Newsy

„Naznaczony”: Straszy i śmieszy

Dawno tak się nie śmiałem i nie bałem równocześnie podczas tego samego filmu. „Naznaczony” bowiem to niezamierzona autoparodia i niezły horror w jednym.

Twórcami obrazu są reżyser James Wan i scenarzysta Leigh Whannell, którzy współpracowali już wcześniej przy kilku produkcjach. Między innymi przy (tylko) dobrze zapowiadającej się „Pile” oraz trzymającym w napięciu, świetnym „Dead Silence”. Ostatnie dzieło duetu filmowców trochę go przpomina. Zobaczycie w nim wszystkie klasyczne chwyty stosowane w horrorach: szybki montaż, nagłe zmiany perspektyw, drzwi, które same zamykają się i otwierają, straszne postacie pojawiające się znienacka i wiele innych.

Niestety „Naznaczony” jest miejscami zbyt dosłowny, przez co zamiast wprawiać serce w łomot, wywołuje uśmiech na twarzy. A przecież twórcy filmów grozy powinni wiedzieć, że najbardziej boimy się własnej wyobraźni. Komediowym akcentem jest też przerysowana postać medium. Nie wierzę, że to świadomy zabieg reżysera. James Wan to nie Sam Raimi („Martwe zło”, „Wrota do piekieł”), który puszcza oko do widza, umiejętnie poruszając się na granicy kiczu.

W połowie seansu poznajemy także wszystkie szczegóły historii. Jedynym zaskoczeniem dla widzów może być sam początek, w którym scenarzysta odchodzi nieco od schematu. Ja zdradzę jedynie, że głównym bohaterem „Naznaczonego” jest chłopczyk Dalton (Ty Simpkins), który z niewiadomych przyczyn zapada w śpiączkę, choć jego funkcje życiowe pozostają w normie. A dom, do którego przeprowadza się wraz z rodzicami, bratem i siostrzyczką zaczyna straszyć.

„Naznaczony”, reż. James Wan, wyst. Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins

Jerzy Wasowski

Naznaczony

Naznaczony

Fantasy Horror Od lat: 15 103 min

Więcej o filmie
Naznaczony: rozdział 2

Naznaczony: rozdział 2

Horror Od lat: 15 105 min

Więcej o filmie
Naznaczony: rozdział 3

Naznaczony: rozdział 3

Horror Od lat: 15 97 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Naznaczony”: Straszy i śmieszy

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

kasia

kasia

08.08.2011, 19:28:11

Również zgadzam się z recenzją. W filmie były zabawne, ale i też straszne sceny, choć tych zabawnych było trochę więcej. Jednak i tak "Naznaczony" bardzo mi się podobał i polecam go wszystkim, którzy nie oczekują jakiegoś mocnego przykucia do fotela. :)

xyz

xyz

01.08.2011, 07:27:00

Nie polecam tego filmu osoba które spodziewaja się czegoś więcej niż tylko banalnych scen i aktorów. nie wiem do kogo kierowany jest ten film, chyba do młodzieży w wielu 14 lat. dla koneserów dobrego filmu na pewno nie. wszystko w tym filmie jest beznadziejne. próba połączenia komedii i horroru na bazie starych chwytów się nie udala. mialo być strasznie i zabawie a wyszla totalna wies. nic w tym filmie nie ma sensu, jest po prostu głupi. szkoda kasy i czasu.

kuba13130

kuba13130

28.07.2011, 23:15:37

Zgadzam się z recenzją, zarówno śmieszny jak i straszny :-)

kamil1014

kamil1014

27.07.2011, 20:24:52

Film raczej slaby, reżyser chyba faktycznie nie wiedzial co nagrywa. Bardziej komedia niz horror, chociaz elementy straszne tez w znikomej ilosci sie pokazaly.Cała sala smiala sie przez wiekszosc filmu :/ Problemem filmu jest to, ze nikt smiesznosci od niego nie oczekiwal.

Laurka

Laurka

25.07.2011, 14:17:09

Mi się ten film bardzo podobał i zachęcam do obejrzenia:)

Krwawa Mary

Krwawa Mary

24.07.2011, 14:24:11

Nic w tym śmiesznego, przyjdę do domu każdego kto oglądnął naznaczoego. Spodziewajcie się niespodziewanego.Przyjdę równo za tydzień po oglądnięciu. Waaaaaaa...!

Duusiaa..

Duusiaa..

23.07.2011, 14:58:42

y. co w tym śmiesznego :O