TOP Multikino

Kinowe podsumowanie roku: Filmy, które zdefiniowały 2017

Gdyby określić portret pamięciowy polskiego widza na podstawie tego, jakie najchętniej oglądał filmy, wówczas można powiedzieć o dwóch rzeczach: lubi znane sobie historie, zwłaszcza jeśli dzieją się w Polsce.

To już norma: kochamy polskie filmy oraz sequele. W podsumowaniu największych kasowych hitów 2017 roku w polskich kinach na czołowych miejscach znajdziemy tylko dwa filmy niebędące kontynuacjami… choć nie do końca.

„Botoks”, reż. Patryk Vega

Co chwilę nowy film, lecz tak naprawdę ta sama historia. Obojętnie, czy Patryk Vega kręci filmy o policji, służbie zdrowia czy - jak już za chwilę - mafii, pewne elementy muszą pozostać takie same. Wartka akcja, znani aktorzy z tzw. Klanu Vegi (Stramowski, Oświeciński, Warnke, Dygant), sporo przemocy, przekleństw i makabrycznego poczucia humoru. Krytycy szaleją, publika wali drzwiami i oknami. Można zarzucić Vedze wiele, ale na pewno nie brak własnego stylu. Specyficznego, ale własnego.
„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, reż. Maria Sadowska

To też sequel, a tak naprawdę nie-sequel; kolejna z wysokobudżetowych biografii słynnych Polaków z interesującymi życiorysami. Po Zbigniewie Relidze, lekarzu ciała („Bogowie”), przyszedł czas na kobietę, która, chyba można tak powiedzieć, leczyła także dusze, bo dzięki seksuolog Michalinie Wisłockiej miliony Polaków przełamały swoje podejście do seksu jako tematu tabu. Wszystko to podane w przystępnej, lekkiej formie i przepis na sukces gwarantowany.
„Listy do M. 3”, reż. Tomasz Konecki

Za chwilę ten film jako pierwszy od czasów „Avatara” (rok 2009, przypominamy!) przekroczy granicę 3 milionów widzów w polskich kinach. Poważna sprawa! Polubiliśmy tę serię, bo udanie przeszczepia klimaty „To właśnie miłość” i „Witaj św. Mikołaju" na polskie realia; to są podobne żarty i podobna słodko-gorzka opowieść o tych, dla których Święta mają różny smak. A, no i dla Tomasza Karolaka w roli Melchiora.
„To”, reż. Andres Muschietti

Oczywiście, wszyscy byli pewni, że kolejne części „Szybkich i wściekłych”, „Gwiezdnych Wojen” oraz „50 twarzy Greya” okażą się megahitami. Ale to? W sensie „To”? Adaptacja powieści Stephena Kinga okazała się wydarzeniem na skalę światową; w Stanach film pobił ponad 40-letni rekord „Egzorcysty”, stając się najbardziej dochodowym horrorem w dziejach, w Polsce też radził sobie fantastycznie. Kluczem do sukcesu było połączenie nastoletniego kina przygodowego a’la „Stranger Things” z autentycznym, budzącym lęk kinem grozy. Mamy w pamięci wersję z 1990 roku i tu w ogóle nie ma czego porównywać. Świetny film!
„La La Land", reż. Damien Chazelle

Śledźcie uważnie jego karierę, bo 32-letni Chazelle wyrasta na najważniejszego amerykańskiego twórcę swojego pokolenia. Po obsypanym nagrodami, ale jednak niszowym „Whiplash” reżyser wjechał na salony, natomiast superefektownym „La La Land” zdobył serca masowej widowni. Historia miłości aktoreczki i muzyka jazzowego jest może i banalna, ale za to jak przepięknie zrealizowana! I ta muzyka: całą zimę nuciliśmy „City of stars”. Rzadko kiedy o musicalu mówi się w Polsce tak wiele. Może dlatego, że był zupełnie inny niż wszystkie?
„Blade Runner 2049”, reż. Denis Villeneuve

Spodziewaliście się takiego „Łowcy androidów”? Powolnego, mocno filozoficznego, bliższego klasyce europejskiego sci-fi niż współczesnym blockbusterom? Być może to tak zaszokowało amerykańską widownię; w Stanach „Blade Runner 2049” osiągnął dużo słabsze wyniki od prognozowanych. W Polsce było już lepiej, ale tu ważne jest co innego: nie było w 2017 drugiego tak wyczekiwanego, szeroko komentowanego powrotu do klasycznego tytułu. Czas pokazał, że było czym się ekscytować.
Botoks

Botoks

Thriller Od lat: 15 137 min

Więcej o filmie
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

Komedia Dramat Biograficzny Od lat: 15 120 min

Więcej o filmie
Listy do M. 3

Listy do M. 3

Komedia romantyczna Od lat: 12 108 min

Więcej o filmie
To

To

Horror Od lat: 15 135 min

Więcej o filmie
La La Land

La La Land

Musical Melodramat Od lat: 15 128 min

Więcej o filmie
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

Science-Fiction Od lat: 15 163 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Kinowe podsumowanie roku: Filmy, które zdefiniowały 2017

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.