Newsy

„Labirynt”: Między dobrem a złem

Perfekcyjnie zagrany i angażujący emocjonalnie thriller reżysera „Pogorzeliska”.

W filmie Denisa Villeneuve’a („Pogorzelisko”) Hugh Jackman wciela się w nieustępliwego stolarza Kellera Dovera, którego 6-letnia córka zostaje porwana. Jake Gyllenhaal gra zaś detektywa Lokiego prowadzącego śledztwo. Ten pierwszy używa wszelkich dostępnych mu środków, by odnaleźć swoje dziecko. Ten drugi postępuje według zasad i, mimo najszczerszych chęci, w pewnych sytuacjach musi czekać na rozwój wydarzeń. Na usta ciśnie się stwierdzenie „klasyka gatunku”. „Labirynt” jednak to nie tylko świetnie skonstruowana łamigłówka (choć bohaterowie zachowują się momentami bardzo nierozsądnie), ale także perfekcyjnie zagrany i angażujący emocjonalnie dramat psychologiczny. Twórcy bez cienia patosu pokazują jak poszkodowany łatwo stać się może oprawcą. Gdy w grę wchodzi dobro rodziny, Dover nie cofa się przed niczym. Co więcej, zaślepiony żądzą odzyskania córki mężczyzna umiejętnie manipuluje ojcem drugiej uprowadzonej dziewczynki, swoim przyjacielem Franklinem Birchem (Terrence Howard).

W „Labiryncie” porozrzucane elementy z czasem zaczynają tworzyć logiczną całość. Wielokrotnie wydaje się, że rozwiązanie zagadki jest już w zasięgu ręki. Tymczasem scenarzysta filmu Aaron Guzikowski („Kontrabanda”) sprytnie ukrywa najważniejsze detale, trzymając nie jednego, lecz kilka asów w rękawie. Porwanie dziewczynek to jedynie wierzchołek góry lodowej. W dramat, który sięga daleko wstecz, uwikłanych jest bowiem wiele osób. Tempo akcji jest powolne, lecz nie usypiające. Miasteczko, w którym rozgrywa się historia ponure, a bohaterowie wyblakli. Atmosfery nie budują nagłe zwroty akcji, lecz ogrom tragedii powoli wyłaniający się zza kadrów. Sprawca nie należy do tych, którzy chą popisać się światu swoją inteligencją. Przyczyny owej tragedii są bardziej przyziemne. Leżą u podstaw przywołanej wyżej relacji oprawca-poszkodowany. „Labirynt” jest więc czymś więcej niż tylko zwykłym thrillerem. To film kompletny, który sprawia, że zaczynamy wątpić w zero-jedynkowe osądy i przejrzystą granicę między dobrem a złem.

„Labirynt”, reż. Denis Villeneuve, wyst. Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Maria Bello, Terrence Howard, Melissa Leo, Paul Dano, Dylan Minnette   

Jerzy Wasowski

Labirynt

Labirynt

Thriller Od lat: 15 153 min

Więcej o filmie
Więzień labiryntu

Więzień labiryntu

Akcja Science-Fiction Thriller Od lat: 12 114 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Labirynt”: Między dobrem a złem

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.