TOP Multikino

Na co z dzieckiem do kina?

Top 7 pozycji obowiązkowych.

Dystrybutorzy przyzwyczaili nas do tego, że wakacje to już nie sezon ogórkowy, ale wysyp niezwykle interesujących pozycji familijnych. W tym roku było podobnie – choć zgoła inaczej. Bogactwo filmów dla dzieci i młodzieży okazało się nieprzebrane i nie starczyło wakacji, by pokazać to co najciekawsze. Przed nami wspaniała, ekscytująca jesień. Nie tylko dla dzieci – również dla rodziców.


Zaczynamy już jutro – w sobotę, 17 września, w 12 kinach sieci Multikino (oraz ponad 20 innych na terenie kraju) rozpocznie się bardzo młody, choć już renomowany Festiwal Filmowy Kino Dzieci (1). Ambicją Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty (a więc instytucji odpowiedzialnej również za festiwal Nowe Horyzonty czy American Film Festival) jest stworzenie powszechnej platformy do oglądania filmów niebanalnych, interesujących i naprawdę wartościowych – z całego świata. W repertuarze znajdziemy nominowaną do Oscara animację „Chłopiec i świat”, egzotyczną i poruszającą produkcję z Korei, „Jak ukraść psa” czy „Stella Nostrę” - znakomitą ekranizację bardzo popularnych w Polsce książeczek z cyklu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” (z gwiazdorskim polskim dubbingiem!). Zresztą ten ostatni film 11 listopada będzie miał w Polsce oficjalną premierę i będzie szeroko prezentowany również w Multikinie.Chyba nie ma w Polsce dziecka, które nie marzy o tym, by poznać tajniki „Sekretnego życia zwierzaków domowych” (2) . Zwiastuny wyprzedzające tę produkcję o dobrych kilka miesięcy już dawno skradły serca kinomanów – tych mniejszych i tych starszych. Zapewne niejeden raz zastanawialiście się, czy pupil pod waszą nieobecność nie obgryzł fotela, nie wyskoczył przez okno, czy – w najlepszym przypadku – nie uciekł przez do sąsiadów. Te pytania okazały się dla scenarzystów tak frapujące, że postanowili nakręcić o tym film. W kinach już 23 września.Początek października to wielki powrót apologety odmienności, czyli Tima Burtona. Trudno znaleźć w kinie twórcę, który mógłby dorównać mu liczbą wykreowanych odmieńców i outsiderów. Tym razem spotkamy całą ich plejadę – wszak „Osobliwy Dom Pani Peregrine” (3) jest nich nie tylko schronieniem ale też specyficzną szkołą życia (i magii). Zaś dla młodych widzów (choć nieco starszych niż ci, którzy wybrali się na „Zwierzaki”) – niezwykłą opowieścią inicjacyjną.


Chwilę później kolejny hit dla najmłodszych : „Bociany” (4) proponują przewrotny powrót do dawno zarzuconych koncepcji prokreacyjnych, od których szybciej zabije serce każdego rodzica łasego na program 500+. Kiedyś, wiadomo, bociany przynosiły dzieci. Później biznes podupadł, ale kompetencje logistyczne nie zostały zmarnotrawione – klekający kurierzy zajęli się dostarczaniem innych paczek. Do czasu, gdy w jednej z nich znalazła się mała dziewczynka…


Jeśli „Bociany” są dla najmłodszych, to mamy też coś dla naj-najmłodszych. „Tomka i przyjaciół” mogą oglądać już trzylatki, zaś koncepcja weekendowych poranków w Multikinie wpisuje się w plany rodziców obawiających się zabierać kilkuletnie pociechy na dłuższe fabuły. Kolejną część przygód Ciuchci, czyli „Wielki wyścig” (5) zaprezentujemy premierowo od 23 października w prawie wszystkich Multikinach i podobnie jak poprzednie epizody z pewnością będzie się cieszyć ogromnym uznaniem naprawdę początkujących kinomanów.


Czy można pokochać „Trolle” (6)? Głupie pytanie. Te, które znamy z „Krainy lodu”, są naprawdę przesympatyczne, ale mimo to w kategorii „cute” odpadają w przedbiegach w konfrontacji z bohaterami filmu, który wchodzi na ekrany 4 listopada. Bujne kolorowe fryzury, kocie ruchy i nieustępująca dachowcom miękkość fizjonomii sprawia, że naprawdę trudno uodpornić się na ich czar. Gdy dodamy do tego dubbing (i piosenki!) w oryginalnym wykonaniu Justina Timberlake’a, to kupno biletu (oraz – a niech tam! – soundtracku) w przedsprzedaży wydaje się tylko kwestią czasu.  


To doprawdy fantastyczna sprawa, że wrócimy do uniwersum Harry’ego Pottera. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” (7) są plastrem na złamane serca wszystkich, którzy nie obejrzą już na ekranie Daniela Radcliffe’a w charakterystycznych okrągłych okularkach. Rzecz zapowiada się naprawdę niesamowicie i powinna usatysfakcjonować zarówno dawnych, jak i najnowszych fanów twórczości J. K. Rowling (która stworzyła scenariusz do tego filmu).


„Vaiana – skarb oceanu” (8) to kolejny prezent od Disneya, który w ciągu ostatnich kilku na nowo zdefiniował doskonałość, obdarowując nas kilkoma prawdziwymi perełkami. Wszystko wskazuje na to, że wprowadzana do kin 25 listopada animacja nie tylko utrzyma fantastyczny poziom „W głowie się nie mieści” czy „Zwierzogrodu”, ale ma tez szanse te arcyudane propozycje przebić.