Newsy

„Niezgodna”: Frakcja ponad pokrewieństwo

Film SF Neila Burgera („Jestem Bogiem”) oparty na bestsellerze Veroniki Roth.

Po wyniszczającej wojnie na zgliszczach Chicago zbudowano nowoczesne społeczeństwo. Każdy jego członek należy do jednej z pięciu frakcji: Erudytów, Nieustraszonych, Serdecznych, Prawych albo Altruistów. Ci pierwsi godzinami przesiadują w bibliotece, by w rozmowach błyszczeć słownikową wiedzą. Ci drudzy biegają jak szaleni po mieście, wyskakują z pędzących pociągów, wspinają się po mostach. Ich zadaniem jest ochrona miasta, ponieważ odwagą przewyższają resztę o głowę. Ci trzeci pielą ogródki za wielkim murem oddzielającym Chicago od reszty niebezpiecznego świata. Przedstawiciele czwartej grupy odpowiadają za wymierzanie sprawiedliwości, ponieważ zawsze mówią prawdę. Ci ostatni zaś żyją nie dla siebie, lecz dla innych. Noszą szare wyblakłe szmaty, na ich twarzach rysują się grymas bólu i męczeństwo. Nie patrzą zbyt długo w lustro, bo to oznaka próżności, a rano i wieczorem spożywają otręby. To oni rządzą miastem. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że najlepiej nadają się do pełnienia tej funkcji, skoro dobro ogółu przedkładają nad dobro jednostki. A jednak ci, którzy pozjadali wszystkie rozumy rozsiewają plotki jakoby Altruiści oszukiwali innych, bo przecież w naturze ludzkiej leży kłamstwo. Tak twierdzi czołowa Erudytka Jeanine Matthews (Kate Winslet), i zamierza przywrócić ład. 

„Frakcja ponad pokrewieństwo” - to motto, którym kierują się w życiu obywatele nowoczesnej metropolii. Do poszczególnych grup przyporządkowywani są na podstawie testu badającego osobowość. W dziewięciu przypadkach na dziesięć wynik kandydata pokrywa się z rezultatem rodziców. Zdarza się, że zdający egzamin okazują się mieć inną cechę dominującą. Dlatego podczas Ceremonii wybierają zgodnie z tym, co czują. Co jeśli jednak jesteśmy i serdeczni, i prawi, i inteligentni, i nieustraszeni, i altruistyczni? Wtedy wypadamy poza „idealnie” działający system i stajemy się Bezfrakcyjni. Tak dzieje się w najlepszym wypadku, w najgorszym - giniemy. Tytułowa bohaterka Beatrice Prior (Shailene Woodley - „Spadkobiercy”) wywodzi się z frakcji Altruistów. Uzyskuje jednak wynik niejednoznaczny. Jest Niezgodna - posiada wszechstronny umysł, a więc zagraża porządkowi.

W mieście przyszłości nie ma miejsca na różnorodność. To kolejny przeniesiony na ekran z kart powieści wynaturzony system społeczny. „Igrzyska śmierci” ukazywały skutki tyranii, „Niezgodna” porusza zaś zagadnienie czystości rasowej. W filmie Neila Burgera („Jestem Bogiem”), opartym na bestsellerze Veroniki Roth, przed widzem odsłonięty zostaje jednak jedynie skrawek rzeczywistości - frakcja Niesutraszonych, do której trafia Beatrice. Dziewczyna przetrwa tylko wtedy, gdy dostosuje się do otoczenia. Na szczęście szybko znajduje oparcie w szkolącym nowicjuszy instruktorze o pseudonimie Cztery (Theo James - „Underworld: Przebudzenie”). To na ich relacji skupia się oko kamery. Wraz z rozowojem akcji kino science fiction z ambicjami przeradza się w love story dla nastolatków, klimatem zbliżając się do „Zmierzchu”. Być może jednak genezę futurystycznego Chicago oraz kulisy władzy poznamy w kolejnych częściach, studio planuje bowiem zrealizować trylogię.

„Niezgodna”, reż. Neil Burger, wyst. Shailene Woodley, Theo James, Ashley Judd, Jai Courtney, Ray Stevenson, Zoë Kravitz, Miles Teller, Tony Goldwyn     

Jerzy Wasowski

Niezgodna

Niezgodna

Akcja Science-Fiction Romans Od lat: 12 140 min

Więcej o filmie
Seria Niezgodna: Zbuntowana

Seria Niezgodna: Zbuntowana

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 119 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Niezgodna”: Frakcja ponad pokrewieństwo

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Kinga

Kinga

22.05.2014, 21:42:14

Mam pytanie czemu ten film nie jest grany w żadnym kinie w trójmieście?!