Newsy

Liga niezwykłych dam, czyli 10 niesamowitych kobiet na ekranach Multikina

Strażniczka domowego ogniska, matka-Polka czy kobieta fatalna? Grzeszna kusicielka, pełna pokory altruistka czy niezależna bizneswoman? Ile filmów, tyle wizerunków kobiet, mniej lub bardziej stereotypowych.

Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy wspaniałe portrety 10 nietuzinkowych bohaterek produkcji, które możecie oglądać w naszych kinach [oraz kilka innych propozycji, które możecie obejrzeć w domu].

„Jackie”:
Jacqueline Kennedy do dziś uważana jest za ikonę stylu. Była pierwszą damą w najściślejszym sensie – po raz pierwszy żona prezydenta tak bardzo przebiła się do masowej wyobraźni, wykorzystując to do budowania prestiżu urzędu, ale też do zaspokajania własnych ambicji. Kapitalna rola Natalie Portman to kreacja kobiety na krawędzi, która jednak nawet w skrajnych okolicznościach potrafi pokazać klasę i podejmować odpowiedzialne decyzje.

[Jeśli spodobał ci się film, obejrzyj też: „Godziny”, „Królowa”, „Wszystko o mojej matce”, „Niczego nie żałuję”]
„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”: kobieta, która uczyła Polaków seksu, ma w końcu filmowy pomnik, na jaki z pewnością zasługiwała. „Jestem rewolucją seksualną” – słyszymy z ust Magdaleny Boczarskiej i nie mamy wątpliwości, że babka wie, o czym mówi. Wisłocka w jej interpretacji jest jak huragan – wyrzucona drzwiami wejdzie oknem, zaś jeśli jakiś samiec alfa spróbuje przeciw niej wykorzystać swą pozycję, riposta pani doktor może pójść mu nie tylko w pięty.

[Jeśli spodobał ci się film, obejrzyj też: „Erin Brockovich”, „Pokot”, „Królowa”, „Diabeł ubiera się u Prady”]
„Pokot”: Janina Duszejko ma w sobie coś z Erin Brockovich, a coś z czarownicy z Eastwick. Nagrodzona w Berlinie Agnieszka Holland świadomie wymyśliła tę postać w taki sposób, by uwypuklić ludzką niechęć do inności. Duszejko „wychodzi przed szereg”, co stanowi jej siłę, ale jest też największym problemem wśród lokalnej społeczności. Ale, ale! Już wieszcz narodowy prawił, że ekscentyrycy dostrzegają rzeczy, których inni nie widzą.

[Jeśli spodobał ci się film, obejrzyj też: „Erin Brockovich”, „Do szpiku kości”, „Milczenie owiec”, „Jeziorak”]
„Ukryte działania”: Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan i Mary Jackson to trzy Afroamerykanki, które pracują dla NASA i pomagają przy pierwszym na świecie wysłaniu człowieka w kosmos. Nieznana dotąd szerokiej widowni historia zapowiada się na połączenie koniecznej rewizji przeszłości z historią emancypacyjną. Film ma 3 nominacje do Oscarów i dziesiątki innych międzynarodowych nagród i nominacji.

[Jeśli spodobał ci się film, obejrzyj też: „Służące”, „Kolor purpury”, „Długa droga do domu”, „Czekając na wyrok”]
„Maria Skłodowska-Curie” – tej pani nie trzeba nikomu w Polsce przedstawiać. Jesteśmy bardzo ciekawi tego filmu. Wiemy, że Maria Curie-Skłodowska była nie tylko genialnym naukowcem, ale też bardzo skomplikowanym człowiekiem. W roli tytułowej zjawiskowa Karolina Gruszka, której towarzyszy plejada gwiazd, nie tylko znad Wisły.

[Jeśli spodobał ci się film, obejrzyj też: „Królowa”, „Frida”, „Godziny”, „Jane Eyre”]
„Porady na zdrady”: Kalina i Fretka mają szerokie i nie zawsze sympatyczne doświadczenia z płcią przeciwną. Po kolejnych fatalnych zauroczeniach postanawiają zrobić coś dla siebie i połowy ludzkości: założyć biuro testujące wierność mężczyzn. Tą trochą antyromantyczną konwencją wraca do polskich kin Ryszard Zatorski – twórca m. in. „Nigdy w życiu” oraz „Tylko mnie kochaj”.

[Jeśli spodobał ci się film, obejrzyj też: „Druhny”, „Złe mamuśki”, „Lejdis”, „Dziennik Bridget Jones”]
„Balerina”: Felicja to wprawdzie fikcyjna postać z filmu animowanego, ale nawet dla dorosłych będzie motywująca jak Rocky Balboa, wzruszająca niczym Amelia i zabawna jak Bridget Jones. „Balerina” to piękna opowieść o pracy, samodoskonaleniu, gonieniu marzeń, zdecydowanie nie tylko dla dzieci.

[Jeśli spodobał ci się film, obejrzyj też: „Kraina lodu”, „Merida Waleczna”, „Pocahontas”, „Vaiana”]
Jackie

Jackie

Dramat Biograficzny Od lat: 15 100 min

Więcej o filmie
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

Komedia Dramat Biograficzny Od lat: 15 120 min

Więcej o filmie
Pokot

Pokot

Dramat Od lat: 15 128 min

Więcej o filmie
Ukryte działania

Ukryte działania

Dramat Od lat: 15 127 min

Więcej o filmie
Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie

Dramat Biograficzny Od lat: 13 100 min

Więcej o filmie
Porady na zdrady

Porady na zdrady

Komedia romantyczna Od lat: 15 96 min

Więcej o filmie
Balerina

Balerina

Animowany Familijny Komedia Od lat: b.o. 89 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Liga niezwykłych dam, czyli 10 niesamowitych kobiet na ekranach Multikina

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.