Newsy

„Lincz”: Kto zawinił?

„Lincz” to mocny film o „Samosądzie we Włodowie”, czyli dokonanym przez mieszkańców wsi Włodowo w 2005 roku zabójstwie recydywisty.

Jeden mężczyzna, sześćdziesięcioletni kryminalista Zaranek (Wiesław Komasa), z tasakiem w ręku sterroryzował kilka pobliskich wsi. Kradł pieniądze. Bił kobiety. Bali się go wszyscy. A policja nie była w stanie lub nie chciała nic zrobić. W końcu trzej bracia sami wymierzyli sprawiedliwość.

Można powiedzieć, że reżyser i scenarzysta Krzysztof Łukaszewicz miał gotową historię. Wystarczyło włączyć kamerę. Każdy materiał da się jednak zepsuć. Efekt: „Lincz” to ani rewelacja, ani porażka. To coś pomiędzy. Scenariusz jest standardowy, ale przyzwoity. Dialogi są naturalne. Film zaś, mimo wielu wad, wciąga do samego końca. A przecież wiemy, co się stało we Włodowie.

W tej historii ważniejsze jest jednak dlaczego do zabójstwa doszło. I czy można usprawiedliwić czyn mieszkańców. Z jednej strony, byli bici, okradani i nikt im nie pomógł. Z drugiej strony, kanalia to też człowiek. Reżyser stara się odpowiedzieć na to pierwsze pytanie, pokazując dysfunkcjonalność polskiego społeczeństwa. Biedę na prowincji, skandaliczne traktowanie kobiet ze wsi przez lekarzy, a także bezradność policji, która miała do dyspozycji jeden radiowóz na kilkanaście zgłoszeń pobicia. I to mu bardzo dobrze wychodzi. Niestety Łukaszewicz odpowiada też na drugie pytanie.

„Lincz” ma również inne wady. Jedną z nich jest jakość dźwięku. Wielu kwestii nie da się po prostu zrozumieć. Niejasny jest także wątek dotyczący przeszłości Zaranka. A mianowicie jego wizyta w urzędzie i wycinki z gazet o prawach człowieka na tablicy korkowej. W sumie film oceniam na trójkę z plusem. Ale warto go zobaczyć.

 

„Lincz”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, wyst. Leszek Lichota, Agnieszka Podsiadlik, Tamara Arciuch, Wiesław Komasa, Łukasz Simlat, Maciej Mikołajczyk, Izabela Kuna

Jerzy Wasowski

Lincz

Lincz

Od lat: 15 81 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Lincz”: Kto zawinił?

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.