Newsy

Najlepsze polskie filmy tej jesieni

19 września rozpoczął się Festiwal Filmowy w Gdyni – najbardziej miarodajny przekrój polskiej kinematografii minionego roku.

Od wielu lat czas okołofestiwalowy to wzmożona aktywność dystrybutorów w obszarze polskich premier. Warto już teraz zaplanować sobie wolny czas.  


Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka. Śledztwo prowadzi doświadczony komisarz Warski (Bartłomiej Topa). Ku jego niezadowoleniu do sprawy zostaje przydzielona także Ana Wittesch (Julia Kijowska), niemiecka policjantka o polskich korzeniach – czytamy w opisie. Brzmi znajomo? To nie przypadek. Twórcy mierzą ambitnie: Czy „Sługi boże” staną się polskim „Kodem Da Vinci”? Możecie przekonać się już teraz – film jest w kinach od 16 września.


Kameralny film debiutanta wyrósł na najbardziej oczekiwaną premierę jesieni. Niezwykła historia, charyzmatyczni bohaterowie i genialna ścieżka dźwiękowa. Plus najwyższej próby aktorstwo – Andrzej Seweryn zdobył nagrodę w Locarno, a Dawid Ogrodnik po raz kolejny daje dowód wyjątkowej zdolności do aktorskiej mimikry wcielając się w postać tragicznie zmarłego Tomka Beksińskiego. „Ostatnia rodzina” będzie kultowym filmem!


Gdy Smarzowski zabiera się za jakiś kontrowersyjny temat, zawsze jest gorąco. A że zawsze sięga po właśnie takie tematy, wysoka temperatura emocji jest w „Wołyniu” gwarantowana. Ten wyjątkowy reżyser z niezwykłą wnikliwością bada rozmaite rejony polskości. Niezależnie od tego, czy opowiada o wiejskim weselu, zbrodni na prowincji czy zakazanej miłości Mazurki i żołnierza, udaje mu się nadwątlić zewnętrzną skorupę zastygłej magmy i dofedrować się do tej lawy, „której wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi”.


Kolejny film wywołujący skrajne emocje. Ryszard Bugajski, twórca pamiętnego „Przesłuchania” zabiera się w „Zaćmie” za historię Julii Brystygierowej, zwanej "Krwawą Luną" eks-funkcjonariuszki Ministerstwa Bezpieczeństwa (która doczekała się już we współczesnym kinie kilku nawiązań, by przypomnieć choćby rolę odgrywaną w „Idzie” przez Agatę Kuleszę).


„Prosta historia o morderstwie” to drugi pełnometrażowy film Arkadiusza Jakubika, jednego z ulubionych aktorów Wojciecha Smarzowskiego, wokalisty, tekściarza i lidera rockowego zespołu Dr Misio. Poprzedni, „Prosta historia o miłości” został ciepło przyjęty przez krytyków, choć nieco gorzej przez publiczność. Czego można się spodziewać po nowej produkcji? Zwiastun zapowiada mocny thriller policyjny zbudowany na ostrym dramaturgicznym konflikcie syn – ojciec  (w tej roli Andrzej Chyra).


Śpiewać każdy może, więc grać chyba też. Popularny artysta estradowy zakłada tytułową „Szkołę uwodzenia Czesława M.” przekonując nieprzekonanych, że skoro on – niski, sepleniący i łysiejący facet może zdobywać kobiety – to jest to, przy odrobinie starań, umiejętność dostępna dosłownie każdemu. Z taką argumentacją trudno się nie zgodzić, zaś podobieństwo głównego bohatera do Czesława Mozila jest oczywiście najzupełniej (nie) przypadkowe.


Znów Jakubik. Znów o morderstwie. Z tym, że teraz po drugiej stronie kamery. Film „Jestem mordercą” reżyseruje Maciej Pieprzyca, a więc twórca jednego z największych sukcesów polskiego kina ostatnich lat, uwielbianego przez publiczność „Chce się żyć”. Pieprzyca w latach 90. zrealizował dokument o sprawie seryjnego zabójcy kobiet, zwanego "wampirem z Zagłębia", zaś teraz wraca do tej historii fabułą pod tym samym tytułem.


Patryk Vega to jeden najproduktywniejszych polskich reżyserów a na dodatek człowiek spod ręki którego wychodzą tylko rzeczy naprawdę stylowe, nacechowane jego rozpoznawalnym znakiem jakości. „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” to kontynuacja ogromnie popularnej serii – tym razem, zgodnie z jej tytułem, skupiona na najgroźniejszych przedstawicielkach (nie tylko) służb mundurowych. A one, powiada Vega, potrafią być naprawdę dać w kość, o czym przekonał się niejeden twardziel.