Newsy

„Koriolan”: Szekspir według Fiennesa

To debiut reżyserski dwukrotnie nominowanego do Oscara Ralpha Fiennesa.

Brytyjski aktor - znany z wybitnej roli w „Angielskim pacjencie”, a ostatnio z mrocznej kreacji Lorda Voldemorta w ekranizacji „Harry’ego Pottera” – od razu rzucił się na głęboką wodę. Już sam fakt, że postanowił zadebiutować jako reżyser ekranizując sztukę Williama Szekspira zasługuje na uznanie. Jego decyzja nie wzięła się jednak znikąd. W 2000 roku Fiennes wcielił się w Koriolana w przedstawieniu londyńskiego teatru Almeida. Wtedy po raz pierwszy pomyślał o przeniesieniu tragedii na wielki ekran: „Choć jest to bardzo gęsta i trudna tekstowo sztuka, to od początku miałem wrażenie, że ma ona bardzo filmowy charakter. Ta myśl pozostała i zaczęła kiełkować w mojej głowie.”

Myśl w czyn przerodziła się jednak dopiero kilka lat później, gdy Fiennes spotkał na swojej drodze osobę mającą identyczną wizję - scenarzystę Johna Logana („Hugo i jego wynalazek”, „Gladiator”). I choć oficjalnie to ten ostatni jest autorem scenariusza do „Koriolana”, selekcji materiału podjął się wspólnie z Fiennesem: „Wiele fragmentów było skomplikowanych i dokonując skrótów musieliśmy uważać, by zachowywać te, które są naprawdę istotne. By nie pozbawić tekstu oszałamiających sekwencji decydujących o jego wyjątkowym charakterze.”

Czy twórcom udała się ta sztuka? Na pewno tragedię Szekspira ożywiły współczesne realia. Zniszczony wojną Belgrad świetnie oddaje ducha Starożytnego Rzymu. Silne emocje wywołuje też Fiennes w roli Gnejusza Marcjusza Koriolana - zdradzonego przez lud żołnierza, który całe swoje życie poświęcił ojczyźnie. Ekran kradnie jednak dla siebie rewelacyjna Vanessa Redgrave, czyli filmowa matka upokorzonego wojownika.

„Koriolan”, reż, Ralph Fiennes, wyst. Ralph Fiennes, Gerard Butler, Brian Cox, Vanessa Redgrave, Jessica Chastain

Jerzy Wasowski

Dług

Dług

Dramat Thriller Od lat: 15 113 min

Więcej o filmie
Koriolan

Koriolan

Dramat Thriller Od lat: 15 122 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Koriolan”: Szekspir według Fiennesa

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.