Recenzje

„Niewinne”: Sprawdzian wiary

O zakonnicach, które muszą się zmierzyć z konsekwencjami okrutnego aktu przemocy.

Grudzień 1945 roku. W jednym z polskich klasztorów zakonnice w skupieniu żarliwie się modlą. Na twarzy jednej z nich malują się jednak ból i niepokój, w tle słychać krzyki cierpiącej kobiety. Jedna z sióstr jest w ciąży. W opartym na faktach dramacie Anne Fontaine bohaterki zostają poddane ciężkiej próbie. Okrutny akt przemocy, którego doświadczają z rąk żołnierzy Armii Czerwonej, wstrząsa fundamentami ich wiary. Jak mają postąpić? Jak pogodzić to, co się wydarzyło z tym, w co wierzą? Część z nich obawia się potępienia i odtrącenia ze strony otoczenia, część zaczyna wątpić w powołanie, inne zachowują się tak, jak by do niczego nie doszło. Matka przełożona (przejmująca Agata Kulesza) chce utrzymać wszystko w tajemnicy, licząc na to, że problem sam się rozwiąże. Zakonnica Maria (Agata Buzek) decyduje się jednak pójść po pomoc. Postępując wbrew woli przełożonej, przyprowadza do klasztoru lekarkę Mathilde (Lou de Laâge) pracującą dla francuskiego Czerwonego Krzyża.

Zakonnice - początkowo niechętne wobec obcej osoby - szybko akceptują obecność Mathilde i okazują jej wdzięczność. Z anonimowego tłumu bogobojnych istot powoli wyłaniają się kobiety mające wątpliwości i pragnienia; kobiety, którymi targają sprzeczne emocje tak, jak każdym z nas. Zakonnica Irena (Joanna Kulig) wyjawia, że nie jest znów taka wierząca, Maria wraca myślami do życia sprzed powołania. Bohaterki przekonują się, że miłość matki do dziecka nie jest czymś złym. Matka przełożona jest jednak bezwzględna, zamierza wytrwać w obranej przez siebie drodze niezależnie od konsekwencji, starając się rzekomo uchronić zakonnice od wstydu i hańby. Jej zachowanie jest równie wstrząsające, co gwałty, od których wszystko się zaczęło. A może nawet bardziej? Kobieta próbuje bowiem usprawiedliwić swoje czyny rolą boskiej opatrzności. Obraz twórczyni „Coco Chanel” obnaża ludzkie słabości, ale bardziej nawet skupia się na heroicznej walce o ludzkie życie i ludzką godność. Zarówno Maria, jak i Mathilde muszą skonfrontować własne przekonania i wartości z sytuacją, która owe przekonania i wartości podważa. „Niewinne” to kapitalnie zagrany film, który podkopuje wiarę nie tylko w Boga, ale i w człowieka.

„Niewinne”, reż. Anne Fontaine, wyst. Lou de Laâge, Agata Buzek, Agata Kulesza, Vincent Macaigne, Joanna Kulig, Katarzyna Dąbrowska, Pascal Elso, Anna Próchniak

Jerzy Wasowski

 

Niewinne

Niewinne

Dramat Od lat: 15 117 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Niewinne”: Sprawdzian wiary

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

kinomaniak

kinomaniak

11.03.2016, 15:53:43

od kiedy bd w kinach ? głównie chodzi mi o Gdynie, slupsk