom w walce z kompleksami.

Rok szkolny dobiega końca. Część z Państwa zastanawia się pewnie, jak w ostatnich dniach czerwca spędzić czas z podopiecznymi podczas godziny wychowawczej czy wyjść kulturalnych.

Zespół Edukacji Multikina poleca połączenie przyjemności z okazją do ważnych edukacyjnie rozmów. Jedną z propozycji, która spełnia oba kryteria, jest film „Paskudy. Uglydolls”, goszczący na ekranach od 31.05.

Przyjemne z pożytecznym, czyli zabawki w roli edukatorów

„Paskudy. Uglydolls” to nie pierwszy film, w którym zabawki ożywają, a ich personifikacja służy poruszaniu ważnych zagadnień, które nas dotyczą. I tak np. bohaterowie pierwszej części „Toy Story” uczyli dzieci otwartości na nowe znajomości, pluszaki z „Krzysiu, gdzie jesteś?” przypominały o prawach przyjaźni, a klocki z „Lego Przygoda” pozwalały myśleć, że w każdym z nas tkwi bohater i czasem wystarczy trochę pozytywnego nastawienia, by zmienić otaczającą nas rzeczywistość.

Każdy z tych filmów to, oprócz znakomitego pretekstu do rozmów na ważne tematy, świetna rozrywka dla najmłodszych widzów. Zabawne dialogi, postacie, z którymi łatwo się utożsamić i pełna przygód akcja sprawiają, że dzieci wychodzą z seansu uśmiechnięte i chętnie dyskutują o przygodach zabawkowych bohaterów. Nie inaczej jest w przypadku „Paskud. Uglydolls”.

A jakich lekcji udzielają lalki w tej animacji?

Kompleks niższości i dążenie do doskonałości

Moxy to urocza postać, którą może trudno zaklasyfikować jako konkretną zabawkę – przypomina po części maskotkę, a po części lalkę – ale za to nie ma wątpliwości, że jest optymistką i świetną przyjaciółką, zarażającą wszystkich wokół dobrym humorem. Żyje wraz z innymi, podobnymi sobie kompanami, w Paskudowie i marzy o tym, by pewnego dnia zrealizować swoje największe marzenie, a jednocześnie przeznaczenie zabawki – trafić w ręce kochającego dziecka. To pragnienie pchnie Moxy, a razem z nią wszystkich mieszkańców Paskudowa, w stronę przygody i wielkich zmian. Zanim jednak dojdziemy do finału, zobaczymy jak bohaterka i jej przyjaciele – odważne, przebojowe i pogodne postacie – doświadczą sytuacji i spotkań, które zachwieją ich poczuciem własnej wartości. Będą musieli zmierzyć się ze swoim największym wrogiem – własnymi wadami i niedoskonałościami.

Alfred Adler, najbardziej znany psycholog, który zajmował się tematem kompleksów i poczucia niższości, świadomość niedoskonałości określał jako główną siłę napędową w życiu człowieka. Według niego dążenie do perfekcji stymuluje nasz rozwój, angażuje w działania, dzięki którym możemy przeskoczyć nasze ograniczenia, czy nawet skompensować braki w danym obszarze życia mistrzostwem w innej dziedzinie. Przykładów w historii znaleźć możemy całe mnóstwo – osoby mające problemy z zawieraniem relacji społecznych, które zostają wybitnymi naukowcami, ludzie niepełnosprawni, którzy mimo przeciwności zdobywają sportowe osiągnięcia, osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami i angażują się w pomoc innym chorym itd.

A co z naszymi filmowymi Paskudami? I tutaj okaże się, że to, co w pewnych kręgach postrzegane jest jako dyskwalifikujące, szpetne, wadliwe, może prowadzić do dużo większej determinacji w dążeniu do celu, a nawet okazać się atutem w pewnych sytuacjach.

W swojej teorii Adler opisywał jeszcze jedno zjawisko – kompleks wyższości. Bywa bowiem tak, że zamiast kompensować swoje niedoskonałości i dążyć do bycia coraz lepszym, staramy się maskować poczucie niższości umniejszając wartość innych osób z naszego otoczenia. Bardzo ważną postacią w tym kontekście będzie Lou – niemal idealna lalka, bożyszcze świata zabawek, który istotnie wpłynie na fabułę filmu i losy bohaterów.

Cudowne wady

Oczywiście, żeby móc się realizować i doskonalić nie możemy być własnymi wadami przytłoczeni. Wówczas bowiem zamiast nadziei na zmianę doświadczać będziemy wyłącznie zwątpienia, niezadowolenia i braku chęci do działania. W jednej ze scen filmu zobaczymy jak świadomość własnych słabości zmienia perspektywę, odbiór rzeczywistości, uczucia, postawy, a w końcu i postępowanie bohaterów.

By do tego nie dopuścić ważne jest zachowanie wiary we własne możliwości, łagodność w ocenie siebie, wyrozumiałość, świadomość swoich mocnych stron, ale także środowisko! Grupa najbliższych przyjaciół, rodzina, rówieśnicy czy… nauczyciele mają niezaprzeczalny wpływ na to, jak postrzegamy siebie i czy w ogóle mamy ochotę nad sobą pracować.

Niektórych z naszych cech nie będziemy w stanie zmienić, bez względu na to, jak bardzo będziemy się starali. Ktoś niskiego wzrostu nie urośnie, a ktoś, kto ma naturę introwertyka nie będzie czerpał radości z ciągłego brylowania w towarzystwie. Akceptacja niedoskonałości, a niekiedy umiejętność dostrzeżenia w nich korzyści i piękna, jest tym, co możemy zmienić, mimo zdawałoby się beznadziejnej sytuacji. Ćwiczeniem, które możecie Państwo przeprowadzić ze swoimi podopiecznymi, by pokazać im, że każda cecha może być i wadą, i zaletą, jest przeramowanie. Prosimy uczniów o wypisanie kilku swoich najbardziej znienawidzonych wad. Kiedy już to zrobią, zachęcamy do ponownego ich zdefiniowania, ale w taki sposób, by brzmiały jak zalety. Np. lenistwo może oznaczać umiejętność selektywności w angażowaniu się w sprawy ważne i nieistotne, zdolność do relaksowania się, a niekiedy wiązać się z innymi pozytywnymi cechami – w końcu jak trzeba być niekiedy kreatywnym, żeby móc beztrosko się lenić! Z kolei osoba krnąbrna to często ktoś świadomy swoich praw, umiejący postawić się w ich obronie, pewny siebie i odważny. Warto zastanawiać się, co zyskujemy dzięki naszym cechom – zarówno zaletom, jak i wadom. Przecież to właśnie ta niepowtarzalna mieszanka cech określa to, kim jesteśmy, jakie tworzymy relacje i co osiągamy.

Bohaterowie filmu w wyścigu po bycie zabawką idealną odkrywają jeszcze jedną istotną prawdę – że najważniejsza jest miłość i empatia. I my zachęcamy do tego, by kierować się nią w relacjach z innymi, ale także w relacji z samym sobą, czego życzymy tak Państwa uczniom, jak i Państwu.

 

Zuzanna Różycka

Paskudy. Uglydolls

Paskudy. Uglydolls

Animowany Familijny Komedia Od lat: b.o. 88 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do PasCudne wady.

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.