TOP Multikino

„Kingsman. Złoty krag” i inne hity szpiegowskie, które powinniście obejrzeć

Po tych filmach człowiek mimowolnie zaczyna rozglądać się wokół siebie.

Eggsy, Harry i Merlin wracają! Ale tym razem nie sami: wyobraźcie sobie efekt zbitki angielskiej elegancji z amerykańskim luzem w podejściu do wielu spraw, także tych najwyższej wagi. Tak, tak, do naszego ulubionego duetu z Wysp dołączą ich amerykańscy kumple. Poszło o to, że kwatera angielskiego wywiadu została zniszczona, a agenci odkryli, że za Oceanem sprawnie działa ich siostrzana organizacja. Teraz trzeba się sprzymierzyć i - co tu dużo mówić - zapomnieć o kulturowych różnicach dzielących Anglików i Amerykanów. Świat staje w obliczu zagłady i tylko oni mogą w tym przeszkodzić. Nawet jeśli część agentów relaksuje się przy herbatce o piątej po południu, a część przy hamburgerze o każdej porze dnia i nocy. Film „Kingsman. Złoty krąg” trafia do polskich kin 22 września, a my przypomnijmy sobie inne najciekawsze filmy szpiegowskie ostatnich lat.

1.    „Szpieg”, reż. Tomas Alfredson (2011)

Rewers stricte rozrywkowego „Kingsman. Złotego kręgu”. Kiedy myślimy o pracy szpiega, przed oczyma stają nam wybuchy, pościgi i ogólnie takie życie, jakby reżyserował je Michael Bay. W rzeczywistości portret codzienności szpiega mógłby prędzej nakręcić Ingmar Bergman. Setki godzin spędzone nad papierzyskami i dokumentami, stagnacja, marazm, wypalenie zawodowe. To codzienność George’a Smileya, bohatera „Szpiega”, który ma znaleźć rosyjskiego kreta w strukturach MI6. Obraz Tomasa Alfredsona jest ponury i przygnębiający, ale przez to niesamowicie realistyczny i po prostu świetny. Wart więcej niż trzy nominacje do Oscara, jednak Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniła „Szpiega” tyloma właśnie statuetkami.
2. „Operacja Argo”, reż. Ben Affleck (2012)

Tak, w przypadku „Operacji Argo” pojawiały się komentarze: za co właściwie ten Oscar? Odpowiadamy - Amerykanie kochają nawiązania do swoich ulubionych klasyków, a film Bena Afflecka to typowy heist movie w najczystszej postaci: mamy wielki skok, planowanie akcji i kompletowanie zespołu, który koniec końców dochodzi do upragnionego celu. Sam film wygląda jak zagubiona, analogowa perełka kina akcji końcówki lat 70., w bonusie napięcie do ostatnich sekund i kilka scen - majstersztyków (finałowe ujęcia na lotnisku!). A jeśli do tego całość jest oparta na pokazujących Amerykanów w bardzo dobrym świetle faktach, wybór nie mógł być inny. And the Oscar goes to…
3. „Most szpiegów”, reż. Steven Spielberg (2015)

Scenariusz - bracia Coen. Reżyseria - Steven Spielberg. Wbrew pozorom to światy bardzo łatwe do pogodzenia. Przez Coenów film „Most szpiegów” nasiąkł ironią i dystansem bohaterów do świata. Przez Spielberga - nutką obowiązkowego patosu, wplecionego w konwencję kina przygodowego. Dlatego historia prawnika Jamesa Donovana, który broni skazanego na śmierć radzieckiego szpiega, sprawdza się i jako kino artystyczne, i rozrywkowy blockbuster.
4. „Kryptonim U.N.C.L.E.”, reż. Guy Ritchie (2015)

Od rozrywki zaczęliśmy, na rozrywce zakończmy. Jeśli jesteście z tych, którzy nigdy nie przełączają kanału, gdy w telewizji leci „Święty” albo „Fantomas”, „Kryptonim U.N.C.L.E.” to propozycja dla was, retro pastisz i elegancka, pyszna zabawa kinem. I też zbitka kultur: tu mamy agentów CIA i KGB, Napoleona Solo i Ilię Kuriyakina. Niby grają do jednej bramki, ale rywalizują praktycznie na każdym polu - i nic dziwnego, bo gdy dwóch przystojnych mężczyzn zacznie popisywać się przed piękną kobietą, widzowie mogą już sięgać po popcorn, zabawy będzie co niemiara. Bardzo fajne role Henry’ego Cavilla, Armiego Hammera i pięknej jak obrazek Alicii Vikander, na drugim planie szwarccharakter Hugh Grant, świetne poprowadzenie historii przez Guya Ritchiego… A jednak „Kryptonim U.N.C.L.E.” nie był takim światowym hitem, jakiego się spodziewano. My w każdym razie gwarantujemy, że warto.
Jacek Sobczyński
Kingsman: Złoty krąg

Kingsman: Złoty krąg

Akcja Komedia Od lat: 15 141 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Kingsman. Złoty krag” i inne hity szpiegowskie, które powinniście obejrzeć

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.