Newsy

„Obecność”: W tym domu naprawdę straszy!

W "Obecności" straszenie duchami i opętania demonami kupujemy z miejsca.

Nie z uwagi na informację, że film jest oparty na faktach, ale dzięki przekonującym kreacjom i fenomenalnej reżyserii.


Nawiedzony dom jest jednym z najpopularniejszych motywów filmowej grozy. Tylko w ostatnich latach powstały dziesiątki filmów wykorzystujących tę tematykę, z remake'ami „Amityville" (2005), „Kobiety w czerni" (2012), serią „Paranormal Activity" i serialem „American Horror Story" na czele. Obranie wyeksploatowanego wątku za filar scenariusza zawsze grozi wtórnością i sztampowością efektu finalnego. Nie dzieje się tak w przypadku „Obecności". Wyświechtany temat w rękach arcyzdolnego Jamesa Wana zyskuje nową jakość.


Nie jest to zasługa mało oryginalnego scenariusza, w który motyw główny wzbogacony jest zapożyczeniami z klasyki gatunku, przede wszystkim „Egzorcysty" (1973) i „Ptaków" (1963), ale właśnie niezwykle sprawnej i błyskotliwej reżyserii Wana, który wcześniej już w pierwszej „Pile" dał się poznać jako pomysłowy inscenizator. Jego nowy film to wizualny majstersztyk: urzeka dopieszczoną, nieuciekającą w kicz scenografią, efektowną stylizacją na epokę późnej kontestacji (pozbawioną jednak cienia nostalgii), umiejętnym budowaniem nastroju (Wan zwodzi widza: tam, gdzie spodziewamy się potwora, nie ma nic; momenty grozy serwowane są gwałtownie) i fenomenalnymi koncepcjami operatorskimi Johna R. Leonettiego, w których reżyser i operator składają hołd mistrzom gatunku – robią ukłon w stronę wizualnych technik znanych z horrorów z lat 70. I 80. (vide: rzadko dziś wykorzystywane powolne najazdy kamery i atrakcyjne transfokacje).


Oparcie scenariusza na „prawdziwych zdarzeniach" – przypadku rodziny Smurl, małżeństwa z piątką córek, egzorcyzmowanych przez słynną parę demonologów, Eda i Lorraine Warren – mogło skutkować konserwatywną wymową tudzież budowaniem wrażenia realności kosztem grozy. Dodatkowe obiekcje budził fakt, że poprzedni film na podstawie jednej ze spraw Warrenów, „Udręczeni" (2009), był spektakularną porażką.


Wan jednak z wprawą omija te pułapki, a jest to zasługa świetnego prowadzenia aktorów. Straszenie duchami i opętania kupujemy z miejsca nie z uwagi na pojawiającą się na początku informację, że film został oparty na faktach, ale dzięki przekonującym kreacjom. Przejęta twarz Patrick Wilson autentyczne zaangażowanie Very Framigi, czy wreszcie robiąca ogromne wrażenie walka o ciało Lilly Taylor, którą aktorka „toczy" z demonem, przesądzają o tym, że Wan nie ma zamiaru puszczać do nas oka. Przeciwnie – jego celem jest maksymalne zaangażowanie widza w historię oraz, oczywiście, wywołanie przerażenia. Zawieszenie niewiary następuje bardzo szybko i „Obecność" potrafi napędzić prawdziwego strachu. Nie zgrzyta też przesłanie: co prawda filmowi Warrenowie wielokrotnie powtarzają, że mają do spełnienia misję od Boga, ale swoje praktyki opierają o wiarygodną, naukową teorię, zyskując przy tym uznanie akademickiej społeczności i, rzecz jasna, wszystkich, którzy kupili bilet do kina.


Jeśli sięgnąć pamięcią do zrealizowanych niedawno horrorów z wątkiem domu, w którym straszy, z ławicy przeciętnych i złych tytułów wybija się chyba tylko „Naznaczony" (2010). Nie jest raczej przypadkiem, że ten film również nakręcił James Wan. „Obecność" potwierdza jego pozycję jako jednego z najlepszych współczesnych twórców ekranowej grozy, a sam film już teraz jest jednym z głównych kandydatów do tytułu horroru roku.

[Jacek Dziduszko]

Recenzja ze Stopklatki

Obrazek - wiecej na Stopklatka_ikonka.png

Obecność

Obecność

Thriller Od lat: 15 111 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Obecność”: W tym domu naprawdę straszy!

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

marcell

marcell

25.08.2013, 16:29:53

sporooo tego klimatu obejrzałem , wczoraj byłem z Moją Ukochaną i poległem. Krzyki Kobiet i reakcje Julii ,pozbawiły mnie dystansu,zacząłem się bać i przypominać sobie o duchach z dzieciństwa. Gadajcie co chcecie , film jest B.Dobrze zrobiony . Jeszcze lepszy będzie odbiór jak przyjdziecie wyspani, czasem 22 godzina stanowi problem.

Milopoz

Milopoz

19.08.2013, 15:44:41

ps. Bardzo dobrze dobrani aktorzy, szczególnie opętana matka gra rewelacyjnie..

Milopoz

Milopoz

19.08.2013, 15:42:10

Dawno nie widziałam takiego horroru..film trzyma w napięciu od początku do końca, w kinie cisza, ludzie wbici w fotele, strach..Polecam. Mnie się podobał bardzo

har

har

15.08.2013, 22:18:07

romek chyba naprawde nie wiesz nic o egzorcystach swieckich, w watykanie jest ich duzo znam osobiscie jednego wiec zagleb sie wiecej w teamt

kek bur

kek bur

13.08.2013, 00:28:59

horrory ogląda się w domu, najlepiej samemu a nie w kinie z tłumem ludzi :f

weronika

weronika

08.08.2013, 18:11:27

W ogóle nie był straszny. Byłam wczoraj,przy niektórych momentach filmu można się troche pośmiać. Trochę szkoda kasy na ten film. Za bardzo nie polecam.

romek

romek

08.08.2013, 15:40:11

Bzdura na bzdurze bzdurą pogania. To że film jest luźno oparty na faktach zdaje się być plusem dla reżysera, który chce całość uwiarygodnić. Ale... nikt nie pomyślał o tym (a może to zabieg celowy)że NIE MA świeckich egzorcystów którzy by działali z uprawomocnienia Koscioła. No chyba że chodzi o jakiś inny niż rzymsko-katolicki, kościół chrześcijański (któryś z protestanckich). Ale wyraźnie "tfurcy" tego gniota podpierają się autorytetem Watykanu, zatem chodzi o rzymsko katolicki. A tak jak powiadam - każdy inny "egzorcysta" niż specjalnie wybrany do uwalniania duchowny (jest ich naprawdę niewielu) nie ma "pełnomocnictw" K-ła, by to robić. A owi prawdziwi o których ta historia (warrenowie) nie dostali zadnych pozwoleń z watykanu, dlatego to bzdura na resorach. Ktoś się bawi w takie rzeczy, sam moze być opetany. całość w tym filmie - kupy się nie trzyma. Stracony czas.

gangrena

gangrena

01.08.2013, 20:36:44

Ani razu sie nie przestraszyłam... a juz myslałam że naprawde dobry...

Don

Don

31.07.2013, 12:24:21

Film naprawdę warty zobaczenia. Fabułą wciąga już od pierwszej minuty. Podczas całego seansu masa scen, po których możemy się nieźle wystraszyć. Wszystko doskonale dopracowane. Doskonale przedstawione momenty opętania. Wiele scen których nikt się nie spodziewa. Gorąco zachęcam do obejrzenia tego filmu.

Paranormalne . pl

Paranormalne . pl

29.07.2013, 21:53:38

Horror nie był straszny mam owo 13 lat a normalnie sprzedali mi bilety :) Były niektóre wątki które moją straszyc ogólnie cał film BARDZO DOBRY tak samo jak naznaczony i piła ogólnie poszłam na film w powodu rezysera bo wiedzialam ze bedzie dobry i był :) ciekawy film na prawde :) a cała końcówka gdzie byl przeprowadzany egzorcyzm był mocny ;))

megi

megi

29.07.2013, 14:14:20

Bardzo dobry film.. lepszy niż Egzorcyzmy Emily i inne filmy tego typu. Naprawdę polecam.

kacper2001xhotwheels

kacper2001xhotwheels

28.07.2013, 16:05:28

Byłem tam i film po prostu mega super a najfajniej ze na koniec sie wyjasnilo wszystko i zlo zostalo pozegnane a nikomu nic sie nie stalo dobry horor z happy andem :) POLECAm

Meli

Meli

28.07.2013, 00:27:51

Podobno straszny