Newsy

Keanu Reeves i postaci-legendy

Niewielu ich widziało, ale wielu o nich słyszało. Ich imię w jednych budzi nadzieję, innych napawa strachem, niektórzy wymawiają je z czcią, a są i tacy, którzy nie śmią go wypowiadać. Najlepsi w swoim fachu, posiadają niezwykłe umiejętności i talenty. Mówi się, że kto ich spotka, nie jest tym samym człowiekiem. Może wcale nie jest już człowiekiem, a może zszedł już z tego świata. Gdy się pojawiają, milkną rozmowy. Gdy odchodzą, zostawiają po sobie szeptem przekazywane opowieści. Legendy. Kim oni są?

Neo

Wybraniec. Ten Jedyny. Tylko on jest w stanie stanąć do walki z maszynami i wygrać. Uczy się szybciej niż ktokolwiek, bije się lepiej niż ktokolwiek. Dysponuje nadzwyczajnymi umiejętnościami, dokonuje rzeczy niemożliwych. Potrafi latać. Każde dziecko zna jego imię i jego historię. Wielu oddało życie za niego. Za to, by on sam mógł się poświęcić i ocalić ludzkość.

John Constantine

Widzi to, czego zwykli ludzie nie widzą. To jego przekleństwo i zarazem błogosławieństwo, które przekuł w profesję. Stoi na straży chwiejnej równowagi pomiędzy Niebem a Piekłem. Gdy demony szepcą ludziom do uszu, mącą umysły, opętują ciała, on tam jest, gotowy, by piekielnego sługę odesłać z powrotem do Otchłani. Gdy anioły chcą mieć za duży wpływ na ludzkie życia, on również tam jest, by nakazać im wrócić, skąd przyszli. Żadna ze stron nie może mieć przewagi. Niebo i Piekło dobrze znają jego imię.

John Wick

Baba Jaga. Człowiek zdolny zabić Boogeymana. Chłodny profesjonalista. Jest chodzącym dowodem na dosłowność powiedzenia „po trupach do celu”. Nie ma armii, która byłaby w stanie go pokonać, a jeśli ma coś do zrobienia, nic nie jest w stanie go powstrzymać. Nikt nie chciałby znaleźć się po przeciwnej stronie. Kto go nie doceni, nie będzie miał okazji, by naprawić swój błąd. To człowiek, którego nie nazywa się „nikim”.

Keanu Reeves

Neo. Constantine. Wick. On stworzył ich legendę.

Keanu Reeves nie posiada rozległego wachlarza aktorskich możliwości. Jest sztywny, wygłasza kwestie z przerwami oraz charakterystycznym ruchem głową, a na jego twarzy trudno doszukać się większych emocji. Zebrał wiele negatywnych opinii za swoje występy, bo aktor, który niezbyt dobrze gra, a równocześnie chce wcielać się w różnorodne role, nie ma łatwego życia. Okazało się jednak, że istnieje klucz do wielkich pokładów talentu Keanu Reevesa. Tym kluczem są postaci-legendy. Postaci, o których krążą przeróżne nieprawdopodobne opowieści, a wszystkie mogą być prawdziwe. Nigdy do końca nie wiadomo, co chodzi im po głowie, ani jakie sekrety skrywają. Na ich twarzach nie ma emocji, tłumią je głęboko w sobie, są powściągliwe. Nieufne wobec innych, nie dopuszczają nikogo, nie dają się poznać. Idealne, by wcielił się w nie właśnie Keanu Reeves.

Najważniejsza jest tajemnica, a w tym ogromna aktorska ekspresja bardziej przeszkadza, niż pomaga. Na korzyść działają za to zawzięta mina, postawa „twardziela”, pozorny brak emocji, powaga w głosie i umiejętność wypowiadania „one-linerów”, żeby dobrze brzmiały. Keanu Reeves ma te wszystkie cechy. Wybrańcy, profesjonaliści, ludzie z tajemniczą przeszłością wydają się tymi postaciami, których aktor za bardzo nie musi grać. Sam jest człowiekiem bardzo prywatnym, zamkniętym i zdystansowanym, co najpewniej zostało pogłębione przez tragiczne zdarzenia w jego życiu. Wybór takich, a nie innych ról sprawia, że wzmacnia się jego pozycja jako aktora, a jest to umiejętność równie ważna, jak talent do grania. Przede wszystkim jednak Keanu Reeves okazuje się nie tylko wcielać w postaci-legendy, ale także stawać się legendą w prawdziwym życiu. Sławne są jego wystąpienia, w których mówi ludziom, że są wspaniali, docenia swoich współpracowników, a krążące o nim opowieści budują obraz po prostu dobrego człowieka. Niedawno chociażby dowiedzieliśmy się, że przekazał większą część swojej gaży za udział w filmie Matrix na rzecz walki z białaczką. Nie dziwi więc, że w ostatnich latach stał się jednym z najbardziej uwielbianych aktorów w Hollywood.

Wielu go widziało, wielu o nim słyszało. Jego imię budzi nadzieję, niektórzy wymawiają je z czcią. Jeden z najlepszych w swoim fachu, posiada niezwykłe umiejętności i talenty. Mówi się, że kto go spotka, nie jest tym samym człowiekiem. Gdy odejdzie, ci, którzy go kochali, będą za nim tęsknić. Legenda. Keanu Reeves.

Matrix Zmartwychwstania

Matrix Zmartwychwstania

Akcja Science-Fiction Od lat: 15 148 min

Więcej o filmie