Newsy

„Najlepsi przyjaciele nie zawsze muszą dzielić to samo marzenie”

Realna przyjaźń wirtualnych bohaterów

Ralph Demolka i Wandelopa von Cuks to dwójka przyjaciół znana z pierwszej części filmu o bohaterach gier wideo, którego premiera odbyła się niemal 6 lat temu. Czy przyjaźń Ralpha i Wandelopy przetrwała próbę czasu i… Internetu?

Studio Disneya nie raz sięgało już po temat przyjaźni. W przeciwieństwie do wielu filmów, które traktują przyjaźń lekko, zaledwie jako wątek poboczny fabuły, scenarzyści Disneya wiedzą jak testować przyjaciół i w najnowszej części „Ralpha…” poddają bohaterów trudnym próbom.

Głęboka analiza relacji Ralpha i Wandelopy nie jest jednak ani trochę ciężkostrawną historią. Nadal ogląda się ją lekko i przyjemnie, a poruszone kwestie w niezauważalny prawie sposób, podskórnie drażnią naszą refleksyjność, podsuwając mimochodem interesujące pytania dotyczące istoty relacji międzyludzkich.

„Najlepsi przyjaciele nie zawsze muszą dzielić to samo marzenie.”

Nie jest tajemnicą, że chętniej przebywamy w towarzystwie ludzi, którzy mają podobne poglądy, zainteresowania, upodobania, czy nawet styl ubierania się. Co więcej, mowa ciał ludzi, którzy dobrze się dogadują, zdaje się z sobą synchronizować. Nieświadomie używamy podobnych gestów, siedzimy lub  stoimy w takiej samej pozycji. Przyjaciele, zwłaszcza w wieku szkolnym, często wymieniają się identycznymi gadżetami mającymi podkreślać ich wyjątkową więź, siedzą w tej samej ławce, reagując buntem na próbę ingerowania w ten stan rzeczy.  

Nie inaczej jest w przypadku filmowych Ralpha i Wandelopy. Ta dwójka też dzieli wspólne zamiłowania do szybkich wyścigów, psikusów płatanych innym postaciom z gier i wieczornych spotkań w ulubionej kafejce. Spędzają razem każdą wolną chwilę i nic nie zapowiada, żeby cokolwiek mogło zaburzyć tę sielankę życia w grze wideo. W pewnym momencie jednak pojawia się coś nowego, co poszerza rzeczywistość bohaterów o nieskończony horyzont nowych możliwości – Internet. Dla Wandelopy jest to powiew świeżości. Dziewczynka odkrywa w sobie nowe marzenia i ambicje. Dla Ralpha to element, który nic nie zmienia, chwilowa ciekawostka, a z czasem zagrożenie dla ustalonego porządku. Między bohaterami dochodzi do pierwszego rozłamu w tym, jak wyobrażają sobie przyszłość, co z kolei wystawia ich relację na próbę. Podobnie jest w realnym życiu, kiedy dzieci zmieniają szkołę, a później jako dorośli idą na studia, przeprowadzają się, wybierają inne zawody itd. Zdarza się, że te zmiany kończą również relacje. Dorastanie weryfikuje nasze plany, ale i przyjaźnie.

Filmowa historia pokazuje jednak, że różne pasje i marzenia, odmienne wyobrażenia o spędzaniu wolnego czasu nie wykluczają tego, że ludzie mogą nadal przyjaźnić się, lubić i znajdować część wspólną, mimo dzielących ich różnić. To ważna lekcja wpisująca się w proces dojrzewania człowieka.

Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie

Historia Ralpha i Wandelopy to pewnego rodzaju zbiór podpowiedzi dla dzieci, co robić, kiedy poróżnią się ze swoim przyjacielem. Bohaterowie definiują przyjaźń jako relację, w której bliscy sobie ludzie znają siebie lepiej, niż znają ich wszyscy inni, akceptują nawzajem swoje słabości i wiedzą, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, żeby pomóc drugiej osobie. Przykładowo Ralph, wiedząc o „usterce” Wandelopy, potrafi w porę zareagować i uspokoić dziewczynkę, a w ten sposób pomóc jej uniknąć zgubnych skutków pewnej niedoskonałości. Patrzy też na tę jej wadę z szerszej perspektywy, rozumie, z czego wynika, dziwne czasem, zachowanie postaci, ale umie też dostrzec drugi biegun tej cechy, będący niekiedy wręcz atutem. Z historii bohaterów dowiadujemy się również, że nigdy nie jest za późno, żeby odkryć coś nowego w kimś, kogo, zdawałoby się, znamy na wylot.

Przyjaźń niejedno ma imię

A jak radzić sobie, kiedy w przyjaźni, zamiast zainteresowania drugą osobą, empatii, otwartości, pojawia się egoizm, zazdrość i zaborczość? I tutaj film przychodzi z odpowiedzią, wskazując jako pomocną w relacji siłę rozmowy, uważności na potrzeby drugiej osoby, czujności na wahania temperatury w relacji i umiejętność spojrzenia na problem z szerszej perspektywy. Warto zająć się tym tematem również po seansie i porozmawiać z uczniami o technikach, które pomagają złapaćdystans, tak potrzebny,  w sytuacjach, kiedy się z kimś kłócimy czy przeżywamy silne emocje.

Przyjaciele, w definicji Ralpha i Wandelopy, to osoby, które mogą liczyć na siebie w kłopocie i które gotowe są wykroczyć poza strefę własnego komfortu, żeby pomóc bliskiej osobie. Ta właśnie cecha przyjaźni staje się początkiem filmowej przygody, która prowadzi bohaterów do Internetu, w którym zmierzą się z wieloma różnymi niebezpieczeństwami, na które narażone są dzieci i młodzież również w naszej, nie filmowej rzeczywistości. Ale to już inna historia, po którą odsyłamy TUTAJ.

 

Zuzanna Różycka

Ralph Demolka w internecie

Ralph Demolka w internecie

Animowany Familijny Komedia Od lat: b.o. 113 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Najlepsi przyjaciele nie zawsze muszą dzielić to samo marzenie”

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.