Newsy

Miasto 44: "Ten film wbija w fotel”

„Sceny batalistyczne, efekty specjalne, scenografia i choreografia są niesamowite”. „Widzowie będą w szoku, widząc, że takie filmy można kręcić w Polsce”. „To coś nowego, czego krajowa kinematografia nigdy dotąd nie pokazała”. „Po prostu wbija w fotel!” – tak o „Miasto 44” mówią występujący w filmie aktorzy – Tomasz Schuchardt, Antoni Królikowski, Józef Pawłowski, Anna Próchniak i Grzegorz Daukszewicz.

Obraz Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”, już teraz uchodzi za jedną z najbardziej oczekiwanych i największych polskich produkcji ostatnich lat. Film o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywający się w czasie Powstania Warszawskiego, wejdzie na ekrany 19 września. Premierę filmu poprzedzi specjalny pokaz „Miasta 44”, który odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie, 30 lipca – w ramach oficjalnych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Będzie to pierwsze tej skali wydarzenie nie tylko w historii polskiej kinematografii, ale i na mapie Europy!

Film „Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.

Warszawa, lato 1944. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec - oficer Wojska Polskiego - zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak - kiedy tylko nadarza się okazja - wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli, z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, mając nadzieję, że po wojnie będą razem. Ale to za sprawą spotkania z subtelną i wrażliwą Biedronką (Zofia Wichłacz) Stefan zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. Jednak Stefanowi i Biedronce nie jest dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.

***

„Miasto 44” to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Konsultantem do spraw efektów specjalnych był wybitny hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: „Casino Royale”, „Incepcji”, „King Konga” i „Nędzników”. Przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.

„Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70-ciu laty. To zostawiamy historykom. Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce.
– Twórcy filmu „Miasto 44”„Miasto 44” w kinach od 19 września

 

Źródło: Kino Świat

Miasto 44

Miasto 44

Dramat Od lat: 15 129 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Miasto 44: "Ten film wbija w fotel”

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.