Recenzje

„Makbet”: Na pograniczu światów

Mocna rola Fassbendera i realistyczne podejście do tematu - to główne atuty filmu Kurzela.

W ekranizacji Justina Kurzela próżno szukać nadmiernej ekspresji czy gestów rodem z teatralnych desek. Makbet w wydaniu Michaela Fassbendera jest pełnokrwisty i na wskroś uniwersalny. Jego interpretacja sprawia, że tych kilka stuleć (dla porządku przypomnijmy, że tragedia rozgrywa się w XVII wieku) przestaje mieć znaczenie. Ludzie o tron walczą przecież i dziś. O ile obsadzenie Fassbendera w roli nowego tana Kawdoru nikogo nie powinno dziwić (aktor jest ciągle na fali wznoszącej), o tyle Marion Cotillard jako Lady Makbet może już budzić lekkie zdziwienie (chodzi rzecz jasna o francuski akcent). Producent Iain Canning tłumaczy, że taki wybór pozwolił „umiejscowić w samym sercu akcji postać, która reprezentuje inność”. Posunięcie to tyleż ryzykowne, co oryginalne. Takiej Lady Makbet świat jeszcze nie widział, to na pewno. Cotillard stara się bardzo, ale akcentu nie próbuje ukryć na siłę. Jej występ przyćmiony zostaje nieco przez Fassbendera, ale zdobywczyni Oscara nie ustępuje mu wcale aż tak bardzo.

Tematy podejmowane przez Williama Szekspira pozostaną na zawsze aktualne, to oczywiste. Od tych słów można by zacząć szkolną rozprawkę. Nie zawsze jednak twórcy przenoszący na ekran dzieła angielskiego dramaturga potrafią je odrzeć z teatralności. Justinowi Kurzelowi i scenarzystom ta sztuka się jednak udała. Ich „Makbet” jest silnie osadzony w rzeczywistości, a realizm bardzo mocno zaakcentowany, nie tylko w bitwach rozgrywających się na osnutych mgłą wrzosowiskach, ale także w scenach wypełnionych słowem. Jednocześnie w filmie producentów „Jak zostać królem” rzeczywistość trudno odróżnić od sennej mary. Miotany spazmami szaleństwa Makbet zachowuje się jak człowiek śniący na jawie. Spotkanie z wiedźmami, które przepowiadają mu świetlaną przyszłość, odbywa się w tej samej stylistycznej oprawie co pogawędki z towarzyszem broni Banko (Paddy Considine). To wymieszanie światów - ziemskiego z pozaziemskim - tylko wzmacnia efekt, jeszcze głębiej wprowadzając nas w świat opętanego żądzą władzy bohatera.

Makbet”, reż. Justin Kurzel, wyst. Michael Fassbender, Marion Cotillard, Paddy Considine, Sean Harris, Jack Reynor, Elizabeth Debicki, David Thewlis, David Hayman

Makbet

Makbet

Dramat Od lat: 13 113 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Makbet”: Na pograniczu światów

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.