Newsy

„Mroczny Rycerz Powstaje”: Ludzkie oblicze Batmana

„Każdy może zostać bohaterem” – mówi w pewnym momencie Christian Bale.

Christopher Nolan wydobył „Batmana” z otchłani. Zarówno artystycznej, jak i finansowej. Pierwsze dwie części cyklu jego autorstwa tylko w kinach zarobiły blisko półtora miliarda dolarów. Start miał co prawda ułatwiony, bo po klapie „Batmana i Robina” Joela Schumachera poprzeczka spadła do poziomu kostek. „Batman - Początek”, jak sam tytuł wskazuje, był jednak tylko początkiem nowej jakości w serii o zamaskowanym miliarderze Brucie Waynie, którego ponad siedemdziesiąt lat temu powołali do życia rysownik Bob Kane i scenarzysta Bill Finger - początkiem przeobrażania się superbohatera w człowieka. Oczywiście nie zwyczajnego, ale bardziej przypominającego zamożnego obywatela Gotham City niż Supermana. Niektórzy powiedzą, że w przeciwieństwie do przywołanego kolegi po fachu, Batman nie posiada nadprzyrodzonych mocy i siłą rzeczy jest bardziej ludzki. To prawda, ale nigdy wcześniej jego świat nie przypominał tak mocno naszego.

Twórca widowiskowej „Incepcji” osiągnął ten efekt z kilku powodów. Po pierwsze, postawił na tradycyjne sztuczki z użyciem makiet i modeli oraz wykorzystał możliwości kamery do maksimum. Po drugie, mimo namów, nie skorzystał z techniki 3D, a film nakręcił - jak zawsze - na niezawodnej taśmie filmowej. To wszystko sprawiło, że obraz nie jest być może idealny, jak w „Avatarze”, ale na pewno bardziej autentyczny. Po trzecie wreszcie, odszedł od stylistyki komiksowej. Jego kolejne „Batmany” są coraz mniej batmanowskie od pozostałych. Oczywiście nie pozbawił swojego pupila zabawek. Firmowe gadżety i efektowne środki lokomocji ograniczono jednak do minimum, a ich użycie zostało w pełni uzasadnione, a nie podyktowane chęcią popisania się. Człowiekowi-Nietoperzowi pomaga też, choć nie bezinteresownie, inny zamaskowany bohater - wygimnastykowana złodziejka Kobieta-Kot (Anne Hathaway). Jokerem w talii Nolana jest natomiast tajemnicza Miranda Tate (Marion Cotillard), inwestująca kapitał w poszukiwania nowych źródeł energii.

Największa i najistotniejsza zmiana zachodzi jednak w samym bohaterze. „Każdy może nim zostać” – mówi w pewnym momencie odtwórca głównej roli Christian Bale. A jeśli tak, każdy bohater ma w sobie cząstkę zła, a każdy złoczyńca cząstkę dobra. To od niego zależy, która strona dojdzie do głosu. Walka dobra ze złem rozgrywa się także, rzecz jasna, w makroskali. Ucieleśnieniem nolanowskiego zła jest inteligentny osiłek Bane (Tom Hardy), dawny członek Ligi Cieni dowodzonej niegdyś przez nauczyciela Batmana, Ra’s Al Ghula (Liam Neeson). Ten wątek okaże się ważny dla całej historii, która bierze swój początek w osobie prokuratora okręgowego, Harvey’a Denta. Jego śmierć w poprzedniej odsłonie wziął na siebie Batman. Mylnie założył jednak, że na kłamstwie można zbudować przyszłość i zapomniał, że w mroku zawsze czai się zło.  

Starcie dwóch sprzecznych sił jest także widoczne u samego Nolana. Z jednej strony reżyser i współscenarzysta filmu „Mroczny Rycerz Powstaje” stara się wyjść poza ramy narzuconego z góry gatunku, z drugiej zaś za chwilę z powrotem w nie wchodzi, czego efektem są na przykład momentami komiksowo brzmiące dialogi. Trudno jednak nie stać w rozkroku, gdy kręci się kino artystyczno-komercyjne. Ostatecznie – mimo, że Nolan ma opinię chłodnego i mrocznego człowieka – zwycięża w nim optymizm. Czy to dobrze, czy źle? Odpowiedź zależy od tego, jakiemu widzowi owo pytanie zadamy – optymiście, czy pesymiście. Ja jestem realistą.

„Mroczny Rycerz Powstaje”, reż. Christopher Nolan, wyst. Christian Bale, Tom Hardy, Gary Oldman, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Ben Mendelsohn, Liam Neeson, Cillian Murphy

Jerzy Wasowski

Mroczny Rycerz

Mroczny Rycerz

152 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Mroczny Rycerz Powstaje”: Ludzkie oblicze Batmana

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Kris

Kris

07.08.2012, 15:43:52

Super.Polecam

Ted

Ted

02.08.2012, 23:23:28

To najsłabszy batman ze wszystkich części, brak klimatu komiksowego z poprzednich części, długi, nudny, fabuła naciągana szkoda czasu...

Dudek

Dudek

31.07.2012, 22:51:43

Do KarM: Spojler byłby wtedy, gdyby zdradzono kim jest Miranda. W tekście jest jedynie informacja, że jest ona istotną postacią.

Azor

Azor

31.07.2012, 21:19:13

Najlepsza część! Film genialny!

Gorcza

Gorcza

31.07.2012, 21:18:43

Spojler na spojlerze. Jak można drukować takie teksty?

super i 100 super

super i 100 super

31.07.2012, 18:57:13

razy

KarM

KarM

31.07.2012, 17:27:09

Całe szczęście, że czytam recenzję po obejrzeniu filmu - wcześniej nie darowałabym autorowi tego, że zdradza tu, kim naprawdę jest Miranda. Poza tym Bale'a nie nazwałabym "osiłkiem". Co do filmu - dobrze się go oglądało, jednak zakończenie nie pasuje wg mnie do filmu o superbohaterze...

Teddy

Teddy

31.07.2012, 10:04:06

Hmm...jak dla mnie niestety najgorsza część z trylogii! :-( Film strasznie dłuugi, nużący z kiepską fabułą! Brakuje mi klimatu części 2(a po chwili namysłu także części 1!) Mało w tym filmie jest...Batmana, więcej Bane'a, policji, i tak naprawdę jestem mocno rozczarowany podsumowaniem Pana Nolana! Szkoda bo byłaby to jedna z lepszych trylogii w historii kina a tak wyszły tylko dwie fajne części. Ode mnie 6/10 i duży + za brak 3D! :-)

Anka

Anka

31.07.2012, 09:17:04

wielka chwała za brak 3D - jak film jest robiony pod 3D to wychodzi chłam, a jak jest dobry film to efekty 3D są na tyle słabe ze mozna je sobie darować i po jaką cholerę siedzieć w tych beznadziejnych okularach w kinie. na porządne 3d trzeba jezcze poczekac i 0popracować nad technologią... a film super

nacia120

nacia120

30.07.2012, 17:14:02

fajny film

i

i

30.07.2012, 16:07:47

Polecam - recenzja odzwierciedla film w 100 % : )

Q

Q

27.07.2012, 12:51:49

"Po drugie, mimo namów, nie skorzystał z techniki 3D, a film nakręcił - jak zawsze - na niezawodnej taśmie filmowej." - CHWAŁA MU ZA TO !!

OBSERWATOR

OBSERWATOR

27.07.2012, 11:16:22

WIDZIAŁEM KOLEŚ Z GDAŃSKA ROBI TUMBLERA ,SILNIK OD MIETKA 6 LITRÓW TYLE WIDZIAŁEM NARAZIE

angie

angie

27.07.2012, 10:20:19

Film mega, trzyma w napieciu ! Genialny !