Newsy

„Paranoja”: Mistrzowie drugiego planu

Młody i ambitny inżynier wkracza w świat bezwzględnych korporacji.

Pamiętaj o przodkach i nie chodź na skróty - tak mniej więcej brzmi przesłanie „Paranoi”. I choć powinno być ono oczywiste dla wszystkich mających rozum na właściwym miejscu, najwidoczniej niektórzy muszą przekonać się o tym na własnej skórze. Tak jest w przypadku młodego i ambitnego inżyniera Adama Cassidy’ego (Liam Hemsworth - „Igrzyska śmierci”). Chłopak nie zamierza pójść w ślady schorowanego ojca (Richard Dreyfuss), który przez całe życie wykonywał tę samą, żmudną i słabo płatną pracę stróża. I oto nadaża się okazja, choć jest to raczej propozycja z tych nie do odrzucenia. Nie do odrzucenia, ponieważ nasz bohater przepuścił kasę swojego szefa Nicolasa Wyatta (Gary Oldman), właściciela wielkiej korporacji działającej w branży technologicznej, i nie ma z czego jej oddać. Szpiegostwo przemysłowe, kłamstwa, balansowanie na granicy życia i śmierci - tym będzie się od tej pory parał Adam, który ma za zadanie wykraść rewolucyjną technologię odwiecznemu rywalowi Wyatta, Jockowi Goddardowi (Harrison Ford). W tej grze o niebotycznie wysoką stawkę każdy może okazać się pionkiem.

W thrillerze Roberta Luketica - reżysera takich filmów, jak „Pan i Pani Kiler”, czy „Brzydka prawda” - przede wszystkim elektryzuje drugi plan. Z niekrytą rozkoszą patrzy się na potyczki słowne dwóch zagorzałych wrogów w wykonaniu Oldmana i Forda. Ich konfrontacje przynoszą więcej emocji niż sama intryga. Świetny jest też Richard Dreyfuss. Mimo że niewiele ma on do grania, z pewnością zapamiętamy go na dłużej niż odtwórcę głównej roli. Dreyfuss z wprawą mistrza drugiego planu wciela się w umęczonego życiem ojca, który dzień i noc harował po to, by jego dzieci miały co włożyć do ust. Ból i zmęczenie, a jednocześnie zwykłą dobroć można wyczytać z samego tylko spojrzenia doświadczonego aktora. Jeśli chodzi zaś o historię, to została ona sprawnie poprowadzona. Ujęcia ze sobą współgrają, dzięki szybkiemu montażowi akcja ma dobre tempo, a emocje targające bohaterami opowiednio ilustruje ścieżka dźwiękowa. W filmie nie zabrakło też nutki romantyzmu, którą wprowadza postać Emmy Jennings (Amber Heard), szefowej marketingu. Słowem, profesjonalnie wykonana robota.

„Paranoja”, reż. Robert Luketic, Liam Hemsworth, Gary Oldman, Amber Heard, Harrison Ford, Lucas Till, Embeth Davidtz, Julian McMahon, Josh Holloway, Richard Dreyfuss     

Jerzy Wasowski

Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

91 min

Więcej o filmie
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

Horror Od lat: 15 88 min

Więcej o filmie
Mistrz

Mistrz

Dramat Od lat: 15 144 min

Więcej o filmie
Paranoja

Paranoja

Dramat Thriller Od lat: 15 106 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Paranoja”: Mistrzowie drugiego planu

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.