Newsy

Kim tak właściwie jest KAPITAN MARVEL?

Geneza najpotężniejszej superbohaterki Marvela.

Już 8 marca - idealnie na Dzień Kobiet! - na ekrany Multikina wchodzi "Kapitan Marvel". Polskim widzom postać ta jest raczej nieznana, a i na Zachodzie kojarzą ją tylko komiksowe nerdy. Postanowiliśmy pokrótce wyjaśnić Wam, kim tak właściwie jest Carol Danvers, czyli kobieta uznawana za najpotężniejszego bohatera Kinowego Uniwersum Marvela. Pamiętacie scenę po napisach w „Avengers: wojna bez granic”? Pstryknięcie Thanosa dotknęło także Nicka Fury’ego. Przed obróceniem się w pył Fury zdążył skorzystać z wiekowego pagera i niemal zdążył rzucić swoim ulubionym bluzgiem. Dobrze że nie zamienił kolejności tych arcyważnych działań. W przeciwnym wypadku herosi i reszta żyjącej połowy wszechświata mieliby przekichane.

Carol Danvers po raz pierwszy na kartach komiksów Marvela pojawiła się w marcu 1968 roku. Być może to wiatr zmian przywiał do Marvela podwaliny pod tak silną postać kobiecą. Dość rzec, że z biegiem lat Danvers robiła się coraz potężniejsza. Szybko wyszła spod silnego ramienia swojego kolegi Mar-Vella i pod koniec lat 70. rozpoczęła błyskotliwą karierę solową w zeszytach „Ms. Marvel”. Wykreowana na bohaterkę feministek walczyła nie tylko z kosmicznym złem, ale wołała też o… równość płac. I choć kolejne dekady nierzadko zmieniały jej origin i rzucały od jednej bandy herosów do drugiej, to Danvers na zawsze stała się symbolem parytetu.  

W „Kapitan Marvel” tytułowa rola przypadła Brie Larson i trzeba przyznać, że aktorka w kostiumie prezentuje się doprawdy nieziemsko. Oprócz niej na ekranie zobaczymy także odmłodzonego komputerowo Nicka Fury’ego – akcja dzieje się w latach 90., więc Samuel L. Jackson przynajmniej przez część filmu będzie mógł patrzeć na świat dwojgiem oczu. Jude Law zagrał mentora bohaterki, Ben Medelhson znowu wcieli się w złoczyńcę, zaś w tle zobaczymy także (odmłodzonego!) agenta Coulsona, znanych ze „Strażników Galaktyki” Ronana i Koratha, a nawet… kota głównej bohaterki. W komiksach wołali na niego „Chewie”, wiecie od kogo, ale w filmie zwierzak nosi imię „Goose” – wiecie po kim, zważywszy na to, że Danvers jest pilotem myśliwca.

„Kapitan Marvel” wleci na ekrany już 8 marca. Do zobaczenia w Multikinie!

Kapitan Marvel

Kapitan Marvel

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 124 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Kim tak właściwie jest KAPITAN MARVEL?

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.