Newsy

„Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz”: Superbohater na najwyższym poziomie

Świetnie skrojone kino akcji, z poczuciem humoru i niepokojącym przesłaniem.

Druga część „Kapitana Ameryki” oferuje rozrywkę na najwyższym poziomie. Zawiera wszystkie elementy, które powinny znaleźć się w filmie opartym na komiksie: odpowiednio skrojoną akcję, której tempo idealnie regulują Anthony i Joe Russo, dynamicznie zmontowane pojedynki jeden na jednego oraz dobrze wkomponowane w całość efekty specjalne, jest też nieoczywsity czarny charakter oraz ubrana w obcisły trykot Scarlett Johansson unieszkodliwiająca swoich przeciwników z gracją kocicy. Przede wszystkim jednak chwała reżyserom za to, że podeszli do historii z dystansem. Gdy tylko na ekranie wybrzmiewa wzniosły ton - nieodzowny w tego rodzaju produkcjach, choć tu na szczęście patetyzm ograniczony został do minimum - napięcie natychmiast rozładowuje dowcipna kwestia, zazwyczaj w postaci jednozdaniowej punety. Nie jest to, rzecz jasna, zabieg nowatorski, ale skuteczny i - co cieszy - coraz częściej wykorzystywany w produkcjach o komiksowym rodowodzie, których poważna oprawa zaczynała powoli nużyć, jeśli nie śmieszyć. Tutaj humorystyczne wstawki pojawiają się w idealnych momentach, nie za często, nie za rzadko - wtedy, gdy komiks zaczyna brać górę nad realiami.

W filmie reżyserów komedii „Ja, ty i on” jest jeszcze jeden aspekt, tak chętnie wykorzystywany ostatnimi czasy w obrazach traktujących, mówiąc ogólnie, o jednostkach ratujących świat w pojedynkę. A mianowicie zwątpienie, które wkrada się w pewną i niezłomną dotąd postawę głównego bohatera. Jest ono związane z coraz trudniejszym do zdefiniowania wrogiem. Kapitana Amerykę, podobnie jak Bonda Sama Mendesa czy Batmana Christophera Nolana, ogarnia niepewność. Wszyscy przyjaciele powoli opuszczają ten świat, a on wciąż trwa. Nie zestarzał się ani trochę, ma blisko stówę na karku, a wygląda jak młodzieniaszek, siły też mu zbytnio nie ubywa - na treningu przebiega dwadzieścia kilometrów w niespełna pół godziny. Odkąd sięga pamięcią ślepo wykonuje rozkazy czuwającej nad światowym pokojem agencji S.H.I.E.L.D. „Czy aby na pewno jednak walczę ze Złymi, stojąc po stronie Dobrych” - zastanawia się Kapitan. „I czy rzeczywiście to, co robię sprawia mi przyjemność?”. Dzięki jego postaci bracia Russo przemycili także interesujący komentarz do politycznych poczynań USA, w których coraz większą rolę odgrywać zaczyna bezpieczeństwo kosztem wolności.

Najlepszy żołnierz świata nie ma jednak czasu, by deliberować nad sensem obecnego porządku. Musi zacząć działać. S.H.I.E.L.D. została bowiem zaatakowana od środka. Rozbudowany od pasa w górę niczym Conan Barbarzyńca superbohater zamierza odnaleźć sprzymierzeńców i zlokalizować złoczyńców, by jak najszybciej wprawić w ruch swą tarczę, która odbija się od przeciwników jak kulka w pinballu. A nie będzie mu wcale łatwo, ponieważ wszyscy dookoła zdają się skrywać jakąś tajemnicę. Jego szef Nick Fury (Samuel L. Jackson) ze swoją chorobliwą nieufnością, sam specjalnie ufności nie wzbudza, burzliwą przeszłość Natashy Romanoff wszyscy zaś znamy. Do tego z zimowego snu przebudził się dawny znajomy Kapitana. O nieco jednak odmienionej aparycji - jako nieprzenikniony Zimowy żołnierz (Sebastian Stan). No, ale prawdziwych przyjaciół poznaje się przecież w akcji.

„Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz”, reż. Anthony Russo, Joe Russo, wyst. Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Robert Redford, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Dominic Cooper, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Toby Jones

Jerzy Wasowski    

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 128 min

Więcej o filmie
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 3D dubbing

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 3D dubbing

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 128 min

Więcej o filmie
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 2D dubbing

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz 2D dubbing

Akcja Science-Fiction Od lat: 12 128 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz”: Superbohater na najwyższym poziomie

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

ste

ste

02.04.2014, 21:36:02

Tak samo, na 2d z napisami bym poszedł, a tak to czekam na DVD.

555

555

31.03.2014, 17:29:57

Nie pójdę bo nie ma wersji 2D z napisami...

bob1234

bob1234

30.03.2014, 21:47:23

Byłem w sobotę.Świetny film. Dla miłośników gatunku obowiązkowa pozycja. Tylko jest jedno ale - wersja 3D która męczy i psuje odbiór całego obrazu. Dlaczego nie ma seansu 2D z napisami (2D z dubbingiem to nieporozumienie). Jeżeli, jesteś w stanie poczekać to lepiej zobaczyć ten film w 2D na BR lub DVD.

Rufus233

Rufus233

29.03.2014, 13:46:59

Film zapowiada się zacnie i chętnie bym go obejrzał w kinie ale nie uśmiecha mi się męczyć na wersji 3d lub z dubbingiem i chyba poczekam na BR lub DVD.