Newsy

"Miasto 44": Takiego filmu jeszcze nie było

Wielomilionowy budżet, spektakularna scenografia, tysiące statystów i efekty specjalne stworzone pod nadzorem współpracownika Petera Jacksona i Christophera Nolana.

Do tego plakat-gigant, „tarantinowska” ścieżka dźwiękowa, limitowana kolekcja odzieży i pokaz specjalny na Stadionie Narodowym. Z okazji premiery „Miasta 44”, prezentujemy 11 faktów, które wyróżniają film Jana Komasy na tle innych polskich superprodukcji.


1. WIEK REŻYSERA
Jan Komasa, kiedy zaczął pracę nad scenariuszem „Miasta 44“, miał zaledwie 24 lata.  Dziś, kiedy film wchodzi na ekrany, ma 32. Z top 10 najdroższych polskich produkcji po 1990 roku tylko importowany z RPA Gavin Hood („W pustyni i w puszczy“) stając na planie nie miał skończonych 40 lat, a Marek Brodzki  („Wiedźmin“) 50 lat. Średnia wieku reżyserów 10 najdroższych polskich filmów to ponad 58 lat. Warto dodać, że kiedy na ekrany kin wchodził „Kanał“ Andrzeja Wajdy – często przywoływany przez krytyków starszej daty w kontekście recenzji „Miasta 44“, jego reżyser miał 31 lat.


2. MŁODZI AKTORZY
Zaangażowanie do obsady młodych, nieopatrzonych aktorów, żeby widz mógł lepiej utożsamić się z bohaterami „Miasta 44“, nie oglądając kolejny raz tych samych twarzy – taki pomysł reżysera legł u podstaw castingu, przez który przewinęło się 7000 osób.  W efekcie kluczowe role grają: aktorskie odkrycie „Miasta 44“, debiutantka Zofia Wichłacz (Biedronka), która osiemnaste urodziny obchodziła w trakcie realizacji filmu, 24-letni Józef Pawłowski (Stefan) - po raz pierwszy w roli głównej oraz 25-letnia Anna Próchniak (Kama), znana z drugoplanowej roli w „Bez wstydu“.


3. LANA DEL REY
W promocji filmu „Miasto 44“, po raz pierwszy w historii polskiego kina, wykorzystano aktualny hit gwiazdy światowego formatu, wciąż obecny na listach przebojów. Trudne negocjacie z Laną Del Rey i właścicielami praw do piosenki trwały długie miesiące.  Ostatecznie udało się je sfinalizować, a  hit „Young & Beautiful“ („Młodzi i piękni“) można usłyszeć w teaserze, trailerze kinowym i spotach telewizyjnych „Miasta 44“.


4. EFEKTY SPECJALNE
Dzięki współpracy z Richardem Bainem, który – między innymi – tworzył wizjonerskie efekty specjalne do „Incepcji“ Christophera Nolana i „King Konga“ Petera Jacksona oraz doświadczeniu specjalistów z czeskiego studia UPP, w „Mieście 44“ zobaczymy efekty, jakich jeszcze w polskim kinie nie było. Pulsująca kolorami ulica Marszałkowska z 1944 roku,  odtworzona za sprawą rekordowego na skalę światową, 300-metrowego green screenu. Spektakularny wybuch mostu. Zapierająca dech w piersi eksplozja „czołgu pułapki“ na Starym Mieście – tych scen nie powstydziłby się sam Steven Spielberg.


5. POKAZ NA STADIONIE NARODOWYM
Specjalny pokaz 30 lipca, w ramach oficjalnych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, był pierwszym tej skali wydarzeniem nie tylko w historii polskiej kinematografii, ale i na mapie Europy. Film obejrzało ponad 12 000 gości, wśród nich Prezydent RP i powstańcy, którzy licznie przybyli na obchody z całego świata i którym ten pokaz specjalny twórcy zadedykowali. Ekran miał rozmiary 51 x 21 m, stelaż ważył 100 ton i osiągnął imponującą wysokość 10-piętrowego bloku.


6. ROBERT KUPISZ
„Miasto 44“ to pierwszy polski film z oficjalną, limitowaną linią odzieży, która – podobnie jak dzieje się to przy promocji hollywoodzkich superprodukcji – trafiła do sprzedaży jeszcze przed wejściem obrazu na ekrany. Kolekcję – koszulki i chusty moro z logo „Miasto 44“ – na prośbę dystrybutora stworzył jeden z czołowych polskich projektantów mody – Robert Kupisz.

 
7. INTERAKTYWNA STRONA INTERNETOWA
miasto44.pl – takiej strony internetowej nie miał jeszcze żaden polski film.  Interaktywna strona, bogato ilustrowana materiałami wideo, zawiera informacje o „Mieście 44“ oraz pomoce dydaktyczne dla nauczycieli, przygotowane przez Muzeum Historii Polski, Instytut Pamięci Narodowej, przy wsparciu Muzeum Powstania Warszawskiego. Strona zintegrowana jest z oficjalnym fanpage’em „Miasta 44“ na facebooku, który już teraz, przed wejściem filmu na ekrany, gromadzi ponad 140 000 fanów.


8. PRZYSTANEK WOODSTOCK
„Miasto 44“ było specjalnym gościem 20. edycji Przystanku Woodstock. Namiot „Miasta 44“ stanął na terenie festiwalowej Akademii Sztuk Przepięknych, ciesząc się znakomitą frekwencją. Przez cały festiwal odbywały się tam projekcje polskich filmów historycznych, prelekcje i gry przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej, warsztaty prowadzone przez twórców filmu (kostiumograf, charakteryzator), spotkania z producentem, aktorami i reżyserem. 1 sierpnia o 17.00 Jan Komasa, razem z Jerzym Owsiakiem i setkami tysiący młodych ludzi, zgromadzonych przed sceną, uczcili godzinę „W“. Wcześniej, w ramach WOŚP – twórcy filmu zlicytowali przedpremierowy, zamknięty pokaz „Miasta 44“, z udziałem Jana Komasy – dla zwycięzcy i jego 44 gości.
 

9. „TARANTINOWSKA“ ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA
Jan Komasa świadomie zrezygnował z pompatycznej muzyki, z jaką zwyczajowo kojarzą się historyczne superproducje. Nie boi się zaskakiwać widza i idąc tropem takich reżyserów, jak Buz Luhrmann („Wielki Gatsby“) i Quentin Tarantino („Django“), wplata w ścieżkę dźwiękową utwory współczesne. W „Mieście 44“ usłyszeć można, oprócz muzyki orkiestrowej skomponowanej przez Antoniego Komasę-Łazarkiewicza, między innymi – piosenki Marino Mariniego, Kasi Sobczyk i Czesława Niemena. Efektowna i poruszająca scena w slow-motion, kiedy Stefan przebija się przez ostrzeliwany przez Niemców cmentarz, zilustrowana szlagierem Niemena „Dziwny jest ten świat“, ma szansę przejść do historii polskiego kina.

 
10. PLAKAT-GIGANT NA BUDYNKU PAST-Y
Budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, potocznie zwany PAST-ą, to jeden z symboli Powstania Warszawskiego i miejsce jednego z największych sukcesów militarnych powstańców.  Dzięki uprzejmości Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, na elewacji budynku zawisł ogromny (20x10 m), okolicznościowy plakat „Miasta 44“ i pozostanie tam od 1 sierpnia przez 63 dni, będąc symbolicznym znakiem wsparcia filmu Komasy ze strony powstańców i środowisk kombatanckich. Plakat odsłonięto 26 lipca. Tego dnia 44-osobowa drużyna „Miasta 44“ (w jej składzie, między innymi, aktorzy: Anna Próchniak, Stefan Pawłowski, Michał Meyer i Maurycy Popiel oraz żołnierze elitarnej jednostki GROM) wzięła udział w 24. Biegu Powstania Warszawskiego, oddając hołd uczestnikom sierpniowego zrywu.

 
11. LICZNE ODNIESIENIA DO POPKULTURY I HISTORII
„Miasto 44“ zawiera mnóstwo mniej lub bardziej ukrytych nawiązań do popkultury i klasyki kina (między innymi  do „Lśnienia“ Stanleya Kubricka i „Kanału“ Andrzeja Wajdy), a także wiele ujęć, które odwołują się, a niekiedy wręcz rekonstruują sławne zdjęcia i fragmenty kronik filmowych z czasów Powstania Warszawskiego.

 

Jedna z najbardziej oczekiwanych i największych polskich produkcji ostatnich lat.  Film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”, to zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o miłości,  młodości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego.

„Miasto 44” to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Konsultantem do spraw efektów specjalnych był wybitny hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: „Casino Royale”, „Incepcji”, „King Konga” i „Nędzników”. Przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.

 

„Miasto 44" w kinach od 19 września

 

Źródło: Kino Świat