Newsy

"Jurassic Park 3D”: Spełnienie marzeń

Ponowne wprowadzenie do kin filmu Spielberga to niewątpliwie strzał w dziesiątkę.

Minęło blisko dwadzieścia lat od światowej premiery „Parku Jurajskiego”, film Stevena Spielberga nie zestarzał się jednak ani trochę. To wciąż pasjonująca historia o odkrywaniu nieznanego, o pysze naukowców, a także o krwawej konfrontacji człowieka z naturą. Oparty na powieści Michaela Crichtona obraz pochłania w całości, ponieważ spełnia dzięcięce marzenia – zabiera widza w świat fantazji. Pokazuje, że za pomocą techniki można dokonywać cudów. Dowodzi tego zarówno fabuła filmu, jak i sam obraz, a właściwie efekty specjalne. W żadnym innej późniejszej produkcji dinozaury nie wyglądają tak realnie, nawet – o dziwo – w kolejnych odsłonach „Parku Jurajskiego”. A przypomnijmy, że druga część trafiła do dystrybucji w 1997 roku, a trzecia już w nowym stuleciu. Przebój Universal Pictures nie jest jednak naiwną bajeczką. Wyspa Nublar, na której ekscentryczny biznesmen postanowił zbudować prehistoryczne zoo jest w równym stopniu piękna, co zdradliwa. Dramatyczny rozwój wydarzeń w dobitny sposób uświadamia nam, że zanim postanowimy bawić się w Boga, powinniśmy zastanowić się dwa razy.

Ponowne wprowadzenie do kin „Parku Jurajskiego” to niewątpliwie strzał w dziesiątkę. Ci, którzy widzieli już obraz reżysera „E.T.” z chęcią zdmuchną kurz ze swoich wspomnień. Natomiast tych, którzy nie mieli jeszcze przyjemności obcować z dziełem Spielberga, przyciągnie z pewnością trzeci wymiar. Jego użycie jest w tym wypadku jest najbardziej uzasadnione. Mimo że jest on dodany po to, by zwiększyć wpływy ze sprzedaży biletów, nadaje obrazowi głębi. Nie jest dodatkiem, który ma za zadanie odciągnąć uwagę widza od fabularnych niedoróbek, bo takowych brak. Scenariusz broni się sam. 3D nie męczy też, jak to często bywa, oczu. W końcu pracą nad wyizolowaniem każdego szczegółu w pojedynczej klatce filmu zajmowało się blisko tysiąc osób. Spielberg zadbał też o to, by sceny zostały w jak najmniejszym stopniu zmodyfikowane. Celem nadrzędnym twórców była bowiem poprawa jakości obrazu, a nie ingerencja w przebieg akcji. W efekcie sceny z pędzącym za dżipem T-rexem, czy skradającymi się w kuchni velociraptorami robią jeszcze większe wrażenie, a widz może się poczuć tak, jakby odwiedzał Park Jurajski wraz z bohaterami filmu.

„Jurassic Park 3D”, reż. Steven Spielberg, wyst. Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Bob Peck, Martin Ferrero, Joseph Mazzello, Ariana Richards     

Jerzy Wasowski

Jurassic Park 3D

Jurassic Park 3D

Przygodowy Science-Fiction Od lat: 10 127 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do "Jurassic Park 3D”: Spełnienie marzeń

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.