Newsy

Miesiąc ważnych idei,

czyli kwiecień w Akademii Filmowej Multikina

W kwietniu Akademia Filmowa Multikina pragnie włączyć się w dyskusje wokół najbardziej palących dla naszego społeczeństwa problemów. Proponujemy zatem kino zaangażowane – i angażujące. Przed nami poruszające filmy i ciekawe spotkania poświęcone ochronie przyrody i zagrożeniom ekologicznym, nierównościom społecznym, przeciwdziałaniu mowie nienawiści.

Ich przyszłość decyduje się właśnie teraz

Jednym z najbardziej poruszających wydarzeń ostatnich miesięcy było wystąpienie 15-letniej Szwedki Grety Thunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach. Nastolatka skierowała do polityków, ale i wszystkich dorosłych, ostre oskarżenia, trafnie demaskując ich hipokryzję. Z trzeźwą logiką wytknęła, że mimo iż zmierzamy do katastrofy ekologicznej, nie jesteśmy w stanie potraktować tego poważnie i nie podejmujemy koniecznych kroków, by uniknąć zagrożenia.

Przejmująca wypowiedź Grety zabrzmiała jak deklaracja wniesiona w imieniu wszystkich młodych pokoleń. Nie ma wątpliwości, że to one będą zmagać się ze skutkami wieloletniej intensywnej eksploatacji natury, jakiej dokonuje nasza cywilizacja. „Mówicie, że kochacie swoje dzieci ponad wszystko, a jednak kradniecie ich przyszłość na ich własnych oczach” – mówiła nastolatka. Dzieci i młodzież nie pozostały bez odzewu. Zainspirowane protestem młodej Szwedki zorganizowały 15 marca Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pod hasłem „Nasza przyszłość decyduje się właśnie teraz”. Jednym z głównych postulatów był ten o konieczności prowadzenia edukacji ekologicznej w szkołach.

Od protestu minęło na razie niewiele czasu. Wierzymy, że dzieciom i młodzieży uda się z czasem wywalczyć to, czego żądały podczas marszów. Tymczasem w odpowiedzi na ich wezwania, chcielibyśmy zaproponować kwietniowy program Akademii Filmowej Multikina, opierający się w dużej mierze na filmach i zagadnieniach związanych z ochroną przyrody.

Mamy nadzieję, że dzięki seansom emocjonujących filmów, spotkaniom poprzedzającym projekcje, ale i scenariuszom lekcji, które wspomogą nauczycieli w omawianiu podjętych w filmie zagadnień, uczniowie zainteresują się tematem ochrony przyrody, a być może i pociągną do działań swoje rodziny!

Miesiąc Ziemi w Akademii Filmowej Multikina

To zadziwiające, jak zmiany klimatyczne mogą zmienić naszą rzeczywistość. To nie tylko kwestia postępującego niszczenia świata przyrody, ginięcie kolejnych gatunków roślin i zwierząt, rosnące ryzyko kataklizmów. Utrudniony dostęp do wody pitnej, żywności i surowców wywołać może społeczne frustracje i wielkie migracje ludności,  a zatem i rozchwianie panującego na globie układu politycznego. Film dokumentalny „Yes Meni idą na rewolucję” (szkoły ponadgimnazjalne) otwiera na to oczy, a robi to o tyle skutecznie, że sięga po bardzo atrakcyjną, wręcz rozrywkową, formułę. Yes Meni to pranksterzy – podszywają się pod ważne osobistości, przebierają za niedźwiedzia polarnego, organizują absurdalne happeningi. Wszystko po to, aby uświadomić nam hipokryzję ludzi rządzących światem, ale też pouczyć, co nam grozi,  jeśli nie zmienimy swojego postępowania.

O tym, jak ważna jest troska o przyrodę, przypomni najstarszym uczniom podstawówki i gimnazjalistom wielowymiarowe arcydzieło kina młodzieżowego - „Jeździec wielorybów”. Jego bohaterka – wyjątkowa nastolatka Pai, znajdzie w sobie siłę, by ożywić tradycję społeczności, przeciwstawić się stereotypom na temat płci, stanąć na czele swojej ludności, a przede wszystkim – przypomnieć, jak ważne jest współodczuwanie z naturą.

Także dla najmłodszych uczestników Akademii Filmowej Multikina przygotowaliśmy film zachęcający do rozważań na temat naszego postępowania wobec istot reprezentujących inne gatunki. To „Mała Stopa” – przepiękna animacja, która odkryje przed dziećmi z klas I-III szkoły podstawowej, że ludzkość, która rości sobie prawa do rządzenia światem, nie zawsze postępuje fair wobec swoich ziemskich współlokatorów.

Zarówno przemówienie Grety Thunberg, jak i wszystkie trzy kwietniowe filmy Akademii podejmujące temat ekologii pouczają nas, że ochrona przyrody ściśle powiązana jest z równością społeczną. Paradoksalnie, najpoważniejsze skutki zmian klimatycznych odczuwają i mogą odczuć ci, którzy najmniej zawinili. W związku z tym, drugim ważnym tematem w kwietniowej odsłonie Akademii będzie empatia wobec Innego. Mamy nadzieję, że nasze propozycje filmowe rozwiną w młodych widzach wrażliwość w podejściu do drugiego człowieka.

Uczniom klas IV-VI szkół podstawowych polecamy zatem „Felixa” – opowieść o dorastającym w RPA chłopaku, który pragnie zostać muzykiem. Na jego drodze staną jednak liczne przeszkody. Z czego będą wynikać? I jak można je pokonać? Zachęcamy do odkrycia podczas seansu!

Z kolei na uczniów szkół ponadgimnazjalnych czeka niezwykle zrealizowany dokument fabularyzowany „Kto napisze naszą historię” mówiący o wysiłkach mieszkańców getta warszawskiego prowadzących do zachowania pamięci o żydowskich wspomnieniach z jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii ludzkości – Zagłady. Ten wieloaspektowy film to nie tylko obraz historii, to także refleksja nad tym, jak ona powstaje i kto ma prawo głosu w opowiadaniu o przeszłości. Przynosi także ważną współcześnie refleksję na temat tego, jak poważne skutki może mieć pielęgnowanie niechęci wobec drugiego człowieka. Polecamy ten film szczególnie na 19 kwietnia – rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Życzymy emocjonujących seansów i wielu ważnych refleksji po wyjściu z kina.

Akademia Filmowa Multikino

Akademia Filmowa Multikino

Więcej o filmie

362 osoby chcą zobaczyć

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Miesiąc ważnych idei,

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.