Newsy

Kolejny międzynarodowy sukces polskiego filmu

17 października jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sitges w Hiszpanii ogłosiło zwycięzców. Wśród nagrodzonych znalazł się Paweł Flis, uhonorowany za Najlepsze Zdjęcia do „Demona” w reżyserii Marcina Wrony.

Jeszcze przed startem imprezy serwis Worldsmovies zaliczył polską produkcję do TOP 10 najciekawszych tytułów festiwalu, obok nowych produkcji Richarda Linklatera, Jane Campion, Park Chan-Wooka i Michaela Winterbottoma, a portal Parkrecord.com z Utah w swojej recenzji gratulował Borcuchowi kolejnego „wciągającego i głębokiego filmu”, który od pierwszych minut „zachwyca pięknymi ujęciami” i grą aktorów „których kocha kamera”. Komplementów nie żałował również Mark Bell z Film Threat. „To fascynująca historia końca niewinności, kręcona w przepięknych plenerach. Zachwyciły mnie nie tylko zdjęcia i wystudiowany montaż, ale i niezwykła symetria, w jakiej układają się losy bohaterów.”  


 „Nieulotne” to drugi z rzędu film Borcucha wybrany do selekcji festiwalu Sundance, co niewątpliwie – wraz z otrzymaną w weekend nagrodą – jest wielkim sukcesem reżysera i znaczącym osiągnięciem polskiego kina na arenie międzynarodowej. Do polskich kin film „Nieulotne” wejdzie 8 lutego, ale europejska premiera odbędzie się już dzisiaj w ramach 42. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie.

„Nieulotne” to pulsująca emocjami historia miłości Michała (Jakub Gierszał) i Kariny (Magdalena Berus), pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, pracując razem w słonecznej Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

Główne role w filmie - podobnie jak we „Wszystko co kocham”- zagrali aktorzy młodego pokolenia. Znany już Borcuchowi Jakub Gierszał (debiut we „Wszystko co kocham”), gwiazda głośnej „Sali samobójców”, laureat prestiżowego wyróżnienia Shooting Star 2012 oraz Magdalena Berus, która do obsady filmu „Nieulotne” trafiła po zagraniu pierwszoplanowej roli w „Bejbi blues” - nowym obrazie Kasi Rosłaniec, autorki przeboju „Galerianki”.

Odtwórców głównych ról wspierają: Andrzej Chyra – ulubiony aktor Jacka Borcucha („Kallafiorr”, „TuliPany”, „Wszystko, co kocham”) i jedna z najzdolniejszych młodych polskich aktorek, nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Joanna Kulig („Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”, „Sponsoring”, „Kobieta z Piątej Dzielnicy”) oraz gwiazdy hiszpańskiego kina: Ángela Molina, laureatka festiwalu w San Sebastian, znana z występów w dziełach Luisa Buñuela („Mroczny przedmiot pożądania”) i Pedra Almodovara („Drżące ciało” i „Przerwane objęcia”) i Juan José Ballesta - ulubieniec Hiszpanek, zdobywca aktorskich laurów w San Sebastian za kreację w głośnych „7 dziewicach” oraz Goi za ekranowy debiut w „Kulce”.

Autorem zjawiskowej urody zdjęć do filmu „Nieulotne” jest nagrodzony w Sundance Michał Englert  („33 sceny z życia”, „Sponsoring”). Muzykę skomponował Daniel Bloom („TuliPany”, „Wszystko co kocham”). W filmie będzie też można usłyszeć utwory gwiazd nurtu dream pop - Cocteau Twins i Beach House.

 

Żródło: Kino Świat

ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów

ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów

Więcej o filmie
Demon

Demon

Thriller Od lat: 15 94 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Kolejny międzynarodowy sukces polskiego filmu

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Kasia

Kasia

10.02.2013, 23:07:20

Kino na dobrym, europejskim poziomie. Słoneczna Hiszpania, pulsujące emocje i piękni, młodzi aktorzy. Mimo, że nie jest to sielankowa historia to polecam na Walentynki. My byliśmy akurat już dzisiaj, bo 14.02 pracujemy oboje do późna, ale i tak było mega! No i przepiekne zdjęcia. Nagroda na Sundance dla Englerta zasłużona.

ewelka

ewelka

31.01.2013, 10:12:38

wow gratulacje! spodzieałam suię dobrego filmu, ale nie aż tak :D

anka

anka

30.01.2013, 09:13:41

Czekam z niecierpliwością na premierę.