Newsy

„Kopciuszek”: Według Branagha

W ekranizacji baśni brylują przede wszystkim aktorzy z drugiego planu.

Wersji „Kopciuszka” było już wiele. Od premiery tej chyba najbardziej znanej (z Julie Andrews w roli tytułowej) minęło ponad pół wieku. Wytwórnia Disneya uznała więc, że to dobry moment, by odświeżyć oryginał. Czym jednak twórcy zamierzają przyciągnąć widzów do kina? Czym chcą ich przekonać do tego, by wybrali się zobaczyć dobrze znaną historię? Na pewno swoistym magnesem jest osoba Kennetha Branagha, który podjął się reżyserii filmu. Autor znakomitych filmowych adaptacji dzieł Szekspira zadbał o to, by nowa ekranizacja została odpowiednio skrojona, jak suknia Kopciuszka wyczarowana na bal. Duch baśni braci Grimm jest w filmie obecny. „Bądź dobra i odważna - to tajemnica, dzięki której przetrwasz w życiu najtrudniejsze chwile”, zdradza Kopciuszkowi matka (Hayley Atwell) na łożu śmierci.

 

„Kopciuszek” Branagha jest jednak znacznie pogodniejszy niż baśń braci Grimm. Reżyser rezygnuje z makabry na rzecz humoru. Zabarwiona komediową nutą interpretacja postaci wróżki, której podejmuje się Helena Bonham Carter (znana przede wszystkim z demonicznych ról u Tima Burtona), wprowadza do filmu odrobinę lekkości i kapkę nieprzewidywalności. Zresztą, bez wątpienia, największym atutem „Kopciuszka” jest obsada, zwłaszcza drugi plan, gdzie bryluje rozkosznie okrutna Cate Blanchett w roli macochy. Odpowiednią prezencją wykazują się także Kopciuszek (piękna w cierpieniu Lily James) i książę (Richard Madden o nieskazitelnie białych zębach). Film wyświetlany będzie w dwóch wersjach: z napisami lub z dubbingiem. Doradzam, jak zawsze, wybór tej pierwszej. Jest też gratka dla fanów „Krainy lodu”: przed główną projekcją wyemitowana zostanie krótkometrażowa animacja „Gorączka lodu”. Zagoszczą w niej Anna, Elsa, Olaf i inni bohaterowie, których na całym świecie pokochały miliony.

 

Kopciuszek”, reż. Kenneth Branagh, wyst. Lily James, Cate Blanchett, Richard Madden, Stellan Skarsgård, Holliday Grainger, Derek Jacobi, Helena Bonham Carter, Hayley Atwell

 

Jerzy Wasowski

Kopciuszek / napisy

Kopciuszek / napisy

Familijny Przygodowy Od lat: b.o. 113 min

Więcej o filmie
Kopciuszek

Kopciuszek

Familijny Przygodowy Od lat: b.o. 113 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Kopciuszek”: Według Branagha

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Morika

Morika

20.03.2015, 13:32:00

Do cna bajkowe, banalne, sztampowe i co tam jeszcze można sobie pododawać. To po prostu ekranizacja bajki i niczego innego nie należy się spodziewać. Było ślicznie, z rozmachem i całkiem wesoło, ale to produkcja dla dzieci, pełna męczących truizmów o dobroci, zakochaniach od pierwszego wejrzenia i przebaczaniu.

julcix1

julcix1

13.03.2015, 19:49:50

Ciekawe jaki okaże się tak dobrze zapowiadany film, zobaczymy. pozdrawiam:)