Newsy

Na co do kina w Dzień Kobiet?

Atrakcyjnym upominkiem z okazji Dnia Kobiet już dawno przestały być rajstopy i goździki.

Jak uczcić ten dzień, by był wyjątkowy, a jednocześnie by rozmowy, które z tej okazji toczymy, kręciły się wokół siły kobiet, kobiecości i dziewczęcości? Kino jak zwykle przychodzi z pomocą i licznymi filmowymi propozycjami, będącymi jednocześnie prezentem, jak i pretekstem do wartościowych dyskusji.

Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy nie tylko na seanse dla grup zorganizowanych. Zachęcamy także do wyciągnięcia z portfela Kart dla Nauczyciela i skorzystania z licznych zniżek, które oferują (sprawdź, jakie rabaty zyskasz za okazaniem ważnej Karty dla Nauczyciela).

Filmy o tematyce girl power – na co zabrać uczennice i uczniów?

Najmłodszym widzkom i widzom polecamy "Wróżkę Zębuszkę”. Choć główne bohaterki tej opowieści są rodzaju żeńskiego, ta sympatyczna animacja spodoba się wszystkim dzieciom – w końcu kto z maluchów nie marzy o spotkaniu z Wróżką Zębuszką? To opowieść nie tylko o magii, ale także o sile determinacji, o wartościach i trosce o miejską przyrodę.

"Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica skorpiona" to propozycja dla trochę starszych uczennic. Maja to znana uczennicom i uczniom szkół podstawowych (klas III-VI) detektywka, która wraz z najbliższym przyjacielem Lassem rozwiązuje kryminalne zagadki w rodzinnym miasteczku Valleby. Maja udowadnia, że siłą kobiet może być intelekt i spryt.

Dzień Kobiet w szkole średniej z "Zadrą"! Choć film wchodzi na ekrany dopiero 10.03, myślę, że warto poczekać te dwa dni ze świętowaniem, bo to prawdziwe kino girl power.

Historia tytułowej "Zadry" to przykład opowieści o dążeniu do celu, realizacji marzeń mimo licznych przeciwności i autoekspresji twórczej. Film jest też atrakcyjny muzycznie dla młodych ludzi - fabule towarzyszą piosenki, które na długo zostają z widzami po seansie.

Więcej argumentów "za" w swoim artykule zawarła Katarzyna Kebernik z Zespołu Edukacji Multikina – warto przeczytać.

Warto również posłuchać, co o filmie mówią edukatorzy i nauczyciele:

Ciekawą propozycją dla najstarszej grupy jest też „Królowa wojownik” – film dostępny tylko w części kin, ale z pewnością warty obejrzenia. O jego walorach edukacyjnych i nieposkromionej sile kobiet pisała Paulina Kulesza TUTAJ.

Filmy dla kobiet i o kobietach - na co do kina z Kartą dla Nauczyciela/-ki?

Choć na wstępie wspominam o kinie kobiecym i dla kobiet, nie zamierzam proponować w poniższych tytułach wyłącznie komedii romantycznych. Każda kobieta ma inne filmowe upodobania. Jedna woli obejrzeć komedię, a inna dramat czy film science fiction. Wspominam więc o najciekawszych premierach ostatnich tygodni, które warto zobaczyć na wielkim ekranie i tym filmowym przeżyciem pełnym emocji uczcić wyjątkowe święto.

"Pokolenie Ikea" - polska komedia w świetnej obsadzie.

Piotr Czarny to czarujący trzydziestokilkuletni prawnik. Ciągle goni za adrenaliną, kobietami i imprezami. Za cel postawił sobie zapełnienie spisu kochanek imionami na każdą literę alfabetu. Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy koleżanka z pracy, Olga – jedyna kobieta, z którą jest zupełnie szczery i z którą nie sypia – składa mu ultimatum.

"Filip" - film wojenny inny niż wszystkie.

Choć "Filipa" prezentowaliśmy już na pokazie dla nauczycieli, być może nie wszyscy mieli okazję go jeszcze obejrzeć. Film zdecydowanie pobudzający do refleksji, kino wojenne pokazujące świat objęty konfliktem zbrojnym z innej perspektywy. Do tego Eryk Kulm Jr wyróżniony nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego.

"Tata" - wzruszający dramat polski.

Michał jest kierowcą TIRa i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą. Przydrożne parkingi, życie w trasie, a wreszcie spotkanie z rodziną Lenki w Ukrainie to dla dziewczynek ważna lekcja siostrzeństwa.

Bez względu na wybór filmu mam nadzieję, że wizyta w kinie będzie przyjemnym doświadczeniem, pełnym emocji, wzruszeń i wyjątkowej, odświętnej atmosfery.

 Zuzanna Różycka

Wróżka Zębuszka

Wróżka Zębuszka

Animowany Familijny Od lat: b.o. 80 min

Więcej o filmie KUP BILET
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica skorpiona

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica skorpiona

Familijny Przygodowy Od lat: 6 84 min

Więcej o filmie KUP BILET
Zadra

Zadra

88 min

Więcej o filmie KUP BILET
Królowa Wojownik

Królowa Wojownik

Akcja Dramat Od lat: 15 146 min

Więcej o filmie
Pokolenie Ikea

Pokolenie Ikea

Komedia Romans Od lat: 15 100 min

Więcej o filmie KUP BILET
Filip

Filip

Dramat Wojenny Od lat: 15 124 min

Więcej o filmie KUP BILET
Tata

Tata

Dramat Od lat: 15 115 min

Więcej o filmie KUP BILET