Newsy

„Nieobliczalni”: Nietykalni w akcji

Film Davida Charhona do złudzenia przypomina „Nietykalnych” Oliviera Nakache i Erica Toledano.

Dwóch policjantów z dwóch różnych światów wspólnie prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa kobiety, w które zamieszani są wpływowi ludzie biznesu. Pierwszy z gliniarzy, François Monge (Laurent Lafitte), mieszka w centrum Paryża i pracuje w wydziale kryminalnym. To karierowicz i służbista. Jest zawsze elegancko ubrany i przyzwyczajony do tego, że inni odwalają za niego czarną robotę, a on wkracza do akcji, gdy jest już pozamiatane, by skąpać się w blasku fleszy. Drugi z policjantów, Ousmane Diakhité (Omar Sy), to jego dokładne przeciwieństwo. Pochodzi z przedmieść, jest gadatliwy, arogancki i notorycznie łamie procedury. Pracuje w terenie, tropiąc przestępców finansowych. Brzmi znajomo, prawda? Czy to aby przypadkiem nie spin-off francuskiego hitu sprzed półtora roku? Gdy jeszcze dodamy, że Omar Sy to ten sam aktor, który wystąpił w „Nietykalnych”, nie powinno być już chyba żadnych wątpliwości.

Ktoś powie, że powyższe spostrzeżenie to absurd, i po części będzie miał rację. Żaden z wątków, ani żaden z bohaterów „Nietykalnych” nie pojawia się przecież w „Nieobliczalnych”. Ponadto obydwa filmy różnią się gatunkowo. Jednak grający w niemalże identyczny sposób jak w pierwszym obrazie Omar Sy oraz fabuła skonstruowana w oparciu o dwóch skrajnie odmiennych bohaterów, między którymi powoli zaczyna rodzić się przyjaźń sprawia, że film Davida Charhona do złudzenia przypomina utwór Oliviera Nakache i Erica Toledano. Nie jest to jednak zarzut, lecz pochwała. „Nieobliczalnych” ogląda się bowiem z przyjemnością. Film jest pełen wdzięku, żarty sytuacyjne pojawiają się w odpowiednich momentach, a sprzeczki Monge’a i Diakhité oraz zgrabnie napisane dialogi rekompensują brak fabularnych zaskoczeń. Sytuacja przedstawia się więc dokładnie tak, jak w przypadku „Nietykalnych”, tyle że zamiast komediodramatu widz otrzymuje komedię policyjną.

„Nieobliczalni”, reż. David Charhon, wyst. Omar Sy, Laurent Lafitte, Sabrina Ouazani, Lionel Abelanski, Patrick Bonnel, Youssef Hajdi

Jerzy Wasowski

Nietykalni

Nietykalni

Komedia Dramat Od lat: 15 112 min

Więcej o filmie
Nieobliczalni

Nieobliczalni

Komedia Od lat: 15 106 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Nieobliczalni”: Nietykalni w akcji

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Alicja

Alicja

19.04.2013, 10:23:31

Film Davida Charhona W NICZYM NIE PRZYPOMINA „Nietykalnych” Oliviera Nakache i Erica Toledano. Idąc na film oczywiście się tego nie spodziewałam, liczyłam na lekką, ciut głupawą ale może i całkiem śmieszną komedyjkę na miły wieczór. Film jest nie śmieszny i przez większość scen żenujący. Zmieniłabym więc tytuł na: Film Davida Charhona jest nieudolną próbą tandetnej podróbki "Gliniarza z Beverly Hills" Martina Bresta. Bardzo nieudolną.