Recenzje

„Mama”: Szczęście w nieszczęściu

Penélope Cruz i Luis Tosar w dramacie o radości życia nierozłącznie związanej z cierpieniem.

Magda (Penélope Cruz) prawie że samotnie wychowuje syna Daniego (Teo Planell). Jego ojciec Raúl (Àlex Brendemühl), filozof akademicki, nie wykazuje bowiem specjalnego zainteresowania ojcostwem. Małżeństwo jest w separacji. Gdy on spędza wakacje na złocistej plaży u boku dużo młodszej od siebie blondynki, ona dowiaduje się, że ma raka piersi. Szokująca diagnoza zbiega się w czasie z inną tragedią. Otóż skaut piłkarskiej drużyny Realu Madryt Arturo (Luis Tosar) traci w wypadku córkę, a jego żona w stanie ciężkim trafia do szpitala. Chwilę wcześniej mężczyzna poznaje Magdę podczas meczu Daniego i wyjawia jej, że chłopak ma przed sobą wielką karierę. Niezobowiązującą rozmowę przerywa telefon ze złymi wieściami. Arturo jest w szoku, nie może prowadzić samochodu. Do szpitala odwozi go Magda. I tak zawiązuje się zażyła relacja dwójki nieznajomych ludzi, których zbliża do siebie cierpienie i pustka.

Bohaterka musi nie tylko poddać się chemioterapii, ale także masektomii prawej piersi. Z każdą dawką jest coraz słabsza, mimo to zawsze odwiedza Arturo czuwającego przy łóżku znajdującej się w śpiączce żony. Bohaterowie zbliżają się do siebie coraz bardziej, wspierając w ciężkich chwilach. W szpitalnej poczekalni rodzi się jednak coś więcej niż tylko znajomość. Gdy Arturo dowiaduje się o śmierci żony, wie, że znajdzie oparcie u boku Magdy. Obiecuje jej, że po wszystkim zabierze ją nad morze. To jednak nie koniec ciężkich chwil, choć będą i dobre nowiny. W filmie Julio Médema niekończące się pasmo cierpień przemieszane zostaje z radosnymi epizodami. Jednych od drugich nie sposób oddzielić. Twórcy kładą akcent na to, co dobrego może ze sobą przynieść cierpienie. „Przejdźmy to bez łez”, prosi Magda Arturo. Bohaterka jest silna. Jej zachowanie bywa może nieco zbyt egzaltowane, a historia dryfuje w kierunku serii „Z życia wzięte”, ale przecież dramatyczna diagnoza paradoksalnie wyzwala w niej nowe pokłady energii i chęć do życia. Jej reakcje wydają się więc całkowicie uzasadnione. W ogóle film Médema jest bardzo emocjonalny, nawet lekarz Magdy wykazuje się niesamowitą empatią (gdyby wszyscy medycy byli tacy mili...). Mógłby jednak zdecydowanie mniej śpiewać, choć talentu odmówić mu nie można.

„Mama”, reż. Julio Médem, wyst. Penélope Cruz, Luis Tosar, Asier Etxeandia, Teo Planell, Silvia Abascal, Àlex Brendemühl, Anna Jiménez, Mónica Sagrera

Jerzy Wasowski

 

Ma Ma

Ma Ma

Dramat Od lat: 15 92 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Mama”: Szczęście w nieszczęściu

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

iga

iga

27.04.2016, 16:37:18

piękny film polecam.......