Newsy

„Melancholia”: von Trier o końcu świata

„Melancholia” Larsa von Triera zaprezentowana została na 64. festiwalu filmowym w Cannes. Była jednym z lepszych filmów konkursu głównego.

Bohaterkami „Melancholii” są dwie siostry, które różni praktycznie wszystko. Claire (Charlotte Gainsbourg) wiedzie ustatkowane i szczęśliwe życie. Ma bogatego męża (Kiefer Sutherland) i kilkuletniego synka, z którymi mieszka w pięknej posiadłości z polem golfowym. Z kolei Justine (nagrodzona Złotą Palmą Kirsten Dunst) jest stale przygnębiona, smutna i pozbawiona energii.

„Melancholia” podzielona została przez twórcę „Antychrysta” i „Przełamując fale” na dwie części. Każdą z nich poświęcił on jednej z sióstr. W pierwszej obserwujemy wesele Justine, które odbywa się w domu Claire. Wszyscy zgromadzeni gratulują parze młodej. Pan młody (Alexander Skarsgård) jest tak wzruszony, że nie potrafi wyrazić swojej radości. Natomiast Justine tylko udaje szczęśliwą – tak naprawdę ogarnia ją melancholia, z której  - pomimo kolejno podejmowanych prób – nie może wyjść.

W drugiej odsłonie filmu na pierwszy plan wysuwa się Claire i nieubłaganie zbliżająca się do Ziemi planeta Melancholia. Czy w nas uderzy? Naukowcy wykluczyli taką możliwość. Znający się nieco na astronomii mąż Claire zapewnia ją, że ludziom nic nie grozi. To jej jednak nie przekonuje. Jest wciąż niespokojna. Paradoksalnie z kryzysową sytuacją dużo lepiej radzi sobie Justine – jej nieustanne cierpienie sprawia, że śmierć może jej się jawić jako wybawienie.

„Melancholia” nie jest jednak filmem o końcu świata, a o stanie umysłu. To film bardzo osobisty, ponieważ Lars von Trier - jak sam przyznaje – doświadczył już kilka razy w życiu stanu melancholii. Być może właśnie dlatego oddziaływanie „Melancholii” jest tak mocne. Trzeba zobaczyć.

„Melancholia”, reż. Lars von Trier, wyst. Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland, Charlotte Rampling, John Hurt, Alexander Skarsgård, Stellan Skarsgård, Udo Kier

Jerzy Wasowski

Melancholia

Melancholia

Dramat Thriller Katastroficzny Od lat: 15 130 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Melancholia”: von Trier o końcu świata

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.