Newsy

Jest już polski kandydat do Oscara

Jerzy Skolimowski z szansami na najbardziej pożądaną statuetkę filmową świata.

Powołana przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską Komisja Oscarowa jednogłośnie wybrała film „11 minut” w reż. Jerzego Skolimowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

„Wybraliśmy film jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych polskich reżyserów. Jego osoba i twórczość są dobrze znane i cenione na rynku amerykańskim. ‘11 minut’ to film uniwersalny, zrealizowany dynamicznym językiem filmowym, portretujący chaos, kakofonię i pustkę współczesnego świata. Film był nominowany do Złotego Lwa na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, otrzymał także Nagrodę Specjalną Jury na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni” – powiedział przewodniczący komisji, Paweł Pawlikowski. – „Naszym zdaniem film ‘11 minut’ Jerzego Skolimowskiego będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w rywalizacji oscarowej” – dodał twórca „Idy”.
 
„11 minut” to najnowszy film Jerzego Skolimowskiego, okrzyknięty „arcydziełem” i „najlepszym filmem tegorocznego festiwalu w Wenecji!". Polski film, który „rzucił wyzwanie Hollywood”, trafi do kin 23 października. W doborowej obsadzie m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Paulina Chapko, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Jan Nowicki, Ifi Ude oraz irlandzki aktor Richard Dormer („Gra o tron”).

 


 
Nominowane do Złotych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni „11 minut” zdobyło na największym krajowym festiwalu Nagrodę Specjalną Jury, Nagrodę za muzykę oraz Nagrodę za montaż. Film wyróżniono również Nagrodą Jury Młodzieżowego 72. Festiwalu w Wenecji.

 

„11 minut” w kinach od 23 października.

 

11 minut

11 minut

Thriller Od lat: 15 83 min

Więcej o filmie
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Jest już polski kandydat do Oscara

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.