Newsy

„Mała matura 1947”: Upadek wartości

„Mała matura 1947” otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na zeszłorocznym festiwalu w Gdyni. To jeden z lepszych obrazów konkursu głównego o upadku przedwojennych wartości i narodzinach Polski Ludowej.

Repatriant ze Lwowa Ludwik (Adam Wróblewski) i Romek (Antoni Królikowski) to kumple z krakowskiego gimnazjum. Oglądamy ich codzienne, szkolne życie. Wszystkie lekcje prowadzone są przez wyjątkowych nauczycieli. W germanistę wciela się Marian Opania, w matematyka Wiktor Zborowski, w łacinnika zaś powracający na ekran świetny Marek Kondrat. Jednocześnie widzimy jak rodzi się Polska Ludowa. Jak giną przedwojenne wartości, a ich miejsce zajmują chamstwo i prostactwo. W filmie Janusza Majewskiego („Zaklęte rewiry”) czuje się umierający klimat i styl Polski przedwojennej. Głównie dzięki aktorom starej daty, ale i wysmakowanej muzyce Tomasza Stańki oraz wiarygodnej scenografii Andrzeja Halińskiego i Joanny Dzwonnik-Cieślewicz. Warto zobaczyć.

 

Odnośnik - "Mała matura 1947", reż. Janusz Majewski, wyst. Adam Wróblewski, Antoni Królikowski, Marek Kondrat, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Sonia Bohosiewcz, Artur Żmijewski, Agnieszka Michalska, Olgierd Łukaszewicz

Jerzy Wasowski

Mała matura 1947

Mała matura 1947

Dramat historyczny Od lat: 12 110 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Mała matura 1947”: Upadek wartości

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.