Newsy

„Ostatnia rodzina” nagrodzona w Gdyni

Znamy zwycięzców 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Największe święto polskiego kina już za nami. Sześć dni, wiele filmów i tylko kilku zwycięzców. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni wypełniły zainspirowane rodzimą historią świetne produkcje, które nierzadko poruszały kontrowersyjne tematy i zadawały ważne pytania.
 
Złote Lwy dla najlepszego filmu przypadły „Ostatniej rodzinie”, o której w Multikinie pisaliśmy już wielokrotnie. Tragiczna historia rodziny Beksińskich została opowiedziana z werwą i zaskakującą lekkością. Nagrodzeni zostali także grający główne role Aleksandra Konieczna oraz Andrzej Seweryn. Produkcja dorobiła się także Nagrody Publiczności. „Ostatnia rodzina” na ekranach pojawi się już w piątek 30 września.
 
Srebrne Lwy otrzymał oparty na prawdziwych wydarzeniach „Jestem mordercą”, czyli zapis prowadzonego w latach 70. śledztwa w sprawie seryjnego mordercy kobiet. Film doceniono także za scenariusz. Mroczny thriller zadebiutuje 4 listopada.
 
Wielce oczekiwany i kontrowersyjny „Wołyń” doceniono za zdjęcia i charakteryzację. Michalinę Łabacz nagrodzono za najlepszy profesjonalny debiut aktorski. Najnowszy film Wojtka Smarzowskiego do kin zawita już 7 października.
 
Warto jeszcze wspomnieć Specjalną Pozakonkursową Nagrodę Jury. Otrzymał ją Andrzej Wajda za swoje najnowsze rewelacyjne dzieło „Powidoki” opowiadające o losach Władysława Strzemińskiego, malarza który sprzeciwił się komunistycznej władzy. Film obejrzymy w styczniu 2017 roku.