Newsy

Nowe filmowe adaptacje kryminałów, które musicie obejrzeć

Uwaga, w tekście ani razu nie zdradzamy, kto zabił

Za chwilę na ekrany kin wchodzi „Pierwszy śnieg”, kinowa adaptacja książki uwielbianego przez Polaków Jo Nesbo. I już teraz zapowiada się na jedną z ciekawszych premier jesieni, bo kiedy oglądać filmy o tropieniu seryjnego mordercy, który atakuje tylko podczas opadów tytułowego pierwszego śniegu niż właśnie teraz, gdy meteorolodzy straszą nas zimą stulecia? Pamiętajcie, że to tylko fikcja… ale i tak gdy tylko zrobi się choć trochę biało, będziemy nerwowo oglądać się za siebie, tak jak ludzie po premierze „Psychozy” Hitchcocka bali się wchodzić pod prysznic i kąpali się w wannie. Na tym polega magia kina!

Zobaczcie, w jakich jeszcze filmach ta magia może pięknie komponować się z literaturą.

„Morderstwo w Orient Expressie”, reż. Kenneth Branagh
Co zrobią twórcy - czy zadaptują powieść Agathy Christie jeden do jednego (tam finał był fantastyczny!), czy może trochę pozmieniają? Weźmy pod uwagę to, że operuje się tutaj na absolutnym klasyku gatunku. I że robi to król brytyjskiego kina, Kenneth Branagh, który zresztą staje także przed kamerą, grając główną rolę detektywa Herculesa Poirot. To będzie elegancki, nawiązujący do tradycji brytyjski kryminał z tzw. myszką. Niech już będzie ten 24 listopada!

„Dziewczyna z tatuażem”, reż. David Fincher
Autora literackiego pierwowzoru, Stiega Larssona, poza czysto kryminalną intrygą interesowało w sadze „Millennium” dużo więcej rzeczy; bardzo wyraźny był w powieściach background feministyczny, społeczny oraz jednoczesne lęk i fascynacja możliwościami nowych technologii. Tymczasem David Fincher słusznie zauważył, że nie wszystko to, co idealnie sprawdza się w książce (w dodatku bardzo obszernej) da się przełożyć na język filmu. Więc zrobił thriller o pościgu za seryjnym zabójcą. Znakomity thriller. To jeden z niewielu przypadków, w których nawet ze znajomością książki ogląda się film jak na szpilkach.

„Ziarno prawdy”, reż. Borys Lankosz
Naprawdę przyzwoity, nowoczesny kryminał, którego akcja dzieje się w znanym wam z pewnego popularnego serialu Sandomierzu. Gwiazda warszawskiej prokuratury Teodor Szacki musi rozwiązać sprawę zabójstwa lokalnej działaczki społecznej i przy okazji uspokoić rozhisteryzowane otoczenie, przekonane, że mają do czynienia ze zbrodnią rytualną. Reżyser Borys Lankosz doskonale wie, gdzie trzeba nastraszyć, gdzie rozbawić, gdzie zmylić, a gdzie interesująco uwypuklić kontrast przybysza z wielkiego miasta i prowincjonalnej społeczności. No ale miał jako podstawę książkę mistrza gatunku, Zygmunta Miłoszewskiego.

„Pokot”, reż. Agnieszka Holland
W porządku, wiele się mówi o tym, że to polski kandydat do Oscara - i to z wielu względów kandydat dość kontrowersyjny. Natomiast stosunkowo mało wspominano o ekranizacji powieści Olgi Tokarczuk jako o filmie zwyczajnie… dziwnym. Bo i ni to do końca kryminał, ni małomiasteczkowy dramat, trochę komedii, trochę obyczajówki, a wszystko to podlane mocno ekologicznym przekazem. I właśnie dlatego polecamy seans filmu Agnieszki Holland - nie tyle jako kryminał, ile film wymykający się wszelkim szufladkom. Czy, idąc dalej - samemu sobie taką szufladkę tworzący.

Pierwszy śnieg

Pierwszy śnieg

Dramat Kryminał Od lat: 15 112 min

Więcej o filmie
Morderstwo w Orient Expressie

Morderstwo w Orient Expressie

Kryminał Od lat: 15 114 min

Więcej o filmie
Dziewczyna z tatuażem

Dziewczyna z tatuażem

Thriller Kryminał Od lat: 15 158 min

Więcej o filmie
Ziarno prawdy

Ziarno prawdy

Thriller Od lat: 15 111 min

Więcej o filmie
Pokot

Pokot

Dramat Od lat: 15 128 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Nowe filmowe adaptacje kryminałów, które musicie obejrzeć

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.