Newsy

„Obecność”: Jak tu się nie bać?

James Wan umiejętnie buduje napięcie za pomocą sugestii i niedopowiedzeń.

„Obecność” Jamesa Wana, reżysera „Piły” i „Naznaczonego”, oparta została na prawdziwej historii. Tak strasznej, że para sławnych badaczy zjawisk paranormalnych Ed i Lorraine Warrenowie (Patrick Wilson i Vera Farmiga) postanowili ujawnić ją dopiero teraz, o czym informują nas twórcy filmu na wstępie. Dramat rozegrał się blisko pół wieku temu na odludnej farmie w Nowej Anglii. Rodzinę Perronów zaatakowała wówczas mroczna zjawa, a dwójkę doświadczonych demonologów strach złapał mocno za gardło.

Napięcie sięga więc zenitu, oczekiwania są ogromne. Czy jednak twórcy podołali zadaniu? Uprzedzenie widza, że oto za chwilę zetknie się z prawdopodobnie najbardziej przerażającym duchem w swoim filmowym doświadczeniu, to zabieg dość ryzykowny. Uruchamia bowiem mechanizm obronny - zbywamy tę informację śmiechem i niedowierzaniem. Zaczynamy powątpiewać w powodzenie filmu. Szybko okazuje się jednak, że seans nie będzie należał do tych najprzyjemniejszych. James Wan po raz kolejny udowadnia, że siła tkwi w klimacie. Nie trzeba wymyślnych efektów specjalnych, by przestraszyć odbiorcę. Kluczem do sukcesu jest nieustanne trzymanie w niepewności. Wan umiejętnie buduje napięcie za pomocą sugestii i niedopowiedzeń. Nie przeszkadza nawet to, że historia niczego nowego do tematu nie wnosi.

Opowieść zbudowana została z klasycznych składników. Małżeństwo z czwórką córek przeprowadza się do przestronnego domu. To ma być początek nowego, lepszego okresu w ich życiu. Tymczasem już pierwszy dzień nie zwiastuje niczego dobrego. Pies wyczywa czyjąś obecność i nie chce przestąpić progu domu. Nie wiadomo skąd dochodzi odór zgniłego mięsa, a najmłodsza z pociech znajduje za drzewem starą pozytywkę. I wreszcie, wszystkie zegary przestają bić o tej samej godzinie. Znani demonolodzy podchodzą do sprawy sceptycznie, większość z nich można bowiem wyjaśnić racjonalnie. Ta jest jednak zupełnia inna. Ed i Lorraine decydują się pomóc rodzinie... Niby wszytko już było, ale jak tu się nie bać?

„Obecność”, reż. James Wan, wyst. Patrick Wilson, Vera Farmiga, Lili Taylor, Ron Livingston, Mackenzie Foy, Joey King, Hayley McFarland, Shanley Caswell

Jerzy Wasowski