Newsy

„O północy w Paryżu”: Randka z przeszłością

Film Allena otworzył tegoroczny festiwal filmowy w Cannes, gdzie zebrał pochlebne recenzje. To opowieść o mężczyźnie, który żałuje, że żyje w swoich czasach.

Nasz bohater ma na imię Gil (Owen Wilson). Wraz z narzeczoną, Inez (Rachel McAdams), przyjechał do stolicy zakochanych – Paryża. Para ma się wkrótce pobrać – jednak już na pierwszy rzut oka widać, że oboje bardzo się różnią. Ona twardo stąpa po ziemi, jest pragmatyczką i chce zamieszkać po ślubie w Malibu. On z kolei jest fajtłapowatym, zagubionym w rzeczywistości scenarzystą filmowym, który boi się śmierci i pracuje nad swoją pierwszą powieścią. Gil po części przypomina postacie grane niegdyś przez samego Allena. To jednak raczej typ wrażliwca, który zakochuje się w każdej pięknej kobiecie, a nie typ eryduty skonfliktowanego z płcią piękną.

Pewnego wieczoru przypadkowo napotkany we Francji znajomy Inez, Paul (w tej roli świetny Michael Sheen) – wyjątkowo irytujący osobnik znający się na dosłownie wszystkim: sztuce, winie, literaturze, itp. -  zabiera ją na tańce. Gil postanawia natomiast wrócić do hotelu na piechotę. Gubi się jednak i siada na schodach na ulicy. Wybija północ. Ku jego zdziwieniu nadjeżdża stary model Peugeota z lat 20. XX wieku, który zabiera go na przyjęcie. Wśród gości znajdują się m.in. pisarz Scott Fitzgerald i kompozytor Cole Porter. Gil odkrywa, że jego marzenie spełniło się - przeniósł się do epoki, w której chciał się urodzić. Nikogo pewnie nie zaskoczy, że Gil pozna tu piękną kobietę - kochankę i muzę Pabla Picassa, Adrianę (Marion Cotillard). Ona również rozminęła się ze swoją epoką – kobieta żałuje bowiem, że nie przyszło jej żyć w czasach Belle époque na przełomie XIX i XX wieku.

Konfrontacja Gila z wielkimi osobistościami z przeszłości prowadzi do wielu komicznych sytuacji - zwłaszcza, gdy znajdujemy się na powrót we współczesności. W filmie jest kilka dobrych scen i gagów – brakuje mu jednak elementu zaskoczenia. Nie ma w nim nic, czego nie widzieliśmy w poprzednich obrazach Woody’ego Allena. „O północy w Paryżu" ma jednak niepowtarzalny klimat - poczucie humoru, zmysł obserwacji i erudycja amerykańskiego reżysera rekompensują wszystkie scenariuszowe braki. Znacie? Znamy. To obejrzyjcie. To także najbardziej kasowa komedia Woody’ego Allena.


„O północy w Paryżu”, reż. Woody Allen, wyst. Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Adrien Brody, Michael Sheen, Carla Bruni, Kathy Bates

Jerzy Wasowski