Newsy

„Księga dżungli”: Od Mowgliego do Tarzana

Obaj mieszkają w dżungli. Obaj są bohaterami animacji. Kto okaże się prawdziwym Królem Dżungli – Mowgli czy Tarzan?

Już za kilka dni do naszych kin zawita najnowsze dzieło Jona Favreau, czyli „Księga dżungli” – wypełniona wspaniałymi efektami specjalnymi i wartką akcją opowieść dla całej rodziny. Tymczasem w lipcu na rozbujanej lianie na ekran z impetem wskoczy Tarzan w przygodowej produkcji Davida Yatesa „Tarzan: Legenda”. Pora poczuć dzikość serca!


Zaczynamy od Mowgliego. Młody chłopak pojawił się po raz pierwszy w opowiadaniach Rudyarda Kiplinga, z których część zebrano później w antologii „Księga dżungli”. Wychowany przez wilki chłopczyk dorastał w indyjskiej dżungli i stał się inspiracją dla wszelkiej maści „dzikich dzieciaków” z książek i kina. Oglądaliśmy go na ekranach wielokrotnie, choć największą popularność osiągnęła disneyowska „Księga dżungli” z 1967 roku. W nowy wiek Mowgli wkracza za sprawą Jona Favreau, twórcy „Iron Mana”. Realistyczna, choć wciąż familijna wersja „Księgi dżungli” wchodzi na ekrany już 15 kwietnia. Zwiastuny wyglądają zachwycająco, tygrys Shere Khan jest przerażający, efekty specjalne dorównują tym z „Avatara”, a w poszczególnie zwierzaki wcielają się największe gwiazdy kina. Jest na co czekać!


Odrobinkę dłużej czekać musimy na Tarzana. Edgar Rice Burroughs inspirował się właśnie Mowglim tworząc postać dziedzica fortuny mieszkającego wśród małp w afrykańskiej dżungli. Tarzan jak dotąd pojawił się w kinie ponad dwieście razy, a już 1. lipca dzięki „Tarzan: Legenda” obejrzymy kolejne przygody naszego dobrego znajomego, Johna Claytona III, Lorda Greystoke. Co ciekawe akcja filmu nie pokaże nam narodzin bohatera, ale skupi się na późniejszym okresie. Ex-Tarzan zostanie zwabiony do Kongo i musi stawić czoło złowrogiemu Kapitanowi Romowi (kolejna demoniczna rola Christopha Waltza). Opowieść dla nieco starszego widza zapowiada się świetnie! Dla Pań dodatkowy plus – w roli główniej występuje cudownie wyrzeźbiony Alexander Skarsgård.


Mowgli i Tarzan rozpoczynają kinowe lato w Multikinie. Klimat zwrotnikowy w pełni, ale tym razem w sali nie znajdziemy ochłody, tylko przeżyjemy wspaniałą przygodę!

Czasem czuje, że wśród małp przebywa
Piotr Olczyk