Newsy

Nigdy nie oglądaliście tak wyjątkowego filmu dla młodzieży jak „Twój Simon”

Dlaczego?

Tu się dzieją rzeczy niesłychane: okazuje się, że można zrobić uniwersalną komedię o dojrzewaniu, która porusza temat homoseksualizmu bez zbędnej publicystyki.

Zresztą dla reżysera Grega Berlantiego przełamywanie tabu LGBT w masowych produkcjach to nic nowego - jako showrunner „Jeziora Marzeń” puścił odcinek ze sceną całujących się mężczyzn; był to zarazem pierwszy gejowski pocałunek w historii amerykańskich seriali telewizyjnych. Tu idzie jeszcze dalej - „Twój Simon” jest pierwszym masowym filmem młodzieżowym z homoseksualistą - głównym bohaterem.

O tym, że Simon jest gejem, dowiadujemy się już na samym początku filmu. Wiemy przez to więcej niż jego rodzina i przyjaciele; chłopak skrzętnie ukrywa ten fakt przed najbliższymi. Ale kiedy ktoś z jego szkoły wyznaje w sieci, że jest homoseksualistą, Simon zaczyna z nim korespondować. I wkrótce prawda wychodzi na jaw. Ale, no właśnie… co z tego?

„Twój Simon” jest tak rewolucyjny, bo traktuje homoseksualizm jako coś zupełnie normalnego. Do tej pory monopol na młodzieżowe kino o dojrzewaniu mieli bohaterowie hetero - pamiętacie chociażby kultową „Moją dziewczynę” z Macaulayem Culkinem? Zresztą Greg Berlanti przyznał, że nastoletnich rom-komów uczył się na kinie Johna Hughesa, mistrza filmu młodzieżowego lat 80. Dlatego całość jest podana bez zadęcia, bez niepotrzebnego dydaktyzmu ani publicystyki, za to z luzem ściśle przynależącym temu gatunkowi.

Poza tym to film, który świetnie koresponduje z aktualnymi prądami w produkcjach dla młodego widza. To nie są już czasy seriali typu „Freeks and Geeks”, jajcarskich komedii ze szkołą jako sztafażem do erupcji gagów. Dziś młodzi chcą przede wszystkim pogadać o problemach. Stąd globalny sukces norweskiego „Skam”, gdzie na tapetę bierze się seksizm, feminizm czy problemy uchodźców z akceptacją w nowym otoczeniu. Stąd „13 powodów”, gdzie punktem wyjścia jest samobójstwo młodej dziewczyny. Nie oszukujmy się, okres dorastania pamięta się po latach jako piękny, lecz w rzeczywistości to nieustanna walka, konfrontacja z otoczeniem, chwile burzy i naporu. I młodzi tym bardziej chcą, żeby traktowano ich poważnie.

Dlatego takie filmy, jak „Gwiazd naszych wina” (temat: śmiertelna choroba), „Cudowne tu i teraz” (alkoholizm) czy właśnie gejowski „Twój Simon” są tak kultowe wśród nastolatków, także w Polsce. Zapomnijcie o małoletnich żartach z puszczania bąków czy erotycznych przygodach z szarlotką. W kinie młodzieżowym idzie nowe.

Twój Simon

Twój Simon

Familijny Obyczajowy Młodzieżowy Od lat: 13 110 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Nigdy nie oglądaliście tak wyjątkowego filmu dla młodzieży jak „Twój Simon”

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.