Newsy

Opera & Balet w Multikinie

29 września, przedstawieniem „Carmen” z Opery Paryskiej, rozpocznie się sezon 2021–22 cyklu „Opera & Balet w Multikinie”. Do czerwca w wybranych kinach tej sieci zostanie pokazanych w sumie 12 spektakli, nie tylko z Paryża, ale również z mediolańskiej La Scali, Opery Wiedeńskiej i Festiwalu w Salzburgu. Po raz pierwszy w historii polscy widzowie kinowi będą mogli obejrzeć retransmisję przedstawienia z Zielonego Wzgórza, czyli z Festiwalu w Bayreuth. 

W każdym spektaklu zaprezentują się gwiazdy światowego formatu. Nie zabraknie Polaków. Tenor Piotr Beczała i bas-baryton Tomasz Konieczny pojawią się w oklaskiwanym „Lohengrinie” Richarda Wagnera z Bayreuth. Spektaklem zadyrygował znawca twórczości tego kompozytora – Christian Thielemann. Autorami scenografii i kostiumów są Rosa Loy i Neo Rauch, romantyczno-surrealistyczni malarze ze szkoły lipskiej. Inscenizację stworzył Yuval Sharon, pierwszy amerykański reżyser w historii Bayreuther Festspiele.

Polskie nazwiska pojawią się jeszcze dwa razy. Przygotowaną z okazji 100-lecia słynnego Festiwalu w Salzburgu „Elektrę” Straussa wyreżyserował Krzysztof Warlikowski. Wojciech Dziedzic natomiast zaprojektował kostiumy do opery-baletu „Zamorskie zaloty” Jeana-Philippe’a Rameau. Ten pełen hip-hopowej i breakdance’owej choreografii spektakl też powstał z okazji ważnej rocznicy: 350-lecia Opery Paryskiej.

Na wielkim ekranie Multikina widzowie będą mieli okazję zobaczyć najciekawsze i najświeższe europejskie inscenizacje z ostatnich kilku lat. W repertuarze m.in. "Aida", "Tosca", "Wolny strzelec", "Zemsta nieroperza" i wiele wiecej!

Carmen z Opéra national de Paris

Carmen z Opéra national de Paris

197 min

Więcej o filmie
Aïda z Opéra national de Paris (Opéra Bastille)

Aïda z Opéra national de Paris (Opéra Bastille)

201 min

Więcej o filmie KUP BILET