Newsy

„Noc oczyszczenia" zaskakuje

Kosztująca zaledwie 3 miliony dolarów „Noc oczyszczenia" znalazła się w tym tygodniu na czele amerykańskiego box office'u. Bardzo dużym zaskoczeniem jest nie tylko prestiżowa pozycja, ale również imponujący rezultat otwarcia (ponad 36 milionów dolarów).

To miał być pierwszy spokojny weekend w letnim sezonie. Chwila odpoczynku przed premierą kolejnej superprodukcji „Człowiek ze stali". Na ten tydzień amerykańskie wytwórnie przygotowały dwie nowości. Komedię z Vince'em Vaughnem i Owenem Wilsonem zatytułowaną „Stażyści" oraz niskobudżetowy futurystyczny thriller „Noc oczyszczenia". Jeszcze przed kilkoma tygodniami zdecydowanym faworytem w tej rywalizacji byli „Stażyści". Zakładano, że duet Vaughn – Wilson, którzy w 2005 roku podczas letniego sezonu świetnie sprzedali komedię „Polowanie na druhny" (209,3 miliona dolarów – 6. rezultat w całym roku) nawiąże do tego sukcesu. Jednak im było bliżej do premiery, tym oczekiwanie względem komedii były mniejsze. I rzeczywiście. „Stażystów" stać było jedynie na przeciętny rezultat otwarcia. W ciągu trzech pierwszych dni wyświetlania film zgromadził 18,1 miliona dolarów (czwarta pozycja). Dodajmy, że jego budżet nie był mały. Produkcja 20th Century Fox kosztowała 58 milionów dolarów.

Prawdą jest, że komedie w letnim (i nie tylko) sezonie notują mniejsze spadki popularności niż inne tytuły. Jednak już w środę w amerykańskich kinach pojawi się kolejna komediowa produkcja „This Is The End".

Podczas minionego weekendu zabrakło superprodukcji, ale znakomitym otwarciem popisał się niskobudżetowy thriller zatytułowany „Noc oczyszczenia". W przedsezonowych prognozach spodziewano się na starcie wyniku w granicach 15 milionów dolarów. W czerwcu akcje filmu wzrosły, ale maksymalnie do 20-22 milionów. Tymczasem „Noc oczyszczenia" zgromadziła aż 36,4 miliona dolarów (pierwsze miejsce w tym tygodniu). Jeszcze raz odnieśmy się do przedsezonowych estymacji, w których „Noc oczyszczenia" w sumie miała zarobić nie więcej niż 40 milionów dolarów…

Rezultat otwarcia robi szczególne wrażenie, jeśli zestawi się go z budżetem produkcji, który wyniósł zaledwie 3 miliony dolarów. Tym samym bardzo zabawnie wygląda zestawienie budżetów filmów, które znalazły się na czele amerykańskiego box office'u w sezonie letnim 2013.

• „Iron Man 3" – 200 milionów dolarów.

• „W ciemność Star Trek" – 190 milionów dolarów.

• „Szybcy i wściekli 6" – 160 milionów dolarów.

• „Noc oczyszczenia" – 3 miliony dolarów.

Żeby nie było wątpliwości, skala sukcesu „Nocy oczyszczenia" robi wrażanie także w skali całego roku. Do minionego weekendu najtańszym tytułem 2013 roku, który znalazł się na pierwszym miejscu amerykańskiego box office'u był horror „Mama". Film ten kosztował 15 milionów dolarów.

Bez wątpienia sukces „Nocy oczyszczenia" jest wielkim triumfem Ethana Hawke'a. Aktor ten w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych uznawany był za wschodzącą gwiazdę Hollywood. Jednak w pewnym momencie nad produkcje wielkich wytwórni Ethan Hawke zaczął przedkładać niezależne projekty. Wystarczy powiedzieć, że ostatnim jego filmem dla dużej wytwórni był „Złodziej życia" z 2004 roku. Warto zauważyć, że w ubiegłym roku Hawke odniósł duży sukces produkcją „Sinister", która podobnie, jak „Noc oczyszczenia", kosztowała jedynie 3 miliony dolarów. Horror zarobił w Stanach 48,1 miliona dolarów.

Natomiast od trzech tygodni w kinach za oceanem pokazywany jest inny niskobudżetowy i niezależny obraz z tym aktorem „Przed północą". To już trzecie spotkanie Richarda Linklatera, Julie Delpy oraz Ethan'a Hawke'a (pierwsze miało miejsce przed niemal dwudziestu latu). Na razie film pokazywany jest tylko w 50 lokalizacjach, ale podczas kolejnego weekendu będzie wyświetlany w ponad 600 kinach. Za tydzień poświęcimy więcej miejsca temu niezwykłemu projektowi. Po kilkunastu dniach „Przed północą" ma na koncie 1,5 miliona dolarów.

Po dwóch tygodniach pozycję lidera amerykańskiego box office'u opuściła szósta część „Szybkich i wściekłych". Podczas trzeciego weekendu wyświetlania film akcji zebrał 19,8 miliona dolarów (drugie miejsce) po 44% spadku popularności. W sumie obraz zgromadził 202,9 miliona dolarów. Wynik końcowy „Szybkich i wściekłych 5" to 209,8 miliona dolarów.

Sukces „Szybkich i wściekłych 6" nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Spodziewano się najlepszego wyniku w serii i rezultatu w granicach 250 milionów dolarów. Natomiast niespodziewanie wielkim przebojem staje się thriller „Iluzja". Podczas drugiego weekendu wyświetlania obraz zanotował jedynie 34% spadek popularności, dzięki czemu zebrał jeszcze 19,5 miliona dolarów (trzecie miejsce). W sumie na jego koncie znajduje się 61,4 miliona dolarów.

Miniony weekend generalnie upłynął pod znakiem małych spadków frekwencji. „Tajemnica zielonego królestwa" zanotowała 27% spadek popularności (piąta pozycja – 12,1 miliona dolarów), „W ciemność. Star Trek" zgubił 30% widzów (szóste miejsce – 11,7 miliona dolarów), zaś „Iron Man 3" – 31% (dziewiąta pozycja – 5,8 miliona dolarów). Ekranizacja komiksu ma już na koncie 394,3 miliona dolarów.


Premiery nadchodzącego weekendu: (środa) „This Is The End" – katastroficzna komedia z Sethem Rogenem, Jamesem Franco i Jonahem Hillem; (piątek) „Człowiek ze stali" – kolejna reaktywacja Supermana; „Przed północą" – Richard Linklater, Julie Delpy oraz Ethan Hawke kontynuują niezwykłą opowieść rozpoczętą w Wiedniu przed niemal dwudziestu laty.aleksandra.kucharzyk

News ze Stopklatki

Obrazek - wiecej na Stopklatka_ikonka.png

Człowiek ze stali 3D

Człowiek ze stali 3D

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 143 min

Więcej o filmie
Noc oczyszczenia

Noc oczyszczenia

Science-Fiction Thriller Od lat: 15 85 min

Więcej o filmie
Człowiek ze stali

Człowiek ze stali

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 143 min

Więcej o filmie
Noc Oczyszczenia: Anarchia

Noc Oczyszczenia: Anarchia

Horror Od lat: 15 102 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Noc oczyszczenia" zaskakuje

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.