Recenzje

„LEGO® PRZYGODA 2” [RECENZJA]

Czadowo?

Kochacie piosenkę „Życie jest czadowe”? W takim razie przygotujcie się na kolejny hicior, który wbije wam się do głowy i za żadne skarby nie będzie chciał tej główki opuścić. „LEGO® PRZYGODA 2” miejscami przytłacza nadmiarem cukierkowej akcji, ale spokojnie – to nie tylko puste kalorie.

Emmet uważa, że życie wciąż jest czadowe. Niepoprawny optymista ma w nosie to, że wieńcząca poprzednią część inwazja klocków LEGO® DUPLO zamieniła Klocburg w Apokalipsoburg. Wyobraźcie sobie rzeczywistość z „Mad Max: Na drodze gniewu”, zbudujcie to samo z klocków LEGO® i spójrzcie na swoje dzieło – spalony słońcem świat pełen ruin zamieszkałych przez zdziczałych obywateli dybiących na życie sąsiada. Wszędzie irokezy, spaliny, krew i tylko Emmet wciąż popyla w swoim robotniczym wdzianku starając się zarazić wszystkich pozytywnym nastawieniem – niezbyt udolnie, dodajmy. Nieoczekiwanie pojawia się nowe zagrożenie, więc nasz bohater czym prędzej rusza na pomoc nie tylko przyjaciołom, ale i całemu klockowemu światu.
 
Pierwsza część „LEGO® PRZYGODA” zaskoczyła nas fabularną woltą, w której animowana filmowa rzeczywistość zderzyła się z realnym światem. Kontynuacja także kryje się z kilkoma niespodziankami, aczkolwiek tym razem nie będzie trudno odgadnąć, co czeka nas w finale. Twórcy nie skupili się na surpryzach, ale postanowili wbić nam do głowy nie tylko kolejny chwytliwy song (spokojnie, jak już wyżej wspomniałem takowa piosenka się pojawia), ale i ostrzec nas przed pułapkami dorastania. Rozwijajcie się we własnym tempie, zdają się mówić, nie ulegajcie wpływowi otoczenia, bądźcie szczęśliwi po swojemu. I ja to kupuję – bohaterowie „LEGO® PRZYGODA 2”są pełni wad, ale czy mamy piętnować chociażby takiego Batmana za bycie narcyzem albo Kicię Rożek za porywczość? Te i inne postacie dla najbliższych są gotowe na największe poświęcenia. Nikogo nie udają – taką szczerość powinno się cenić.
 
OK, koniec tych dyrdymałek o przekazie. Czy „LEGO® PRZYGODA 2” daje czadu? No pewnie – i to jeszcze jak! Miejscami film przytłacza swoją energią i niczym kilkuletnie dziecko nieustannie absorbuje uwagę serwując widzom kolejny czadowy tekst, czadowe miejsce, czadową odzywkę, czadowe nawiązanie popkulturowe i tak dalej. Brakuje tu nieco świeżości pierwowzoru, ale za to produkcja nie zwalnia ani na chwilę i skupia się na ciągłym dostarczaniu emocji. Odwiedzimy nowe światy, poznamy się bliżej z żarłocznymi klockami LEGO® DUPLO, nauczymy się szanować rodzeństwo, docenimy wyobraźnię najmłodszych. Podczas seansu słyszałem za plecami, jak jakaś przejęta mama tłumaczy swojej latorośli – „Widzisz, jaki on jest miły? A Ty będziesz milszy dla siostrzyczki?” Dzieciak potwierdził, więc pozostaje mi tylko trzymać kciuki za koniec wojny domowej. Mamo dzieciaka, jeśli to czytasz – daj znać, czy młody pogodził się z młodą.
 
Czasem życie nie jest czadowe i musimy się z tym pogodzić. „LEGO® PRZYGODA 2” oprócz gagów, szalonej akcji i kolejnych wariackich scen przemyca jeszcze uniwersalną prawdę o egzystencji. Starzejemy się, fakt – ale pozostańmy sobą i sami kreujmy swój los. Nie dajmy nikomu sobą manipulować. A wtedy wszystko znowu stanie się czadowe.
 
Ocena: 7/10

Rekina z LEGO® wciąż ma na biurku
Piotr Olczyk