Newsy

„Niebezpieczna metoda”: Jung vs Freud

David Cronenberg bierze pod lupę skomplikowaną i burzliwą relację twórcy psychonalizy Zygmunta Freuda i jego ucznia, psychiatry Carla Gustava Junga.

Przed spotkaniem dwóch wielkich psychiatrów, w 1904 roku Carl Jung (Michael Fassbender) w klinice psychiatrycznej Burghölzl w Zurychu rozpoczyna leczenie pacjentki, która okazuje się być przełomowym przypadkiem w jego karierze. Pacjentką tą jest Sabina Spielrein (w tej roli nieco zbyt ekspresywna Keira Knightley). Jung postanawia wypróbować na niej psychoanalizę, metodę terapeutyczną nie uznaną jeszcze wówczas przez świat medyczny. Dzięki nowatorskiej metodzie Jungowi udaje się wyprowadzić Sabinę z załamania nerwowego, a jednocześnie wdaje się z nią w romans. W tym samym czasie Jung wybiera się do Wiednia na spotkanie z Freudem (Viggo Mortensen) i po trzynastogodzinnej rozmowie z uczonym zostaje jego uczniem. Ani jednak pierwsza rozmowa, ani późniejsze dysputy nie pozwalają rozwiać wątpliwości związanych z pracami teoretycznymi Freuda.

Jung nie podziela przekonania Freuda, że w każdym zachowaniu człowieka dominującą rolę pełnią motywy seksualne. Jednak jego zachowanie względem Sabiny Spielrein zdaje się świadczyć o czymś zupełnie innym. - Uleganie seksualnym popędom to ludzka rzecz - mówi Jungowi jeden z jego pacjentów, Otto Groos (świetny Vincent Cassel). Szwajcarski psychiatra postanawia jednak podjąć walkę z popędami seksualnymi, zarówno na polu osobistym, jak i zawodowym. Odpycha od siebie Sabinę oraz popada w coraz większy konflikt ze swoim nauczycielem, aż w końcu sam przechodzi załamanie nerwowe. „Niebezpieczna metoda” Davida Cronenberga („Pająk”) to wnikliwa biografia i burzliwy romans w jednym. Jest może nieco przegadana, ale jakże interesująca.

„Niebezpieczna metoda”, reż. David Cronenberg, wyst. Michael Fassbender, Viggo Mortensen, Keira Knightley, Vincent Cassel

Jerzy Wasowski